- Version
- Pobierz 1495
- Rozmiar pliku 2.72 MB
- File Count 1
- Data utworzenia 22 kwietnia 2019
- Zaktualizowano 1 grudnia 2024
Zadaniem niniejszego poradnika jest pomoc projektantom, architektom i instalatorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jedno lub dwurodzinnych. Poradnik traktuje o systemach grzewczych z pompą ciepła z funkcjami ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz pompom ciepła służącym do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i funkcjonującą w ramach systemu opustu.
Korzyści z zastosowania systemu modułów fotowoltaicznych oraz zasilanej elektrycznie pompy ciepła i bufora ciepła i/lub systemu magazynowania energii elektrycznej wynikają z kilku czynników:
- zastosowanie systemu opustów zgodnego z aktualną ustawą OZE. Dzięki temu „dom bez rachunków”, który pobiera energię na cele ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia bilansuje się z produkowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej. Przy poprawnie dobranej wielkości instalacji PV do zapotrzebowania energetycznego budynku, koszty za energię spadają do kosztów stałych za przyłącze. W tym przypadku użytkownik musi ponieść tylko stosunkowo niewielkie koszty miesięcznych opłat stałych za energię elektryczną.
- Już obecnie bardziej opłaca się wykorzystywać energię elektryczną wytworzoną samodzielnie w instalacji fotowoltaicznej niż kupować ją u dostawcy energii.
- Rezygnując z kosztownego dachu o 18-tu połaciach, z komina oraz miejsca na skład opału (np. pelletu), możemy wygospodarować środki na zakup pompy ciepła! A przy okazji na dwuspadowym dachu o wiele łatwiej (i taniej) montuje się moduły fotowoltaiczne.
Brak komentarzy