…
Archiwa:
Biała księga :: Uzgadnianie projektów instalacji PV
Opublikowano dnia 18 listopada 2020W świetle ostatnich zmian w przepisach prawa budowlanego nakazujących do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kWp wprowadzających obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, wśród inwestorów i instalatorów pojawiło się sporo wątpliwości i pytań. Dlatego zapraszamy do lektury niniejszej Białej Księgi, która odpowiada na większość z nich.…
Wytyczne SBF – do pobrania
Opublikowano dnia 9 listopada 2020Do pobrania najnowsze wytyczne opracowane przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej (SBF) Polska PV. Przed pobraniem prosimy zapoznać się z tym artykułem!…
Biała księga :: chłodzenie aktywne a chłodzenie pasywne
Opublikowano dnia 21 czerwca 2020Wysokie temperatury otoczenia nie tylko wpływają na wydajność całego systemu fotowoltaicznego, ale mają również znaczący wpływ na żywotność falowników. Wysokie temperatury otoczenia wpływają negatywnie nie tylko na pracę falowników, ale także na wydajność i żywotność elementów elektronicznych wewnątrz urządzenia. Pytanie brzmi więc, jak zatrzymać przegrzewanie komponentów elektronicznych bez inwestowania ogromnych sum pieniędzy, na przykład w klimatyzowane pomieszczenie dla falownika. W niniejszej białej księdze szczegółowo przeanalizowano i porównano dwie standardowe technologie chłodzenia falownika dostępne na rynku. Testy porównawcze mają na celu…
Fotowoltaiczny dekalog dobrych praktyk – SBF Polska PV
Opublikowano dnia 1 marca 2020Ochrona przeciwpożarowa instalacji fotowoltaicznych jest jednym z głównych poruszanych tematów w branży PV w ostatnich miesiącach. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV wraz z firmami członkowskimi przygotowało poradnik zawierający 10 najważniejszych zasad w zakresie projektowania, montażu i serwisowania instalacji PV wpływających na poprawę bezpieczeństwa pożarowego instalacji. Mimo iż instalacje fotowoltaiczne same w sobie są bezpieczne wymagają odpowiedniego projektu i montażu aby to bezpieczeństwo zachować. Poniżej udostępniamy link do wersji elektronicznej poradnika. Zapraszamy do lektury.…
Poradnik “Dom bez rachunków”
Opublikowano dnia 22 kwietnia 2019Zadaniem niniejszego poradnika jest pomoc projektantom, architektom i instalatorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jedno lub dwurodzinnych. Poradnik traktuje o systemach grzewczych z pompą ciepła z funkcjami ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz pompom ciepła służącym do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i funkcjonującą w ramach systemu opustu.…
Biała księga :: inteligentne połączenie pompy ciepła i PV
Opublikowano dnia 20 kwietnia 2019O korzyściach wynikających z montażu pompy ciepła i fotowoltaiki w jednym budynku napisano już wiele. W tym artykule skupimy się nad tym, jak inteligentnie sprząc te dwa światy.…
Artykuł w “Magazynie Fotowoltaika” 01’2019 – wizyta w fabryce Fronius
Opublikowano dnia 28 lutego 2019W lutym 2019 redakcja „Magazynu Fotowoltaika” uczestniczyła w wyjeździe prasowym zorganizowanym przez firmę Fronius Polska. Była to niepowtarzalna okazja do obejrzenia linii produkcyjnych tego austriackiego producenta falowników, siedziby Działu Badań i Rozwoju firmy oraz jednej z pierwszych w Europie stacji ładowania samochodów tzw. zielonym wodorem.…
Biała księga :: Zarządzanie energią z 4 I/O Datamanagera
Opublikowano dnia 17 lutego 2019Systemy fotowoltaiczne są zwykle wyposażone w kontrolowane obciążenia w celu zwiększenia stopnia samodzielnego zużycia i autonomii. Wysoka konsumpcja własna oznacza zużywanie jak największej ilości energii produkowanej ze źródła energii odnawialnej, podczas gdy autonomia oznacza czerpanie jak najmniejszej ilości energii z sieci, tzn. bycie tak samowystarczalnym, jak to tylko możliwe.…
Zabezpieczenia przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych
Opublikowano dnia 16 stycznia 2019Opracowanie zawiera szczegółowe wytyczne w zakresie ochrony odgromowej i przepięciowej urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych instalowanych i użytkowanych w obiektach budowlanych. Zaprezentowano praktyczne przykłady błędów mogących powodować zwiększenie ryzyka strat w wyniku doziemnych wyładowań piorunowych. Zdefiniowano wymagania dla projektantów, wykonawców i zarządców obiektów budowlanych zmniejszające ryzyko potencjalnych strat. Omówiono niepokojące praktyki mające miejsce w Polsce, wpływające na minimalizację kosztów, maksymalizację zysków kosztem bezpieczeństwa i zwiększonego poziomu ryzyka.…