Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Fronius Smart Meter TS 65A-3 i odczyt energii na każdej fazie

PreviousPage 2 of 2

https://www.fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Operating%20Instructions/42%2C0410%2C2012.pdf

Wpisujesz w przeglądarkę np. http://192.168.1.53/solar_api/v1/GetMeterRealtimeData.cgi?Scope=Device&DeviceId=0  (lub 1).
Adres IP to IP falownika z podłączonym SM.

 

Adam Kostrzewa and Adam Bogumił have reacted to this post.
Adam KostrzewaAdam Bogumił

Dzięki za link. To V1 to jest aktualne bo tak wychodzi jakby ten dokument był z 2012?

Na końcu masz changelog, po którym widać, że dokument jest nowszy. No i hardware używany w opisie jest nowszy niż 2012 np. GEN24.

Panowie proszę o poradę otóż gdzie najlepiej zamontować Smart Meter w moim przypadku wygląda to tak.

Miałem wcześniej dwa liczniki w domu (dwie umowy) teraz w tych miejscach mam rozdzielnie.

Licznik energii założony jest na zewnątrz. Chcę monitorować produkcję oraz autokonsumpcje z całego domu.

Kwestia gdzie wpięty jest falownik, w którym miejscu wpięty jest WLZ, czy masz tam miejsce na FSM? Czy licznik ma być jako pierwotny czy wtórny.

W większości przypadków to kolejność jest: licznik ZE, WLZ, FSM, falownik/odbiorniki (FSM jako licznik pierwotny, mierzący energię pobieraną i oddawaną do sieci).

Może też być: licznik ZE, WLZ, falownik, FSM, odbiorniki (FSM jako licznik mierzący zużycie na odbiornikach).

Oczywiście resztę obliczy sobie solarweb wedle otrzymanych danych z falownika oraz licznika i przedstawi ci na wykresach i statystykach.

Dzięki za odpowiedź.

Falownik mam przy rozdzielni na pietrze tam bez problemu zmieści się jeszcze Smart Meter.

Drugą rozdzielnie mam na parterze.

Czy mógłbyś wyjaśnić co to WLZ 🙂 elektrykiem nie jestem.

Obawiam się że problemem może być u mnie rozdzielnia nr 2 ta na parterze.

Tam aktualnie siedzi mi mały Zamel MEW 01 abym wiedział ile zjada parter.

Teoretycznie mocując drugiego MEWa na pietrze wyjdę na to samo czy jestem w błędzie ? Sumując zużycie na parterze i piętrze.

WLZ wewnętrzna linia zasilająca... google...

W twoim wypadku FSM najlepiej między licznikiem ZE a w pierwszej skrzynce zabezpieczeń gdzie rozchodzi się na oba piętra. Jak nie jesteś elektrykiem i sam się tym nie bawisz to lepiej komuś to zleć, kumaty elektryk bez problemu powinien to zrobić.

Pamiętaj jeszcze że musisz poprowadzić kabel komunikacji między licznikiem a falownikiem (skrętka najlepiej 5kat) lub kupić zestaw do komunikacji radiowej (temat opisywany na forum).

 

Teoretycznie mocując drugiego MEWa na pietrze wyjdę na to samo czy jestem w błędzie ? Sumując zużycie na parterze i piętrze.

Właściwie to tak, pod warunkiem że nie ominiesz żadnego odbiornika. Przy takiej opcji raczej nie będziesz miał zużycia na solarweb - owy licznik chyba nie ma wyjścia komunikacji i na odwrót produkcji ale tutaj nie jestem pewien, są one chyba dwukierunkowe. Może w aplikacji Zamela da się automatycznie sumować zużycie z dwóch liczników (trzeba poczytać, sprawdzić).

Cytat z Grzegorz Kramarski data 27 lipca 2021, 09:23

Podłączając się do magistrali Modbus "podsłuchałem" o czym "rozmawiają" falownik z licznikiem. Udało mi się rozszyfrować, że falownik odpytuje licznik o 59 kolejnych rejestrów z jego pamięci. Po zdekodowaniu danych wychodzi na to, że licznik w odpowiedzi na zapytanie falownika odsyła informacje kolejno:

napięcie fazowe L1, L2, L3, (w woltach x 1000),

prąd w kolejnych fazach L1, L2, L3, (prawdopodobnie w mA),

wielkość, której nie rozszyfrowałem (zawsze ma wartość 0),

następnie przesyłana jest wartość napięcia międzyfazowego (również w woltach x 1000).

Tyle wartości udało mi się rozszyfrować, kolejne to liczby bardzo duże (rzędu kilku miliardów) zmieniające się w czasie raz "na plus" raz "na minus", lub liczby stałe nie zmieniające się.

A mógłbyś podesłać taki log? Udało Ci sie odnaleźć może spis rejestrów Modbus do Smart Metera?

Odpowiedz z froniusa : "Jest możliwość odczytania parametrów z licznika poprzez portal http://www.Solarweb.com po zalogowaniu przechodzimy do opcji analiza --> historia --> licznik energii  następnie wybieramy kanały jakie chcemy podglądnąć. "   - i faktycznie jest

PreviousPage 2 of 2