Solar Energy Blog
0
Aktualności

Budżet programu „Mój Prąd” powiększony o dodatkowe 450 mln zł

dom z instalacją PV

Właśnie w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o zwiększeniu puli środków dostępnych w ramach aktualnej edycji programu „Mój Prąd” o dodatkowe 450 mln zł. To już kolejna tego typu decyzja. Jak tłumaczy resort klimatu i środowiska, zwiększenie budżetu programu jest odpowiedzią na bardzo duże zainteresowanie dofinansowaniem do mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Początkowo w ramach 5. edycji programu „Mój Prąd”, do której nabór ruszył 22 kwietnia br., przewidziano budżet na poziomie 100 mln zł, ale później – w efekcie dużego zainteresowania – zwiększono go o 400 mln zł.

„Mój Prąd” z budżetem większym o 450 mln zł

Decyzja o znacznym podwyższeniu budżetu programu została ogłoszona pod koniec sierpnia 2023 r. Zdecydowano się na zwiększenie puli środków jeszcze o dodatkowe 450 mln zł, dzięki czemu budżet uległ niemal podwojeniu.

Szacuje się, że do tej pory średnie dofinansowanie w ramach 5. edycji programu „Mój Prąd” wynosiło mniej więcej 9 tys. zł. Dodatkowe 450 mln zł pozwoli zatem na uzyskanie dofinansowania przez ok. 49,5 tys. wnioskujących o wsparcie – a zatem przyczyni się do powstania niemal 50 tysięcy nowych mikronstalacji.

Energia słoneczna coraz bardziej popularna

Decyzja o podniesieniu budżetu programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych jest bezpośrednio powiązana z rosnącym zainteresowaniem Polaków tą formą odnawialnych źródeł energii. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, „Mój Prąd” zapewnił dotychczas już przeszło 2 mld zł wsparcia, które zostały wypłacone na ponad 470 tys. wniosków.

Oficjalne szacunki wskazują, że dostęp do energii uzyskiwanej ze słońca jest obecnie możliwy dla ponad 1,3 mln prosumentów. Moc prosumenckich mikroinstalacji PV osiągnęła poziom ponad 9,7 GW. Aktualnie łączna moc zainstalowana w fotowoltaice przekracza w Polsce 14,2 GW, podczas gdy jeszcze w 2015 r. było to tylko 0,1 GW.

Dopłaty w programie „Mój Prąd”. Kto i kiedy może skorzystać?

Głównym założeniem programu „Mój Prąd” jest wzrost produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Celami są także zwiększenie skali magazynowania energii i efektywności zarządzania prądem.

Wsparcie finansowe w ramach programu dotyczy pojedynczych urządzeń i może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Co ważne, obowiązuje przy tym okres kwalifikowania od 1 lutego 2020 r. Wszystkie wydatki ujęte przy ubieganiu się o wsparcie muszą zatem zawierać się w okresie od 1 lutego 2020 do dnia złożenia wniosku.

O dopłaty ubiegać mogą się właściciele domów jednorodzinnych, rozliczający się z wytwarzanej energii w oparciu o system net-billing albo będący w stanie udokumentować przejście na taki system z wcześniejszego systemu net-metering.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, dofinansowanie w ramach programu uzyskać można na:

– instalacje fotowoltaiczne (PV);

– magazyny ciepła;

– pompy ciepła;

– magazyny energii elektrycznej o pojemności na poziomie minimum 2 kWh;

– systemy zarządzania energią domową (tzw. systemy EMS/HEMS);

– kolektory słoneczne.

Szczegółowe informacje nt. możliwości uzyskania dopłat oraz odpowiednie wnioski można znaleźć na stronie internetowej programu „Mój Prąd”.


Zapisz się do naszego newslettera:

Fronius newsletter dla instalatorów 2023
Kliknij powyżej i zapisz się do biuletynu Fronius dla instalatorów

Może Ci się też spodobać

Brak komentarzy

    Napisz komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.