Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Czy falownik musi produkować moc bierną?

Page 1 of 5Next

Jak w temacie - rozumiem, że gdyby nie produkował mocy biernej to produkowałby więcej mocy czynnej?

Czy można to (moc bierną) zmienić w ustawieniach?

 

 

Dodane pliki:
  • fronius.png

Szanowny Panie Janie,

 

Moc czynna nie jest zależna od mocy biernej.

Moc bierna jest "generowana"  np z dlatego że Pana odbiorniki ją "pobierają". Jeżeli miał by Pan tylko czysto rezystancje odbiory w domu to moc bierna była by w przybliżeniu 0.

Czy moc moc bierna wpływa na czynną?? i tak i nie.

 

Jeżeli falownik ma 10kVA mocy pozornej to może produkować 10kW lub 10kVar. Jeżeli produkujemy 10 kW  (czyli max co nasz falownik może wygenerować) i w pewnym momencie potrzebujemy dostarczyć np 2kVar mocy biernej to moc czynna zmaleje ponieważ  .

 

 

Pozdrawiam

TSN

Panie Mariuszu,

bardzo dziękuję za odpowiedź. Ponieważ jednak fizyka nie jest moją mocną stroną (nie potrafię wyobrazić sobie co to moc czynna a co to moc bierna...) to proszę o odpowiedź przy jakich ustawieniach falownika jest produkowane najwięcej macy czynnej oraz czy z obrazka z postu #1 można wywnioskować jakie są w tej chwili ustawienia mojego falownika?

 

Czy falownik "wie" ile mocy biernej potrzebuje w danej chwili moja sieć i  ją produkuje? Z tego co Pan napisał to taki wyciągnąłem wniosek (ale przypuszczam, że źle zrozumiałem).

pozdrawiam

Jan

Witam.

Moc czynna to taka, którą wykorzystujemy a moc bierna to tak naprawdę strata ale urządzenia typu silnik, transformator potrzebują tego rodzaju mocy ale nie jest ona zamieniana na powiedzmy to moc użyteczną np. na wale silnika.

W dużych zakładach stosuje się kompensację mocy biernej za pomocą baterii kondensatorów, w celu utrzymania współczynnika mocy na odpowiednim poziomie.

Najlepiej aby cos fi = 1 wtedy S (moc pozorna) = P (moc czynna) i brak jest Q (moc bierna).

Jeśli cos fi będzie mniejsze od 1 to pojawia się moc bierna.

 

Dzień dobry.

Mam cos fi = 1 i moc bierna podąża prawie dokładnie za mocą czynną. Zwykły dom jednorodzinny. Czy to prawidłowa wartość? Jak produkuję np. 10kwh to ma 10 kvar Zrzut ekranu w załączniku.  Pozdrawiam

Dodane pliki:
  • 2020-11-24-moc.png.png

Panie Jacku, proszę zwrócić uwagę na opis osi na załączonym wykresie. Moc czynną ma skalę do 4kW a moc bierna do 40 VAr. Odczytując dane z wykresu w szczytowym momencie generuje Pan około 25VAr przy około 3,5kW mocy czynnej. Nie jest to nic co powinno pana niepokoić. Na wartość generowanej mocy biernej wpływ ma także wartość napięcia sieci AC.

Pozdrawiam.

Kurcze ? no się człowiek zasugeruje rysunkiem i gotowe.  Dziękuję za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam

A ja mam pytanie dodatkowe Panie Mariuszu. Napisał Pan "Moc bierna jest "generowana"  np z dlatego że Pana odbiorniki ją "pobierają"  Z tym oczywiście się zgadzam. Nurtuje mnie jednak pytanie: jak inwerter rozróżnia która moc bierna jest pobierana przez moje urządzenia od zapotrzebowania mocy biernej wygenerowanej np przez sąsiada? System energetyczny jest połączony i nie można tego rozdzielić bez specjalnych zabezpieczeń w postaci kompensatorów. W takim przypadku na moim liczniku 2-kierunkowym pojawi się moc bierna wysłana do sieci. A jak wiemy nie jest to pożądane bo niektóre zakłady energetyczny krzyczą sobie za to kasę. Jeżeli mój tok rozumowania jest poprawny to okazuje się, że nie zawsze produkcja tej mocy jest potrzebna i przydałaby się jednak jakaś regulacja (pomijam tu oczywiście fakt wytycznych zakładów energetycznych do automatycznej regulacji tej mocy w odpowiednim zakresie oraz ustawienia international, która tej mocy chyba nie produkuje).

Nurtuje mnie jednak pytanie: jak inwerter rozróżnia która moc bierna jest pobierana przez moje urządzenia od zapotrzebowania mocy biernej wygenerowanej np przez sąsiada?

Raczej nie jest w stanie rozróżnić, mając licznik FSM zainstalowany za licznikiem ZE możesz sprawdzić sobie: moc czynną i pozorną punktu zasilania.

Czyli w niektórych przypadkach produkcja mocy biernej może być szkodliwa. Hipotetyczny przykład: mamy sąsiada który ma warsztat/zakład produkcyjny z urządzeniami pobierającymi dużą ilość mocy biernej i nasz inwerter produkuje dla niego moc bierną za którą on (pobierający) jak i my (wprowadzający) płacimy ZE. Automatyczna regulacja inwertera dążącego do wyrównania cos fi do 1 to dobre ale dla ZE. Dla posiadaczy fotowoltaiki może okazać się że są to straty. Czy zainstalowanie licznika fronius smart meter . jakoś reguluje ilość produkcji energii biernej w inwerterze w zależności od zużycia właściciela instalacji czy jest to tylko zwykłe zliczanie obuch mocy w jedną i drugą stronę? No i pytanie podstawowe czy w inwerterze/smart meterze są jakieś ustawienia, które powodują możliwość obniżenia produkcji mocy biernej w przypadku za dużej produkcji tej mocy w stosunku do zapotrzebowania właściciela instalacji fotowoltaicznej (uwzględniam tu analizę mocy po instalacji dodatkowego licznika za licznikiem ZE)?

Page 1 of 5Next