Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

E-A Grzałka do wykorzystania nadmiaru mocy

PreviousPage 2 of 2

Cześć

Panie Andrzeju - stwierdzenie o kupnie samochodu za 200 tys. jest bardzo trafnym. Takie auta nigdy się "nie spłacą", a jednak są kupowane. Mało tego kupujący je potrafią powiedzieć;  60 czy 80 k PLN za foto? a kiedy ci się to...........!! Ale to jest przewrotność Rodzaju Ludzkiego i z tym nie ma szans dyskutować! Natomiast jest jeszcze jeden aspekt, który Pan zasygnalizował  - proszę w tym miejscu o wyrozumiałość -  że niczego Panu nie zarzucam ani piętnuję. Ale w tak rozbudowanej instalacji nie może się Pan skupiać li/tylko na sterowaniu w sensie elektrycznym. Bo całość może albo, kolokwialnie pisząc, nie wypalić. Albo co najmniej b. kuleć.  Tu potrzebna jest współpraca z hydraulikiem i to o sporej wiedzy. Działanie w pojedynkę, może pozbawić satysfakcji z prawidłowego działania całości instalacji tak Pana jak i hydraulika. Albo jednego i drugiego razem. No - jest jeszcze trzeci...................

PS  Co z tymi ustawieniami progów o które dopytywałem wcześniej?

Cześć

Panie Andrzeju proszę o informację, jaki model falownika jest podpięty, do tych paneli 27kW  .

pozdrawiam

Witam

Rozdzielnia wisi już na ścianie i świeci kontrolkami. Projekt elektryczny, który ostatnio zamieściłem musiał ulec drobnej modernizacji został dołożony przekaźnik K25 w celu podziału zasilania przekaźników bufor K22 K23 i zasobniki CWU K24. Jutro to zmienię i tylko czekać na słońce.

Co do tych umiejętności i doświadczenia to troszeczkę go mam, mianowicie prowadzę firmę hydrauliczną od 20 lat, posiadam centrum serwisowe urządzeń grzewczych typu kotły gazowe, podgrzewacze gazowe, projektuję dla siebie i innych hydraulików co trudniejsze rozwiązania kotłowni na różne źródła ogrzewania. Wykonałem instalację hydrauliczną na dziesiątkach domów. Elektryka to moja działka poboczna ale z uprawnieniami dozorowymi. Mając takie doświadczenie takie wyzwanie jest dla mnie frajdą. Co do tego konkretnego rozwiązania, prace na tej instalacji trwają już kilka lat. Instalacja nie jest budowana od podstaw ale rozwijana etapami.

Wcześniej padło pytanie co to za skrętka - otóż linia zasilania przekaźników łącząca falownik z rozdzielnią jest zbudowana z materiału przypadkowego, gdyż ze względu na rozbudowę etapową posiada 5 miejsc w których musiałem to połączyć ze sobą w jedną całość co dobrze świadczy o karcie Datamanager.

Grzałki które są zastosowane 1400W i 1500W wobec czego progi wstępnie są ustawione na 1600W - załączenie i 50W - wyłączenie. Przekaźnik falownika będzie dopiero ustawiany doświadczalnie ze względu na zmienny pobór w domu. Poprzednio podałem wartość 10000W obecnie jest to na poziomie 12000W- załączenie i 10000W - wyłączenie ze względów bezpieczeństwa poboru energii z sieci.

W tym przypadku instalacja składa się z kilku falowników i jej moc jest sumą wszystkich modułów. mamy falownik Fronius SYMO 17,5-3-M, SKYMAX 3kWp 1F oraz mikrofalowniki - 2 sztuki. Schemat całości pojawi się po ukończeniu obecnych prac.

Dalsze informacje - już niebawem.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359 oze@eko-anwa.pl

Dodane pliki:
Agnieszka Granatowska and Dawid Orzechowski have reacted to this post.
Agnieszka GranatowskaDawid Orzechowski

Czegoś nie rozumiem, w idei tego projektu . Ograniczę się tylko, do CO

Napisał Pan, że bufor ładowany jest przez PC  (druga do CWU). To widać, na schemacie hydraulicznym.

No ale moc, zainstalowanych grzałek w buforze przekracza 11kW. I włączają się powyżej 1600W generowanej mocy w 5-ciu stopniach mocy( najpierw w 4 krokach do 5,5 kW, a powyżej 12kW skok do 11kW).  To jest moc, potrzebna do ogrzania,  dobrze zaizolowanego domu o tej powierzchni - gr. izolacji >10cm - styropian, wełna.

Skoro zajmujemy się CO, no to w zimą, mamy niewielki nadwyżki energii - oczywiście przy optymalnie zaprojektowanej instalacji PV.

Tu jest chyba dramatycznie, przewymiarowana instalacja foto (27kW PV: falowniki 20kW)  - to nie firma , tylko dom jednorodzinny, o powierzchni 160 m2.

Pytanie, po co taka instalacja PV. Chciałbym zobaczyć wykresy, generowanej energii ( październik - marzec) przez tego Froniusa 17kW

Co w takim razie, robi ta pompa ciepła ładująca bufor???  Jak jej praca, połączona jest z pracą grzałek?  Proszę podesłać model tej PC.

PS

Swój dom ( 150m2) 20 lat ogrzewałem kotłem Vaillant'a, o mocy 10,5 kW. Sprawdził się, a dawniej były zimy- nie to, co jest od kilku lat.

Dwa lata temu, wymieniłem go na kondensacyjnego Wolf'a 14kW - słabszych nie produkują, ale moduluje już od 2 kW .

pozdrawiam

Paweł

 

Wielostopniowe sterowanie grzałkami jest fajnym zamysłem i rozszerzeniem możliwości wykorzystania energii.

Ale jak się czyta o tym co tam się znajduje w tym domu to wygląda na jakiś majndf... myślowy właściciela... może miał złych doradców co wciskali mu co się da... Kocioł na pelet, PC i grzałki, instalacja rozbudowywana/przebudowywana kilka razy, dwa zbiorniki CWU, PV 27kWp dla domku...

Jak by nie było my nadal stoimy z boku nie znając dokładnych szczegółów i zasadności czemu i dlaczego... i tylko możemy domniemać... Jestem jeszcze w stanie zrozumieć że ktoś ma kasę i żyłkę testera, lubi bawić się, kombinować etc... może to to...

Paweł Mazur has reacted to this post.
Paweł Mazur

Witam

Drobna poprawka z przekaźnikiem i wszystko pracuje jak trzeba. Instalacja jest specyficzna a klient jest rozwojowy - przewidujemy jeszcze basen i saunę.

Nie rozmawiamy tutaj o aspektach czy to ma sens czy nie, czy to się opłaca czy nie, ale rozpatrujmy stronę techniczną rozwiązania i możliwości sterowania tym wszystkim. Jak wcześniej wspominałem przewidziany jest w późniejszym etapie  OHMPILOT dlatego nie wszystkie grzałki są wykorzystane. Rozdzielnia działająca jest inspiracją do możliwości jakie daje falownik.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359 oze@eko-anwa.pl

Dodane pliki:
  • 20210301_121323a.jpg
Agnieszka Granatowska has reacted to this post.
Agnieszka Granatowska

No cóż...

Nie odpowiedział Pan, na moje proste pytanie: Jaką rolę w tym układzie CO, pełni pompa ciepła. Kiedy ta PC pracuje?

Ponowię pytanie :  Kiedy ta PC, ładuje bufor CO ?

pozdrawiam

Witam

Instalacja już pracuje poprawnie i tylko zostało uruchomić II etap czyli grzałki do zasobników CWU. Na wykresach z ostatnich 2 dni widać jak jest wykorzystana energia słoneczna na samokonsumpcję. Na pierwszym schemacie widać jak pracują grzałki przy zaniku słońca w ciągu dnia i kiedy został nagrzany bufor. Odpowiadając na pytanie kiedy pracuje PC a wykres to pokazuje i widać jak o 21:30 nastąpiło uruchomienie PC.

Wychodząc z założenia, że PC jest jednak dość oszczędnym urządzeniem w konsumpcji energii elektrycznej na wytworzenie energii cieplnej to nie wyklucza stosowania grzałek.

Wykres wyraźnie pokazuje jak w nocy pracuje PC a przy pojawieniu się nadmiaru energii zostają uruchomione grzałki aż do nagrzania bufora do max temp. i to daje przerwę aż do 21:30 w dogrzewania bufora. Drugi wykres pokazuje ja bufor jest ogrzewany w nocy przez PC, grzałki następnie przejmują prym w ogrzewaniu ( Wyłom na wykresie to brak prądu od operatora ) następnie w ciągu dnia grzałki jeszcze raz się uruchomiły na krótko w celu uzupełniania ciepła w buforze a PC załączył się dopiero po 21 wieczorem.

PC jest podstawowy źródłem ciepła do utrzymania minimalnej temperatury w buforze a zadanie grzałek to po pierwsze zwiększenie samokonsumpcji oraz odciążenie PC , która będzie dłużej pracować.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359 oze@eko-anwa.pl

Dodane pliki:
  • Wykres-2021-03-02.jpg
  • Wykres-2021-03-03.jpg
Agnieszka Granatowska and Maciej K. have reacted to this post.
Agnieszka GranatowskaMaciej K.

Dzięki za wykresy. Może Pan podesłać wykresy dla pobranej/oddanej  (kWh)  za te dwa dni ?

Kiedy planuje Pan uruchomić, dogrzewanie CWU  ?

Pozdrawiam

Maciej K. has reacted to this post.
Maciej K.

Doprecyzuję : wykresy z zakładek licznika -   PRODUKCJA | ZUŻYCIE

Dzięki.

PreviousPage 2 of 2