fbpx
Poradnik “Dom bez rachunków”

Poradnik “Dom bez rachunków”


Wersja
Rozmiar pliku2.72 MB
Typ plikupdf
Data utworzenia22 kwietnia 2019
Data aktualizacji16 lipca 2019

Pobierz

Zadaniem niniejszego poradnika jest pomoc projektantom, architektom i instalatorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jedno lub dwurodzinnych. Poradnik traktuje o systemach grzewczych z pompą ciepła z funkcjami ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz pompom ciepła służącym do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i funkcjonującą w ramach systemu opustu.
Korzyści z zastosowania systemu modułów fotowoltaicznych oraz zasilanej elektrycznie pompy ciepła i bufora ciepła i/lub systemu magazynowania energii elektrycznej wynikają z kilku czynników:

  • zastosowanie systemu opustów zgodnego z aktualną ustawą OZE. Dzięki temu „dom bez rachunków”, który pobiera energię na cele ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia bilansuje się z produkowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej. Przy poprawnie dobranej wielkości instalacji PV do zapotrzebowania energetycznego budynku, koszty za energię spadają do kosztów stałych za przyłącze. W tym przypadku użytkownik musi ponieść tylko stosunkowo niewielkie koszty miesięcznych opłat stałych za energię elektryczną.
  • Już obecnie bardziej opłaca się wykorzystywać energię elektryczną wytworzoną samodzielnie w instalacji fotowoltaicznej niż kupować ją u dostawcy energii.
  • Rezygnując z kosztownego dachu o 18-tu połaciach, z komina oraz miejsca na skład opału (np. pelletu), możemy wygospodarować środki na zakup pompy ciepła! A przy okazji na dwuspadowym dachu o wiele łatwiej (i taniej) montuje się moduły fotowoltaiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.