Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

eboc tauron

witam mam pytanie ,czy jest ktoś kto ma aplikację z tauronu  i pomoże zrozumieć .Mianowicie aplikacja solar pokazuje wyprodukowaną energię 3475,55 a w tauronie2931,1 dodam instalacja 10kw od czerwca i nie wiem gdzie odszukać ile energii mam w zapasie 2931 to pobór a2728 to energia oddana to jestem na plusie czy minusie  .Jak zadzwoniłam do nich powiedzieli że rozliczenie jest za pół roku i wtedy będzie wiadomo  .Z góry dziękuję jeśli ktoś pomoże

Moc wyprodukowana jest też zużywana na tzw. własne potrzeby czyli nie trafia do sieci (układ pomiarowy jej nie rejestruje bo zużyta jest od razu).

A ile jest "zapasu" to dowiesz się z licznika.

Energia pobrana - pobrane z sieci

Energia oddana - oddane do sieci i to należy pomnożyć razy 0,8 (lub 0,7 jeśli jest to instalacja >10kWp).

Jeśli 2728 pokazuje jako energię oddaną to w magazynie jest 2728*0,8 = 2182 (do odebrania), a jeżeli energii pobranej jest 2931 to za ok 750kWh będzie do zapłaty.

Bardzo dziękuję .Jak myślisz taka produkcja na 10kw od 6 06 to jest średnia czy raczej mała dodam że dach wschód zachód  w najbardziej słoneczne dni dawała 54kw falownik fronius 8 i to mnie niepokoi że tak mało produkuje ..Instalatorzy to mają w głębokim poważaniu mówią jest dobrze ,a ja się nie znam zamontowali pojechali i martw się młodzi to mają nowe technologie ogarnięte a kto pomoże starszym  Dziękuję za zainteresowanie,  nie myślałam że tak bardzo jestem na minusie ,ale teraz zrozumiałam trzeba oszczędzać.Pozdrawiam

To wszystko da się policzyć ile teoretycznie powinno być ale zależy to od ustawienia dachu - kąt przesunięcia względem południa (jeśli instalacja jest na wschód i zachód to dla obu) oraz kąta odchylenia od poziomu (kąt dachu) itp.

Ja mam 6,84kWp wpięte do falownika 6kWp na dachu 35* przesuniętym o ok 10* względem południa w kierunku zachodnim, od marca jest 5,7MWh wyprodukowane przy teoretycznym 7,3Mwh rocznie, więc wydaje się ok, instalacja ok 10kWp przy falowniku 8kWp powinna teoretycznie dać ok 8-10Mwh rocznie ale to bardzo zależy od kątów.

Dziękuję że pomagasz mam kąt też 35% strikte wschód zachód zacieniało mi kominem mieli założyć optymizery to obcięłam komin bo się nie doczekałam dziś mi dało 29kw  .Jak myślisz czy dobrze dobrali falownik 8 a instalacja 10 i jeszcze jedno pytanie czy zgłosiłeś dodatkową gwarancję we fronius  mnie instalatorzy powiedzieli że więcej stracę niż zyskam ,jak myślisz .Dziękuję  że chciałeś pomóc

Nic Pani nie traci. Zyskuje Pani po prostu dłuższą gwarancję: na 5 lub 7 lat (zamiast podstawowych 2 lat).

Dziękuję tylko nie wiem czy mogę to zrobić sama ,czy PANOWIE którzy mają mnie gdzieś ,trafiłam na najgorszą chyba firmę

Szanowna Pani Mario,

 

Gwarancję jak najbardziej powinna Pani przedłużyć sama. Jeżeli nie wie Pani jak tego dokonać to proszę o zapoznanie się z naszym webinarium https://www.forum-fronius.pl/rodzaje-gwarancji-i-jak-przedluzyc-gwarancje/. W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt mailowy (pv-support-poland@fronius.com) lub o kontakt telefoniczny +48 326210700 ( linia telefoniczna czynna od 8-16)

 

Pozdrawiam

TSN

Pani Mario,

Jeśli chodzi o dobór falownika do tych 10kWp modułów to jest OK, można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że mogłoby być jeszcze mniej ze względu na instalację w kierunku wschód - zachód. Falownik na pewno nie jest ograniczeniem w Pani instalacji.

Co do produkcji 3475,55kWh od czerwca do końca września, to wydaje się trochę mało. Przeglądnąłem parę instalacji podobnych do tej i wszystkie wyprodukowały w te 4 miesiące więcej niż 5000kWh. Może jest to spowodowane tym zacienieniem, o którym Pani pisze - po jakim czasie obcięła Pani komin i ile godzin dziennie trwało zacienienie? Nie znam szczegółów tej instalacji, ale takie zacienienie potrafi mocno ograniczyć produkcję.

Pozdrawiam

mnie się też wydaje że mało zacienienie powstało dopiero we wrześniu jak słońce zmieniło położenie komin obcięto pod koniec

września, zaczęło zacieniać od wschodu około 14  ale to nie jest główny powód bo najwięcej ile produkowało to 54 kw kilka razy w najładniejsze dni lipca teraz przez kolejne dni dawało po 24 kw tyle co kolegi instalacja 6kw tylko jego na południe .Może jak zarejestruję falownik to ktoś z firmy pomoże prześledzić ,moi instalatorzy nie zadbali nawet o rejestrację dopiero Pan Andrzej Długosz stara się mi pomóc z rejestracją może wtedy będzie coś wiadomo na dzień dzisiejszy według tauron jestem na minusie POZDRAWIAM