Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Agregat prądotwórczy

Witam

Proszę o informację czy istnieje możliwość  podłączenie agregatu prądotwórczego do falownika w przypadku przerw w dostawie prądu z sieci energetycznej.

Jeżeli istnieje taka możliwość to proszę o podanie jakie parametry powinien posiadać agregat i czy jakieś inne elementy elektryczne musza zostać zainstalowane.

Pozdrawiam

Mateusz Ruszkowski

Witam Panie Mateuszu,

 

Tak instalacja PV może współpracwać z generatorem wpiętym równolegle pod warunkiem zastosowania urządzenia PV GENSET EASY.

Po więcej informacji zapraszam Pana pod ten link: https://www.fronius.com/pl-pl/poland/energia-sloneczna/produkty-i-rozwizania/przemys%C5%82owe/rozwi%C4%85zania/rozwi%C4%85zania-systemowe/rozwi%C4%85zanie-fronius-pv-genset-easy/rozszerzenie-pomiarowe-fronius-genset

Pod tym linkiem jest opisane wszystko co musi Pan posiadać jak to skonfigurować.

Pozdrawiam

TSN

Dzień dobry,

Od lipca jestem szczęśliwym posiadaczem instalacji fotowoltaicznej opartej na falowniku Fronius SYMO 10.0-3-M. Czasem zdarzają się u mnie wyłączenia prądu w sieci i wtedy oczywiście instalacja nie działa (mimo, że w dzień mogłaby).

Nie wiem czy o taką sytuację chodziło w tym wątku, bo odpowiedź Mariusza dotyczy bardzo profesjonalnego i raczej przemysłowego zastosowania.

Ja chciałbym zapytać jakie są opcje czy możliwości, żeby w przypadku braku napięcia w sieci energetycznej moja instalacja produkowała energię na własne potrzeby. Mam główny wyłącznik, którym mogę się odciąć od sieci i teraz mój wariant pytania, to czy jak podłączę prosty, mały generator po, to żeby falownik "zobaczył, że jest napięcie" to czy cały system zadziała (cały czas będzie odłączony od sieci) ?

Szanowny Panie Macieju,

Nie ma niestety taniego rozwiązania. W naszym przypadku najlepiej sprawdza się urządzenie  firmy Victron Energy. Urządzenia te mogą pracować bez sieci i zapewniać "sieć". Minus urządzeń victron jest taki, że są to urządzenia jednofazowe, więc musi Pan zakupić 3 sztuki (oraz jeden niewielki bank baterii)

Poniżej link do strony Victrony Energy.

https://www.victronenergy.pl/

Pozdrawiam
TSN

Dziękuję za odpowiedź.

Nie wiem czy dobrze rozumiem jakie urządzenie Victron Energy ewentualnie musiałbym kupić bo link jest do ogólnej strony.

Jeśli miałaby to być przetwornica, która z banku baterii wytwarza 230V to zadaję sobie takie pytania: czym się ona różni od innej "zwykłej" przetwornicy?

Jednocześnie tak sobie myślę, co by się stało gdybym włączył zwykły agregat prądotwórczy do mojej sieci (oczywiście po odłączeniu się od sieci Zakładu Energetycznego). Teoretycznie falownik "zobaczyłby" że jest napięcie w sieci i rozpocząłby produkcję, która byłaby zużyta w domu. Ale nie cała i jeśli falownik by podwyższał napięcie to czy nie uszkodziłby generatora ?

Z urządzeń Victrona polecam zapoznać się z produktem:

https://www.victronenergy.pl/inverters-chargers/multiplus-12v-24v-48v-800va-3kva

Natomiast zdarzyło mi się podłączać falownik innego producenta na okres jednego tygodnia pod trójfazowy agregat. Było to podłączenie gdzie odbiory występowały w sposób ciągły. Z obserwacji tak pracującego układu można było zauważyć że to falownik kilka razy na dobę przerywał pracę i próbował się zsynchronizować ponownie. Takie rozwiązanie jest nie wskazane dla falownika gdyż jego praca nie jest przewidziana na tak częste wyłączenia. Niestety w swojej praktyce nie znalazłem rozwiązania, pozwalającego na wspólną pracę agregatu i falownika bez banku akumulatorów poza bardzo ciekawym rozwiązaniem Froniusa PV GENSET EASY który jak dobrze zauważył Pan Maciej służy do rozwiązań przemysłowych, a nie domowych.

Panie Mateuszu,

Nie znajduję strony pod poniższym linkiem:

https://www.fronius.com/pl-pl/poland/energia-sloneczna/produkty-i-rozwizania/przemys%C5%82owe/rozwi%C4%85zania/rozwi%C4%85zania-systemowe/rozwi%C4%85zanie-fronius-pv-genset-easy/rozszerzenie-pomiarowe-fronius-genset

Może pan podać aktualny?

Potrzebuję podłączyć instalację 50kWp w sposób umożliwiający współpracę z agregatem.

 

 

 

Ostatnio zmieniali trochę na serwerach i sporo linków stała się nieaktualna ale możliwe że o to chodziło:

https://www.fronius.com/pl-pl/poland/energia-sloneczna/instalatorzy-i-partnerzy/dane-techniczne/wszystkie-produkty/rozwi%C4%85zania/rozwi%C4%85zania-systemowe/rozwi%C4%85zanie-fronius-pv-genset-easy/rozszerzenie-pomiarowe-fronius-genset

 

PV GENSET EASY