Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Falowniki Fronius a instalacja TN-C

PreviousPage 3 of 3

Falowniki Growatt można podłączyć do sieci TT , ale pod jednym warunkiem, ze napięcie UN-PE pomiędzy przewodem neutralnym a uziemieniem jest mniejsze niż 30V. Fronius nie przewiduje pracy swojego falownika w sieci TT , Kaco też, ale w instalacjach z własnym trafo jest już taka możliwość dla tego ostatniego ( taką informację otrzymałem jakiś czas temu na szkoleniu w BrukBet ). Czym jest to uwarunkowane? Trudno powiedzieć, ale skoro instalatorzy podczas montażu uziemiają instalacje PV (zakładając, że osiągają wartość uziemienia w granicach np. 10 Om) , to nie powinno być problemu, aby falownik Fronius mógł być instalowany na sieci TT. Tez czekam już jakiś czas, aby stanowisko Fronius Polska  w tej kwestii było wyjaśnione, a nie tylko na zasadzie lakonicznej wzmianki nie bo nie.

 

Piotr G. has reacted to this post.
Piotr G.

Dzień dobry,

w załączeniu przesyłam oficjalne stanowisko firmy Fronius.

W przypadku pytań prosze o kontakt z infolinią +48 32 621 0797

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Dodane pliki:
Maciej XX and Adam Kostrzewa have reacted to this post.
Maciej XXAdam Kostrzewa

Dzien dobry

W zasadzie mialem juz nie zajmowac stanowiska wobec tlumaczenia dzialania a bezpieczenstwa, ale patrzac na "oficjalne stanowisko" musze :)...

Pabie Sebastianie, prosze o wyjasnienie pojecia "wysokiej rezystancji uziemienia" (kolumna 3). Chcialbym wiedziec ile to jest, bo kazdy moze dowolnie sobie to przyjmowac. Dla jednego duzo to 100 R a dla drugiego 5 R. Jak to przyjmowac lub liczyc? Wreszcie jaki uklad sieci reprezentuje ta kolumna?

Pozdrawiam

Patrząc na tabelę, którą opublikował w linku pan Sebastian Słabosz wychodzi  na to, co pisałem wczesniej, czyli przy dobrze wykonanym uziomie tj.  z niską rezystancją,  jest możliwość zamontowania falownika Fronius modeli m.in. Symo <10.0 w układzie sieci TT, a co do rezystancji uziemienia w/g N-SEP-E-001 to w zależnosći od rodzaju gruntu i rodzaju uziomu  powinien wynosić: załączam tabelkę wraz ze wspłczynnikami korekcyjnymi dość istotnymi dla tych, którzy wykonują takie pomiary. Mam nadzieję, że zespół Fronius potwierdzi to stanowisko  i  opisze wytyczne.

Dodane pliki:
  • wart-uziemienia.png

Witam. Rozdział przewodów PE i N powinien nastąpić w rozdzielnicy tzn w kierunku falownika prowadzimy już przewód  5 żyłowy. Należy pamiętać że po rozdzieleniu układu z TN-C na TN-C-S nie możemy już wrócić do do poprzedniego układu.

jeśli chodzi o firme Growatt to czytałam same dobre opinie o nich, tak samo jak i o produkcie. Falownik 6000tl3-s jest najlepszy według mnie, sprawdzone :wink: niestety nie znam dokładnych szczegółów technicznych więc odsyłam do Growatt - opinie o produktach tej firmy - remontujemySami.pl tu wszystko opisują, każdy musi poczytać i zdecydować czy się nada czy nie

Bartosz Jany has reacted to this post.
Bartosz Jany

reklama szpetana  marki czy portalu ?

 

Raczej portalu przy okazji pewnie otrzymania produktu danej marki i jego reklamy...

Pewnie portal słabo przędzie i próbują podbić go do góry.

PreviousPage 3 of 3