Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dziwne wskazania solarweb- znacznie zawyżona produkcja i konsumpcja

Witam kolegów

W dniu dzisiejszym miał miejsce ciekawy przypadek- od roku moja instalacja z Symo Hybrid 5.0 i Smart Meterem działa sobie bezproblemowo. Dziś ni z tego ni z owego całkowitą produkcję solarweb wyliczył na 61,7 KWh. Dzień był ładny, ale 12H maksymalnego słońca to jednak nie było, żeby aż tyle wyprodukować. Na domiar złego, znacznie zawyżona jest też konsumpcja- wskazał 28,5 KWh, w momencie gdy zwykle zużycie wynosi 10-12 KWh (oczywiście żadne dodatkowe urządzenia tego dnia nie działały- normalne zużycie).

Żadnych błędów licznik nie zgłasza, w trakcie dnia zaglądałem w solarweb i dane chwilowe wyglądały wiarygodnie, żadnych dziwnych pików.

Porównywałem też ze zbliżoną mocą instalacją Froniusa w Gliwicach (zwykle mam podobne wyniki)- tam wykres normalny, produkcja też prawidłowa.

Czy ktoś miał już z takim problemem do czynienia? Wina samego solarweb czy też coś nie tak sprzętowo? Żadnych ustawień nie zmieniałem, sprzętu też nikt nie dotykał. W załączeniu wykres z tego miesiąca, żeby zobrazować problem

Dodane pliki:
  • produkcja.jpg

A co się działo na samym falowniku, tam też produkcja była zawyżona? Raczej błąd obliczeniowy, zobaczysz co będzie działo się w następne dni.

U mnie ostatnio falownik też dziwnie podawał produkcję, a dokładnie to nie wyzerował pozycji produkcji dziennej z poprzedniego dnia i doliczał do niej produkcję z dnia następnego. Na solarweb i aplikacji było normalne wskazanie, niezsumowane dni. Następnego dnia wróciło do normalności.

U mnie 19.05 tez przekłamania . W jednej chwili nabiło mi 94 kW zużycia prądu . Pisałem do serwisu o usuniecie szpili ale bez odzewu .Często na solar web falownik jest w trybie offline .

Dodane pliki:
  • 1.jpg

No kolejne dni już ok. Niestety tego dnia nie mogłem sprawdzić na falowniku produkcji, więc się nie dowiem jakie były wtedy wskazania. Zagadkowa sprawa. I pewnie już tak zostanie psując statystykę...

Problem pojawił się jeszcze dwukrotnie. Co ciekawe licząc produkcję ręcznie (spisując moc co 15 minut i obliczając średnią) wynik produkcji jest realistyczny i wynosi ok 38 kWh zamiast prawie 50. Patrząc na wykres widać w te dni takie piki zużycia, co sugeruje, że problem leży w samym falowniku (Smart meter w tym układzie widocznie "widzi" normalny przepływ do sieci, a falownik zgłasza pik produkcji, co interpretowane jest jako chwilowy skok zużycia). Dodajmy, że piki są cykliczne- występują co równe 30 minut (np. 12:50, 13:20, 13:50, 14:20). Zawsze wynoszą prawie równą połowę produkcji, a dokładniej połowę produkcji + normalne zużycie w domu, czyli 200-300W

W raporcie produkcji wyraźnie widać to zaburzenie, niestety nie mogę tu załączyć pliku xls, więc wrzucam jego screen z podkreślonymi na czerwono problemami

Ma ktoś jakiś pomysł co z tym zrobić?

Dodane pliki:
  • Screenshot_20200701-190651_Chrome.jpg
  • piki-produkcji.jpg

Dorzucę coś od siebie, w dniu montażu licznika produkcję z tego dnia policzył jako zużycie bezpośrednie tego dnia...

Jeszcze jeden szczegół... możliwe że to było tego powodem i za nim podłączyłem fizycznie licznik to sprawdzałem ustawienia i możliwości wyboru ustawień w datamenger i wybrałem licznik FSM, kliknąłem przycisk ustawiania, nic się nie wyświetliło ale nie klikałem zatwierdzenia tych ustawień... przeglądałem inne zakładki i jak wróciłem na zakładkę z licznikiem widniał wybrany licznik FSM choć nie zatwierdziłem wcześniej ustawień, wtedy wybrałem brak licznika i wtedy dopiero zatwierdziłem...

Czyli wybranie licznika FSM i kliknięcie ustawienia zatwierdza samoczynnie wybór choć my tego nie robimy... niby mały bug w oprogramowaniu ale jednak...

Dodane pliki:
  • 002.jpg
  • 003.jpg
  • 004.jpg