Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Instalacja odgromowa

Proponuję poruszyć temat instalacji odgromowych w instalacjach fotowoltaicznych. Jest to wbrew pozorom trudny temat i jak zauważyłem wielu instalatorów sobie z tym nie radzi albo nawet nie przychodzi im nawet do głowy jak istotne ma to znaczenie zwłaszcza instalatorom nie elektrykom. Nie wspomnę już o karygodnych błędach. Jak wiadomo instalacja odgromowa nie zawsze i nie wszędzie jest wymagana, ale często zdarza się że już jest na obiekcie na którym instalowana jest elektrownia PV.  Chciałbym tym wpisem rozpocząć dyskusję w jaki sposób należy prawidłowo wykonać instalację PV bez instalacji odgromowej, z instalacją odgromową, jak prawidłowo wykonać układ połączeń wyrównawczych, jakie i kiedy stosować zabezpieczenia przepięciowe.

Na początek moje przemyślenia:

  • budynki dla których nie wymaga się przepisami stosowania instalacji odgromowych - instalator podejmuje decyzję o budowie instalacji odgromowej oceniając ryzyko narażenia instalacji PV na wyładowania atmosferyczne. Bardzo ważne przede wszystkim w terenach górzystych i na terenach otwartych gdzie nie ma innych wysokich obiektów. Zabezpieczenia przepięciowe zależne od typu dachu - typ II dla dachów niemetalowych, typ I + II dla dachów metalowych. Należy wykonać połączenie wyrównawcze ramy modułów do szyny PE, w przypadku sieci TNC, TT należy wykonać uziom.
  • budynki dla których wymagane jest zastosowanie instalacji odgromowej, z dachem niemetalowym - przy zachowaniu odstępów izolacyjnych (należy je obliczyć) zastosować zabezpieczenie przepięciowe typu II, a ramy modułów łączyć z PE lub wykonać uziemienie w sieciach TNC i TT. Jeśli nie ma możliwości zachowania odstępów izolacyjnych zastosować zabezpieczenie przepięciowe typu I + II, ramy modułów łączyć z instalacją odgromową. I tutaj mam wątpliwość - łączyć dodatkowo w PE czy też nie. Łączenie z PE zwiększa ryzyko sprowadzenia przepięcia lub wyładowania do wewnętrznej instalacji, z kolei w normie PN-HD 60364-7-712:2016 zaleca się wykonanie połączenia wyrównawczego.
  • budynki dla których wymagane jest zastosowanie instalacji odgromowej, z dachem metalowym - zastosować zabezpieczenie przepięciowe typu I + II. Podobnie jak w poprzednim punkcie są wątpliwości jak wykonać połączenia wyrównawcze.

 

pozdrawiam

Robert O.

Witam.

Temat rzeczywiście jest ciekawy i mocno problematyczny.

Moim zdaniem już na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że ochrona odgromowa i ochrona antyprzepięciowa to dwa osobne zagadnienia. Powiązane ze sobą poprzez konieczność odpowiedniego doboru parametrów ochronników w zależności od  kategorii ryzyka oraz specyfiki obiektu.

Jeżeli chodzi o ochronę odgromową to należy pamiętać, że do prawidłowego wykonania instalacji odgromowej jest potrzebny PROJEKT sporządzony przez osobę posiadającą odpowiednią do tego celu wiedzę i uprawnienia. W skład takiej instalacji wchodzi kilka elementów, które muszą być odpowiednio dobrane, rozmieszczone i połączone. Potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy i sprzętu, więc moim prywatnym zdaniem, lepiej zlecić wykonanie instalacji odgromowej wyspecjalizowanej firmie niż bawić się w to samemu. Zainteresowanych tematem odsyłam do normy PN-EN62305.

Jedna rzecz zwróciła moją uwagę:

a ramy modułów łączyć z PE lub wykonać uziemienie w sieciach TNC i TT

Przecież wszędzie podają, żeby łączyć z GSU a nie PE.  To są dwie różne grupy połączeń, często mylone. Ramy paneli i konstrukcję wsporczą należy uziemić i w żadnym wypadku nie wolno tego robić przewodem wprowadzonym do wnętrza budynku  podłączonym do szyny PE w rozdzielni - co niestety się czasami zdarza.

Sposób doboru ochronników przepięć, jest podany w przywołanej normie 60364 arkusz 7.

Po stronie DC należy pamiętać o odpowiednim doborze przekroju i prowadzeniu przewodów odprowadzających od ochronnika do szyny wyrównawczej.

Pamiętać należy też, że rezystancja uziemienia w wypadku instalacji ochronników musi być mniejsza niż 10 ohm.

Pozdrawiam

Tomek

Nie zgodzę się z przedmówcą. Potencjały powinny być wyrównane w całej instalacji i nie można separować uziemienia od strony DC i AC.

Zresztą jest już wątek o tym:

Forum

 

Nie ma mowy o żadnej separacji. Proszę zapoznać się z PN-HD 60364-5-54:2010 oraz PN-HD 60364-4-41 w celu zrozumienia czego się czepiam.

Pozdrawiam.

Panowie,

Też mam wielką zagwozdkę, Mam dach w którym nie możliwe jest utrzymanie wymanagej odległości od odgromu. Zgodnie z normami IEC 61643-32/Ed1  oraz PN-EN62305 należy oprócz połączenia modółów oraz konstrukcji z odgromem, podłączyć przewód PE do takiej instalacji.

Kłuci się to z moją logiką, z logiką projektanta oraz innych zapytanych ludzi (w tym z Froniusa), lecz tak jest w normie ( w zalączeniu rysunek). Jak podejść do sytuacji, jak zaprojektować poprawnie? Przecież w razie udeżenia pioruna wprowadzam część jego energi wprost do budynku...

Dodane pliki:
  • SPD.png