Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Eksport energii z falownika do sieci

PreviousPage 3 of 3

Ale odpowiadacie nie na to pytanie. Moc na falowniki to moc AC czyli moc oddawana do sieci uwzględniająca również Twoje zużycie własne, a więc na układzie pomiarowym osd wartości są inne niż te w falowniku.

No właśnie chodzi mi o to czy informacja mocy na falowniku równa się mocy po stronie odbiorów. Montaż licznika zaraz za falownikiem a przed odbiorami, bedzie pokazywał tą rzeczywistą moc jaką jesteśmy w stanie wyciągnąć z instalacji fotowoltaicznej. I czy te wskazania będą zgodne z danymi z falownika?

Witam.

Rzeczywistą moc AC jaką w danej chwili wytwarza falownik można odczytać na wyświetlaczu falownika oraz logując się bezpośrednio na niego przez aplikację solar.web live lub przegladarkę internetową. Na stronie solar.web dostępne są już dane uśrednione z 5min (lub więcej, zależnie od ustawień). Do tego nie jest potrzebny żaden dodatkowy pomiar. Dodatkowy licznik pozwala nam zmierzyć ile w rzeczywistości zużywamy energii.

W wypadku Fronius Smart Meter pomiar jest dokonywany dwukierunkowo a portal (solar.web) pobiera dodatkowo informacje z falownika Fronius i przedstawia to na wykresach. To rozwiązanie może być zastosowane również w wypadku gdy mamy inne źródło energii (falownik innej firmy, turbinę wiatrową lub wodną etc.) wystarczy komplet DataManager 2.0 w wersji Box i FSM. Mamy wtedy podawane informacje o bilansie energii obiektu bez wskazania wielkości produkcji.

W wypadku użycia licznika SO (jednokierunkowego) do portalu dostarczane są dane o zużyciu obiektu (przez licznik) oraz o produkcji PV (przez falownik) i na podstawie obliczeń: produkcja PV - zużycie obiektu = bilans (energia pobierana lub oddawana do sieci) przedstawiane jest to na wykresach.

W obydwu wypadkach nie jest uwzględniany sposób bilansowania przyjęty przez dostawcę energii ani opust. Dodatkowo pomiary te obarczone są błędem wynikającym chociażby z różnic klas dokładności liczników i należy je traktować raczej orientacyjnie. W wypadku dużych odchyłek warto jednak się zainteresować czy aby operator nie uraczył nas licznikiem bilansującym algebraicznie.

Tyle z mojej strony.

Pozdrawiam.

Cytat z solekopv data 9 marca 2020, 18:31

Dodatkowo pomiary te obarczone są błędem wynikającym chociażby z różnic klas dokładności liczników i należy je traktować raczej orientacyjnie.

W/g moich pomiarów (rozwiązanie z licznikiem SO) różnice między licznikiem OSD a wskazaniami z solar.web są na poziomie średnio ok.2% (najniższa to 0,75% a najwyższa 4,29%).

solekopv has reacted to this post.
solekopv

Witam

Niedługo będziemy dokonywać pomiarów porównawczych na naszej ściance pokazowo-szkoleniowej więc wynikami będę się dzielił z obserwatorami.

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

Boguslawa Chodorska has reacted to this post.
Boguslawa Chodorska
PreviousPage 3 of 3