Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dołożenie paneli większej mocy

Witam.

Posiadam falownik Fronius Symo 6.0-3-M.

Instalacja podzielona jest na dwa stringi południowy 13 paneli oraz wschodni 9 paneli.

Obecnie brakuje mi trochę mocy (1,5-2 kW) i mógłbym do strony wschodniej dołożyć jeszcze około 4-6 paneli. (na południu nie ma już miejsca)

Panele jakie posiadam to risen RSM60-6-310M.
MOC znamionowa 310W
Napięcie w obwodzie otwartym 40.6 V
Prąd zwarciowy 9.86 A
Maksymalne napięcie w punkcie MPP 33.4 V
Maksymalny prąd w punkcie MPP 9.29 A

Spoglądając na konfigurator Froniusa nie widzę problemu, gdybym nawet dołożył 6 paneli to całość przewymiarowana jest na 142%, tym bardziej przy podziale na dwa stringi wschód - południe i spodziewałbym się, że nawet nie będzie okazji aby falownik ograniczał moc.

Problem jest jednak taki, że paneli których posiadam dostać się już nie da. Technologia idzie do przodu i dostępne są już większe moce.
Widziałem różne wątki, że jak podepnę większe panele, to po prostu ograniczy się ich moc, ale w innych wątkach znowu ktoś napisał, że są jakieś maksymalne moce i napięcia, których nie można łączyć.

Bardzo bym prosił o poradę, na co powinienem zwrócić uwagę przy doborze dodatkowych paneli i czy ma to sens przy zaproponowanym przeze mnie układzie.

Dziękuje i pozdrawiam

Podstawowe pytanie ile możesz zamontować maksymalnie paneli na wschodniej stronie?

Nowe powinny być jak najbardziej zbliżone parametrami do starych jeśli chcesz łączyć je ze starymi szeregowo.

Pod zrzucę dwa sposoby rozwiązania tematu:

  1. kupujesz najbardziej zbliżone parametrami panele do obecnych i łączysz je z częścią wschodnią,
  2. przekładasz 2 panele ze strony południowej na wschodnią i robisz dwa obwody po 11szt i łączysz je równolegle i podpinasz pod pierwsze wejście a nowe podpinasz do drugiego wejścia (w tym przypadku możesz kupić nowe panele jakie chcesz ale tak aby w ilości sztuk spełnić minimalne warunki pracy dla obwodu).

Może ktoś podrzuci jeszcze inny sposób...

Dzięki za pomysł, na ten moment mam miejsce na 4-6 paneli na wschodzie, więcej już nie wejdzie, na południu już nie ma miejsca na nic.

Gdybym przełożył 2 na wschód to zrobiłoby mi to miejsce na 2 panele na południu i 4 na wschodzie, w takim przypadku już pewnie nie miałoby sensu chyba zmieniać na równoległe robić nowy string. Niestety ograniczona przestrzeń.

Najlepszą opcją wydaje mi się dołożenie podobnych, tylko właśnie pytanie co to znaczy że są podobne, bo te co mam to tylko 310W. Tak z ogólnej lektury wydaje mi się, że najważniejsze jest to, żeby nowe panele miały maksymalny prąd pracy większy niż dla tych co mam czyli większy niż 9.29 A i wtedy całość będzie pracować na takim prądzie, a co za tym idzie moc tych nowych zostanie ograniczona przez te mniejszy prąd.

Zastanawiam się na jaki zakres pracy nowych mogę sobie pozwolić. Wiadomo, że chodzi o zakup za jakąś rozsądną cenę, ale czy są jakieś parametry, których przekroczenie może spowodować, że coś będzie nie tak, czy po prostu jak wezmę większe panele to ich moc zostanie po prostu ograniczona przez prąd 9.29 A, będą działały mniej wydajnie, ale wszystko będzie ok?

 

Hmmm informacyjnie dodam:

Kwestia że po zdjęciu tych dwóch paneli to miejsce na południu nie wykorzystasz do jakichkolwiek paneli jeśli używasz tylko tego falownika... no chyba że podepniesz tam pod te dwa jakiś mikrofalownik...

Przełożenie tych paneli daje równość w ilości paneli dla połączenia równoległego 2x11szt - wykorzystanie obecnych paneli najsensowniej i zwolnienie drugiego wejścia dla nowego obwodu. U ciebie gorzej z miejscem i w twojej sytuacji i tej opcji można byłoby rozważyć montaż 4szt ale większych mocowo ale i wielkościowo... Są panele które mają wyższe napięcie i cztery sztuki powinny spełnić minimum do działania obwodu.

Jak masz miejsce na jakieś zadaszenie nad tarasem, altana etc możesz też rozważyć pokrycie tego panelami...

 

Hej, dziękuję za poradę, a czy może jest szansa na odpowiedź na to:

"Problem jest jednak taki, że paneli których posiadam dostać się już nie da. Technologia idzie do przodu i dostępne są już większe moce.
Widziałem różne wątki, że jak podepnę większe panele, to po prostu ograniczy się ich moc, ale w innych wątkach znowu ktoś napisał, że są jakieś maksymalne moce i napięcia, których nie można łączyć.

Bardzo bym prosił o poradę, na co powinienem zwrócić uwagę przy doborze dodatkowych paneli."

Może ktoś mógłbym mi wskazać orientacyjnie w jakie moduły mogę celować?