Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dobór falownika do instalkacji

Witam mam pytanie jakiej mocy powinien byc falownik Fronius do instalacji o mocy 8.640 kWp  z 24 paneli Rec 360

Wg kalkulatora fronis wychodzi na to że optymalny jest falownik Symo 8.2.3-M .

Pozdrawiam i dziekuję za odpowiedz.

To wszystko zależy od położenia paneli, ogólnie takie przewymiarowanie spokojnie pociągnie 7.0.3-M, natomiast 8.2.3-M będzie baaardzo rzadko pracował przy pełnej mocy, czyli najwyżej sprawności. Froniusy jednak mają to do siebie, że ich wysoka sprawność jest w dużym zakresie wykorzystania. Ja mam paneli 5,9kW bez cienia i kierunek na południe, a fronek 5.0, czyli przewymiarowanie prawie 20% i jest ok, bo na pełnej mocy to pracuje pewnie kilkanaście dni w roku, albo i nie. Chodzi o takie całodzienne słoneczne dni, więc stratny nie jestem. Trzeba też pamiętać, że im mocniejszy fronek tym droższy. Na dodatek z każdym rokiem moc paneli spada, najwięcej w ciągu pierwszego roku, bo ok. 2%.

Dziękuje za odpowiedż dopreczowując panele na budynku gosp. dach skośny nachylenie  ok 30 stopni 2 stringi po 12 paneli.Czyli fronius  7.0.3-M będzie optymalnym rozwiązaniem .Czy dobrze liczę czyli przewymiarowanie będzie ok 19% tak ?.

Żeby nie było, to jest tylko moja opinia 🙂 kąt masz bardzo dobry, kwestia rozkładu względem stron świata. Ja bym wziął 7kW, no chyba, ze planujesz coś dołożyć w niedługim czasie, to większy. Przewymiarowanie chyba się liczy od mocy falownika, czyli w twoim wypadku byłoby o 23%. Jednak licząc spadek mocy paneli ok.2% to po pierwszym roku już masz ok. 150W mniej mocy całej instalacji i będzie spadać z każdym kolejnym rokiem, chociaż już wolniej. Oczywiście moc paneli jest podawana z tolerancją +5W, więc gdzieś się to kompensuje. Ogólnie sprawa do własnych przemyśleń i podjęcia decyzji samemu, bo ilu instalatorów i właścicieli tyle wersji 🙂

Powodzonka, który falownik nie wybierzesz na pewno będziesz zadowolony.

Cytat z Paweł P data 21 lutego 2020, 13:30

To wszystko zależy od położenia paneli, ogólnie takie przewymiarowanie spokojnie pociągnie 7.0.3-M, natomiast 8.2.3-M będzie baaardzo rzadko pracował przy pełnej mocy, czyli najwyżej sprawności. Froniusy jednak mają to do siebie, że ich wysoka sprawność jest w dużym zakresie wykorzystania. Ja mam paneli 5,9kW bez cienia i kierunek na południe, a fronek 5.0, czyli przewymiarowanie prawie 20% i jest ok, bo na pełnej mocy to pracuje pewnie kilkanaście dni w roku, albo i nie. Chodzi o takie całodzienne słoneczne dni, więc stratny nie jestem. Trzeba też pamiętać, że im mocniejszy fronek tym droższy. Na dodatek z każdym rokiem moc paneli spada, najwięcej w ciągu pierwszego roku, bo ok. 2%.

"Najwyższa " sprawność falownika osiągana jest juz w połowie mocy a wcześniej to i tak jest walka o ułamki procenta.

Dodane pliki:
  • sprawnosc-fro.png
Andrzej Długosz has reacted to this post.
Andrzej Długosz

Dlatego napisałem, że fronki mają wysoką sprawność w dużym zakresie, jako, że pisałem mobilnie to ciężko mi było ogarnąć wykres, także dzięki za dołączenie szczegółowej prezentacji 🙂