Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Instalacja pomorskie

Page 1 of 4Next

Koledzy,

Doradzicie jaka moc falownika i modułów PV przy instalacji wsch - zachód? Moje roczne zużycie energii to 3500kWh.

Wstepnie myślałem o instalacji 6kW moduły i falownik 5kW albo i mniejszy.  Ale tutaj, to rocznie wytworze 6MWh więc tego nie zużyje.

A może lepiej 4,5kW moduły i 3kW falownik? Tutaj SM na poziomie 147% wychodzi. Nie wiem czy nie za ostro kombinuje.

Proszę o pomoc

Jaki kąt nachylenia mają te połacie dachu W/Z, azymut domu idealnie W/Z?

Możesz też rozważyć opcję panele 5kWp i falownik 3,7kW (ale bez kąta dachu i azymutu domu to tylko dopasowanie na oko  😉  ).

Tomasz Kulis has reacted to this post.
Tomasz Kulis

Instalacje wshcód zachód to w zależności od kąta dachu gdzieś od 15 do nawet 25% mniejsze uzyski od południa na 30stopniach

Do karllo:

Dziękuję za odpowiedź, oczywiście zmierzę kat. Zrobiłem zdjęcie i myślę że pomiar kątomierzem będzie wystarczający. Z określeniem azymutu mogę mieć problem, gdzieś czytałem że screen z Google map powinien wystarczyć.

Do Bartosz:

To jest temat rzeka. Takie rozwiązanie pozwoli zużyć w większym stopniu to co będę akurat generował. Panele są "tanie" więc można o te 25% dodatkowo przewymiarowac, aby finalnie mieć te 4MWh rocznie.

Można podejść do tego tak...

Zależnie od kąta dachu to jeśli jest np poniżej 25stopni dla każdej z połaci to większy falownik może być lepszy; jeśli kąty są np powyżej 40stopni to można mniejszy falownik dobrać. Mając kąty dachu np powyżej 40st to mając np 5/6kW w panelach może być falownik 3kW; przy kącie np poniżej 25st podobnie 5/6kW już np 4kW / 4,5kW. Kwestia kąta padania promieni słonecznych do paneli...

Wedle azymutu to możesz podejść do tego jeśli np dom jest idealnie W/Z możesz po równo rozłożyć panele; jeśli któraś połać jest odchylona w jakimś stopniu na południe to na niej warto dać więcej paneli. Podobnie też można podejść do zużycia energii, zwiększając autokonsumpcję wedle godzin i jeśli nasze zużycie w większym stopniu w ciągu dnia przypada na godziny popołudniowe to więcej paneli można założyć na zachodzie...

Tomasz Kulis has reacted to this post.
Tomasz Kulis
Cytat z Tomasz Kulis data 7 marca 2021, 15:21

Panele są "tanie" więc można o te 25% dodatkowo przewymiarowac, aby finalnie mieć te 4MWh rocznie.

 

dokładnie, my często doradzamy klinetom wshcód zachód na dachu zamiast południe na gruncie, bo mają lepszą autoknsumpcję, a fotowoltaika będzie szła w tą stronę. Wiec uzysk z kWp to pomału nie będzie najważniejszy parametr

Tomasz Kulis has reacted to this post.
Tomasz Kulis

 

Cytat z karllo data 6 marca 2021, 23:43

Jaki kąt nachylenia mają te połacie dachu W/Z, azymut domu idealnie W/Z?

Azymut - Odczytane z projektu sąsiada którego dach dwuspadowy jest równolegle do mojego.

Zachód - 269 Stopni i Wschód - 89 Stopni

Do południa przesiadujemy w domu tylko czasami w weekendy. W dni powszednie praca do 16 godziny 🙂

Jeżeli jest możliwość, to proszę o doradzenie ile paneli Longi Solar i jakich oraz jaki inwerter, aby w ciągu roku wygenerować 3,6-4 MWh.

jak chcesz mieć pewność że na 100% zaspokoi twoje potrzeby to do zużycia w sumie dodaj 45%, 25 strata uzysku, z 15% na rozliczenie prosumenta, i 5% na zapas. czyli 5,8kWp, czyli po ok 2,9kWp na stronę, inwerter symo 3 kW będzie ok, jak myślisz w przyszłości o jakieś rozbudowie to weź 3,7, jak bierzesz tak dobry falownik jak Fronius polecałbym lepsze panele niż chińskie, np Winaico czy Qcelle, ale to już decyzja należy do ciebie

Tomasz Kulis has reacted to this post.
Tomasz Kulis
Cytat z Adam Gacek data 8 marca 2021, 07:36

jak chcesz mieć pewność że na 100% zaspokoi twoje potrzeby to do zużycia w sumie dodaj 45%, 25 strata uzysku, z 15% na rozliczenie prosumenta, i 5% na zapas. czyli 5,8kWp, czyli po ok 2,9kWp na stronę, inwerter symo 3 kW będzie ok, jak myślisz w przyszłości o jakieś rozbudowie to weź 3,7, jak bierzesz tak dobry falownik jak Fronius polecałbym lepsze panele niż chińskie, np Winaico czy Qcelle, ale to już decyzja należy do ciebie

Dziękuję,

Czy nie lepiej jest rozłożyć panele niesymetrycznie, czyli więcej na połaci zachodniej?

Chcesz to robić sam czy zlecać komuś?

Widzę że zmieniałeś dane w poście... teraz ten wschód jest bardziej realny... poprzednio to była raczej północ z odchyłem na wschód... Kąt dachu taki jak wcześniej podałeś czy jednak inny?

Możesz dać po równo paneli ale ja bym się zastanowił nad jednym więcej na zachodzie, oraz falownik z dwoma MPPT czyli wersja z M na końcu. Kwestia teraz jakie panele (producent, model) możesz kupić lub ci proponują...

Starty 25%? Nie nazwałbym tego stratami ale możliwy mniejszy uzysk w porównaniu do instalacji południowej (o to chodziło?), ja jako stratę to bym nazwał to co jest obcinane/nieobierane podczas pracy falownika na jego maximum czyli ta moc z paneli ponad moc falownika.

Tomasz Kulis has reacted to this post.
Tomasz Kulis
Page 1 of 4Next