Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Falowniki Fronius a instalacja TN-C

PreviousPage 2 of 3Next

Najlepszym uziomem jest fundamentowy , ale jak nie będzie nawet takiego uziomu szpilowego, który oczywiście swoje wady ma w postaci rozkładu potencjałów ( im dalej od szpili, tym większy potencjał podłogi/posadzki stanowiący zagrożenie dla użytkownika przy przerwaniu PEN) ,  to użytkownik nie ma najmniejszych szans gdy dojdzie do uszkodzenia PEN i cały prąd przepłynie przez niego do ziemi- w [przypadku braku jakiegokolwiek uziomu , ale jeśli jest prawidłowo wykonany czyli rezystancja  uziemienia   do max 10 Ω,  to będzie spełniać swoją ochronę , na pewno dla prawidłowego działania falownika... ps Na poligonie mieliśmy przeprwoadzić symulację odłączenia PE od falownika... zabrakło czasu, mam nadzieje, ze chłopaki z Froniusa się pochyla i wykonają to doświadczenie

Dzien dobry

W rozwazaniach wazne jest to, na co kladziemy nacisk? Kladziemy nacisk na ochrone przeciwporazeniowa dla pradow sieciowych, pradu wyladowania czy ochrona sprzetu przed uszkodzeniem. Idealnym rozwiazaniem jest uziom otokowy/fundamentowy, ktory wyprowadzony jest najkrotsza droga przy samym falowniku.

Pozdrawiam

To inwestor powinien zadbać o kompleksową ochronę  przeciwporażeniową. My wykonujemy instalację DC/AC falownika i tylko pod taką się podpisujemy w protokołach odbiorczych pomiarowych.

Witam, Panowie ja w odpowiedzi #10 nie poruszyłem kwesti rodzaju samego uziomu (pionowy, fundamentowy itd) tylko obwodu, poprzez który na wypadek awaryjny zacznie płynąć prąd całego budynku.

Owszem, to inwestor ma mieć sprawną instalację, jednak, jeżeli przy tamtym zaistniałym przypadku, wykonacie uziom tylko przy falowniku, sprowadzacie zagrożenie całej instalacji, nad tym jako elektrycy z uprawnieniami trzeba się zastanowić, ponieważ jako ostatni wyjdziecie z tego budynku. Pzdr

 

Panie Marku, w Pana przypadku odpowiednio gruby PEN rozwiąże problem.

O uziemianiu nie pisalem w kontekscie instalacji TN-C - to uwaga ogolna odnoszaca sie do postu Pana Arkadiusza.

Co do tego jak powinno byc u inwestora a co jest... hm - zostawiam bez komentarza.

Pozdrawiam

Cytat z Szymon Grajek data 7 kwietnia 2020, 08:59

Panie Marku, w Pana przypadku odpowiednio gruby PEN rozwiąże problem.

O uziemianiu nie pisalem w kontekscie instalacji TN-C - to uwaga ogolna odnoszaca sie do postu Pana Arkadiusza.

Co do tego jak powinno byc u inwestora a co jest... hm - zostawiam bez komentarza.

Pozdrawiam

ad1 - do tego właśnie zmierzałem, jeżeli instalacja nie posiada GSW oraz głównych połączeń wyrównawczych, uziemienie po stronie falownika który ma zmostkowany PE i N, może prosić się o kłopoty w sytuacji awaryjnej PEN-a zasilającego budynek. Byłem już przy kilku takich awariach, pośrednikiem w uziemieniu były kotły gazowe.

ad 2 -ok

ad 3 - już pisałem o tym, stare czy nowe budownictwo, inteligentne domy,  sterowanie komórką, ale uziom fundamentowy, otokowy czy inny, "Panie a po co to komu ?!

A co w przypadku sieci typu TT? Czy tam można zamontować falownik Fronius Symo, czy użytkownicy takich układów muszą kupować np. Growatty?

Z artykułu jaki znalazłem ( https://www.forum-fronius.pl/rodzaje-sieci-a-falowniki-fronius/ ) wynika, że nie bo nie. Ale nie ma slowa wyjaśnienia dlaczego nie można stosować Froniusa, ani co można z tym zrobić.

A czy Growaty w instrukcji instalacji dopuszczaja uklad sieci TT? Nawet jesli takowy tam sie znajduje to naprawde smiem watpic, ze ktos wpisal to swiadomie. Moze byc to dzielo przypadku.

To nie chodzi o kwestie czy falownik bedzie dzialal czy tez nie, bo mysle, ze jeden i drugi bedzie dzialal rownie dobrze.

No właśnie, a ja pytam, bo w dalszym ciągu nigdzie wyjaśnień w tej kwestii nie znalazłem - i bynajmniej nie chodzi o to czy będzie działał czy nie.

Panie Lukaszu, nie piszmy w dwoch tematach to samo. Wyjasnienie juz napisem w drugim watku gdzie zadal Pan podobne pytanie.

PreviousPage 2 of 3Next