Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dlaczego falownik produkuje mniej, niż jego moc?

PreviousPage 5 of 6Next

A jakie sa zamontowane generatory ( moduły PV ), bo prąd DC jest max 6,52A z tego linku , troszkę za mało... Czy był robiony pomiar strony DC, a konkretnie parametr: prąd zwarcia Isc, jakie były wyniki?

Longi LR6-60HPH 320m

Zamieszczam skan z pomiarów:

 

 

Dodane pliki:
  • IMG_20200914_201535.jpg

Patrząc po historii, to na koniec maja była najwyższa zanotowana moc 5,82kW i na początku sierpnia, a w czerwcu 27 przez chwilę nawet 6kW, czyli instalacja w odpowiednich warunkach jest w stanie wydać te 6kWp, które jest w stanie przetworzyć inwerter PV ...A jaka przyczyna tego, że teraz jest ok 4,5kWp? słońce troszkę niżej operuje, jeśli krzem w module się zagrzeje , to  jego sprawność w przerobie fotonów na prąd elektryczny spada... też umieszczenie płasko panela pv na tym garażu ze zdjęcia, tez swoje na niekorzyść robi- kilka procent ze sprawności wypada.

Patrzę tez na napięcia stringu, i w żadnym wypadku tych 860V z protokołu nie mogę znaleźć, ani  też nie mogę na produkcji wyszukać zbliżonych parametrów, zazwyczaj ponizej 700V. Może warto na kontrolę instalacji zaprosić monterów, aby sprawdzili, czy jakiś moduł nie ma gdzieś hotspotów, które ujawniły się w trakcie pracy ( zadeklarowali, ze są ok ). PS jak pomogłem, to łapka w górę.

 

Cytat z Arkadiusz Głaz data 15 września 2020, 11:39

Patrząc po historii, to na koniec maja była najwyższa zanotowana moc 5,82kW i na początku sierpnia, a w czerwcu 27 przez chwilę nawet 6kW, czyli instalacja w odpowiednich warunkach jest w stanie wydać te 6kWp, które jest w stanie przetworzyć inwerter PV ...A jaka przyczyna tego, że teraz jest ok 4,5kWp? słońce troszkę niżej operuje, jeśli krzem w module się zagrzeje , to  jego sprawność w przerobie fotonów na prąd elektryczny spada... też umieszczenie płasko panela pv na tym garażu ze zdjęcia, tez swoje na niekorzyść robi- kilka procent ze sprawności wypada.

Patrzę tez na napięcia stringu, i w żadnym wypadku tych 860V z protokołu nie mogę znaleźć, ani  też nie mogę na produkcji wyszukać zbliżonych parametrów, zazwyczaj ponizej 700V. Może warto na kontrolę instalacji zaprosić monterów, aby sprawdzili, czy jakiś moduł nie ma gdzieś hotspotów, które ujawniły się w trakcie pracy ( zadeklarowali, ze są ok ). PS jak pomogłem, to łapka w górę.

 

Tak, dziękuję za pomoc.

Cytat z Arkadiusz Głaz data 15 września 2020, 11:39

...A jaka przyczyna tego, że teraz jest ok 4,5kWp? słońce troszkę niżej operuje, jeśli krzem w module się zagrzeje , to  jego sprawność w przerobie fotonów na prąd elektryczny spada...

U siebie obserwuję to samo - kwestia wysokiej temperatury i niższego już położenia słońca. O ile np. w kwietniu, gdy było dużo słońca i stosunkowo chłodno, instalacja bardzo często pracowała z pełną mocą (3.25kWp na dachu, inwerter 3kW), to teraz jest maksymalnie 2.4-2.5kW. Nowi właściciele instalacji mogą dostać zawału, jak zobaczą produkcję w grudniu i styczniu 😉

Nowi właściciele instalacji mogą dostać zawału, jak zobaczą produkcję w grudniu i styczniu

Z tym się zgodzę... a najlepszym przykładem tego co może być w tych miesiącach można było zobaczyć w pojedyncze pochmurne dni jakie czasem miewamy w miesiącu gdzie produkcja z całego dnia bywa jednocyfrowa. Przykład najmniejszej produkcji: 1 września, uzysk z mojej instalacji 4,1kWh z całego dnia z instalacji prawie 10kW. Może się okazać że w tych miesiącach nasza instalacja nie wyprodukuje nawet 1/3 tego co uzyskujemy w najlepsze miesiące.

Tzn. ja jestem świadom, że istnieje wiele czynników wpływających na wydajność fotowoltaiki, ustawienie, lokalne warunki pogodowe, komponenty itd. Jednakże moje wątpliwości powstały z tego powodu: ja instalacja 6.4kw falownik 6kw, kolega instalacja 4.9kw falownik 4kw i ma produkcję większą lub równą mojej, a teoretycznie moja jest 24% silniejsza. On posiada optymalizatory, ja ich nie montowałem bo instalator mnie od tego odwodził.

Optymalizatory przy nowych modułach i braku zacienienia są zbędne i podrażają inwestycję...jeszcze nie spotkałem ( a pewnie są ) instalacji na optymalizatorach Tigo do  monitorowania pracy modułów, bo cały system jest znacznie droższy, a nic innego do Froniusa raczej się nie zastosuje. Tigo może współpracować tylko z optymalizatorami TS4-A-O ( niebieski ) i systemem  do monitorowania Cloud Connect (CCA), . SolarEdge ma swój system dedykowany do swoich falowników.  W pańskiej instalacji nie ma dużego wysiłku aby dokonać sprawdzenia przez instalatora w ramach rękojmi:  wystarczy rozpiąć moduły ( ale najpierw wyłączyć stronę DC i AC falownika), podzielić  nawet na 4 sekcje ,sprawdzić prąd i napięcie mniejszych obwodów( sekcji ) i porównać wyniki tych pomniejszonych obwodów.

 

Marek and Szymon Mandrysz have reacted to this post.
MarekSzymon Mandrysz

No bo do celów diagnostycznych najlepiej podłączyć pod tracker w stosunku 1:2 (ja mam tak). Na 1 stringu 7, na 2 stringu 14 paneli. W sekundę można porównać poprawność pracy mnożąc razy dwa mniejszy string. Duża wygoda. U Was do celów diagnostycznych nic nie trzeba rozpinać wystarczy na każdym stringu podzielić uzysk lub napięcia itp. przez liczbę paneli na jednym i drugim stringu. Powinno być identycznie pomijając błąd statystyczny. .NIESTETY NIE DZIAŁA TO TAK JEŚLI WSZYSTKO JEST NA 1 TRAKERZE. DUŻO ANALIZOWAŁEM PODŁĄCZENIA I SADZE, ZE TO NAJGORSZE ROZWIĄZANIE POD WZGLĘDEM DIAGNOSTYCZNYM, ALE NAJLEPSZE POD WZGLĘDEM STRAT PRĄDOWYCH- choć ja takich u siebie nie zauważam.

PS. Mam 7455Wp i symo 6kw. Przewymiarowane 122% pracuje od sierpnia idealnie choć odcięcia zauważam ale nie są one bardzo znaczące. Na maksa 6039W często leci ✌️

Witam, mam instalacje na gruncie skierowaną w idealnym kierunku panele o mocy 10kW, falownik 8.2kW miesiącu kwietniu falownik bardzo często wykazywał w poszczególnych dniach produkcję chwilową 8257W. Na wykresie dobowym można było zaobserwować utrzymanie tej produkcji w cyklu ciągłym przez nawet 5 godzin. Czy to oznacza, że moje panele produkowały z maksymalną mocą i powstawały straty na produkcji powyżej 8,2kW a 10kW. Jak można sprawdzić z jaką mocą pracują panele właśnie w tych sytuacjach?

PreviousPage 5 of 6Next