Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Eksport energii z falownika do sieci

Page 1 of 3Next

Czy Wsparcie Techniczne jest w stanie udzielić mi informacji na temat kwestii technicznych odnośnie produkcji energii przez Inwerter Fronius Symo 6.0-3-M 6kW 3 fazy.

Czy jak mam nadprodukcję to ten prąd jest pakowany w 3 fazy po równo czy w tą faze która jest najmniej obciążona ? i czy jak produkuje 1 kW i zużywam 1 kw na jednej fazie to  z sieci już nic nie pobieram ?

 

 

Witam Panie Adamie,

falowniki trójfazowe z rodziny SYMO wprowadzają energię do sieci symetrycznie (stąd też początek nazwy: SYM), a zatem produkując np. 3kW do każdej z faz "pakują" po 1kW.
Jeśli przykładowo:

  • na fazie L1 zużywa Pan 1kW i falownik wprowadza 1kW, to ani Pan nie oddaje, ani nie pobiera z sieci
  • na fazie L2 nic Pan nie zużywa, a falownik wprowadza 1kW, to do sieci oddaje Pan 1kW
  • na fazie L3 zużywa Pan 1.25kW, a falownik wprowadza 1kW, to z sieci pobiera Pan 0.25kW

Liczniki OSD mają bilansowanie międzyfazowe, zatem: sumarycznie produkuje Pan 1kW + 1kW + 1kW = 3kW, zużywa Pan 1kW + 0kW + 1,25kW = 2,25kW
Pan licznik powinien zarejestrować: -3kW + 2,25kW = -0,75kW

PS. Energia produkowana i oddawana do sieci ma znak "-" (minus).

Serdecznie pozdrawiamy,
Dzieł Wsparcia Technicznego

Adam J has reacted to this post.
Adam J
Pomóż nam pomóc sobie!

a czy jest techniczna możliwość aby ustawić by inverter pakował produkowaną energię w zużycie na fazie najbardziej obciążonej ?

Przykładowo produkuje 3 kW i mam obciązenie na fazie L1 3kW i by mi się to tutaj bilansowało do 0/

 

Bo tak to mało ekonomicznie to wychodzi.

Cytat z Wsparcie Techniczne Fronius Polska data 28 stycznia 2019, 23:04

Witam Panie Adamie,

falowniki trójfazowe z rodziny SYMO wprowadzają energię do sieci symetrycznie (stąd też początek nazwy: SYM), a zatem produkując np. 3kW do każdej z faz "pakują" po 1kW.
Jeśli przykładowo:

  • na fazie L1 zużywa Pan 1kW i falownik wprowadza 1kW, to ani Pan nie oddaje, ani nie pobiera z sieci
  • na fazie L2 nic Pan nie zużywa, a falownik wprowadza 1kW, to do sieci oddaje Pan 1kW
  • na fazie L3 zużywa Pan 1.25kW, a falownik wprowadza 1kW, to z sieci pobiera Pan 0.25kW

Liczniki OSD mają bilansowanie międzyfazowe, zatem: sumarycznie produkuje Pan 1kW + 1kW + 1kW = 3kW, zużywa Pan 1kW + 0kW + 1,25kW = 2,25kW
Pan licznik powinien zarejestrować: -3kW + 2,25kW = -0,75kW

PS. Energia produkowana i oddawana do sieci ma znak "-" (minus).

Serdecznie pozdrawiamy,
Dzieł Wsparcia Technicznego

i jeszcze jedn pytanie, co się stanie jesli odłącze faze np L3 od invertera ? czy on wtedy będzie pracował ? i jak będzie dzilił tą nadwyżke produkcji ? takze symetrycznie ale na dwie fazy wtedy ?

Panie Adamie,

Jeśli odepnie Pan fazę L2 lub L3 to falowniki wyświetli błąd #107.

Jeśli odepnie Pan L1 to falownik "zgaśnie".

Proponujemy nie eksperymentować z falownikami, ponieważ to są urządzenia elektroenergetyczne, które do montażu i serwisu wymagają specjalistycznej wiedzy.

Pozdrawiamy,

Fronius Polska

Produkujemy falowniki od 1992 roku!
Cytat z Adam Janicki data 29 stycznia 2019, 09:22

a czy jest techniczna możliwość aby ustawić by inverter pakował produkowaną energię w zużycie na fazie najbardziej obciążonej ?

Przykładowo produkuje 3 kW i mam obciązenie na fazie L1 3kW i by mi się to tutaj bilansowało do 0/

 

Bo tak to mało ekonomicznie to wychodzi.

Ale to wcale nie wychodzi mało ekonomicznie, masz licznik bilansujący, chociaż wiem że ENEA chyba robi jakieś wały na tym, w Tauron nie ma problemu.
Jeśli z sieci pobierasz na 1 fazie 3kW a falownik produkuje w tym samym czasie 3x1kW to licznik stoi...

Z tego co zrozumiałem to on czeka na licznik.

 

no własnie, czekam na wymiane  licznika.

A tak na marginesie pytajac to dzis podłaczyłem licznik pod styk SO , i teraz moje pytanie co dalej z tym zrobic gdzies trzeba poustawiac skonfigurowac to by zobaczyc jakis wykres na solarwebie ?

Postępuj zgodnie z tą instrukcją https://www.forum-fronius.pl/tag/fronius-smart-meter/

a jeszcze takie pytanie do działu technicznego froniusa

Co poprzestawiać, jak poustawiać w interfejsie invertera Fronius aby przy założeniu że podłącze grzałkę trójfazową wysterować aby się załączyła przy produkcji energii powyżej mojego zużycia.

Page 1 of 3Next