Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

instalacja TYLKO na wschód - prawidłowy dobór falownika

Page 1 of 4Next

Witam.

Chciałbym poprosić o wskazanie bardziej dopasowanego falownika do instalacji - Fronius Symo 3.0-3S VS 3.7-3S dla 2 wersji:

  • Planuję 12 lub 13 paneli LONGI, 375 Wp , co daje 4,5KWp lub 4,875KWp
  • nachylenie dachu 38stopni, azymut 94 stopnie (czyli połać wschodnia, kilka stopni skierowana na południe)
  • brak cienia

1 panel ma natężenie max 10,8A i napięcie 41V (warunki STC ), oraz analogicznie 8,7A i 38,5V

 

do 12 paneli symo 3,7kW, ale dla 13 już lepiej 4,5kW

Witam

Kolego proponuje Solar configurator .

Wszystko co potrzebujesz tam będzie

Solar.Configurator 4.0

Tak, oczywiście korzystałem z niego i właśnie wychodziło mi tak jak napisał kolega Bartosz Jany. Jednak można tam dowolnie zmieniać ustawienie stosunku mocy (min/max). Wiem też, że można ustawić stosunek mocy nawet 200% 😉 i np. przy przewymiarowaniu instalacji (przy 13 panelach) o 159% można dobrać model 3.0 zamiast 3.7. Natomiast przy wyborze modelu 3.7, przy 13 panelach, stosunek mocy wynosi 129% Pytanie co będzie bardziej opłacalne, bo działać będą oba.

PS. w jednym z fajnych artykułów na stronie Froniusa jest podany przykład dość podobny - z tym, że właśnie jest dla układu wschód-zachód, a nie sam wschód. I właśnie tam jest ładnie pokazane, że przy stosunku mocy 160% , straty wynoszą jedynie 1% .( dokładniej chodzi o instalację 6KWp, i dobrany model 3.7 )

 

 

Wschód zachód, a sam wschód to zupełnie inna sprawa, nie przekraczałbym 120% bo będzie przycinać energię,

Mógłbyś rozwinąć myśl ? Chodzi zapewne o to, że falownik potrzebuje jakiegoś napięcia minimalnego, żeby wystartować tak ?  czy coś innego pominąłem ?

Jednak, jak czytam :

Napięcie na łańcuchu modułów musi przekroczyć 200V, aby falownik mógł rozpocząć pracę. W praktyce, we wczesnych godzinach porannych, gdy moduły są jeszcze schłodzone po nocy taką wartość UOC osiąga się na kilkadziesiąt minut przed wschodem Słońca

Natomiast, gdy układ już "ruszy" to wystarczy 150V.

Solarconfogurator nie poda ci konkretnej informacji z którym falownikiem instalacja wyprodukuje więcej kWh, taką informację prędzej uzyskasz w programie stricte do projektowania instalacji PV.

Ja bym stawiał na 3,7

A zapytam inaczej czy w razie co masz jeszcze gdzie dołożyć paneli jak by ci wzrosło zużycie energii? W większości przypadków po zamontowaniu PV ludziom rośnie zużycie a później trudniej rozbudować taką instalację... Jest to może wybieganie w przyszłość ale warto to rozważyć.

może z jeden panel przyszłościowo się jeszcze zmieści. Ale też przyjąłem do wyliczeń zawyżone zużycie w stosunku do obecnego o ok 300kWh . W przypadku o którym piszesz faktycznie pozostaje wyłącznie 3.7.

Może ma ktoś taką instalację wyłącznie na wschód i chciałby się podzielić szczegółami  ? ( uzyski, jakie przewymiarowanie, azymut , nachylenie dachu )

Ale wejdzie jeszcze jeden wedle 12 czy 13szt?

Jak by to było 13szt max to raczej 3,7kW ale jeśli to ma być 14szt to już bym rozważył falownik 4kW - w obu przypadkach przewymiarowanie na poziomie około 30%

Oczywiście innym aspektem jest to czy potrzebujesz tyle mocy/energii rocznie, chociaż warto to przemyśleć w tej chwili, klimatyzatory nie są jakoś specjalnie drogie a spokojnie można używać ich dodatkowo w okresach przejściowych jako źródło ciepła - strzelam z przykładem, może już masz...

Wedle strony LINK można sobie policzyć względny możliwy uzysk ze swojej instalacji... Wedle strony przyjmując moc dla 13szt, stratę na poziomie 2%; nachylenie paneli 38st. oraz azymut -86st. to rocznie instalacja tak skierowana powinna wyprodukować około 4,5MWh

Możesz też poszukać sobie w instalacjach na stronie PVmonitor instalacji podobnej do tej co ty chcesz wykonać.

Podszedłem do tematu w taki sposób, że chciałbym aby wykonana instalacja spełniała nadal swoją założoną obecnie f-cję za 20 lat, czyli nadal pokrywała zużycie prądu w 100%. Oczywiście godząc się w ten sposób na spore przewymiarowanie i oddawanie w początkowym okresie sporej części energii do sieci za free... Zapewne optymalnie jest zamontować w tym przypadku obecnie 12 paneli, dobrać nieco większy falownik i np. za ok. 10 lat dołożyć ze 2 panele. Tylko jest jeszcze kwestia np. estetyki - obecnie zamontował bym załóżmy te 14 paneli  ( dach ma długość 16 metrów ), więc zrobił bym je wyśrodkowane. A już chcąc dokładać kiedyś 2 następne będzie kombinacja z przesuwaniem całości, czego wolałbym uniknąć.

Obecnie próbuję jeszcze rozważać 2 wersję - instalacja wschód/zachód, po 7 paneli z każdej strony. Jednak na zachodniej stronie problemem jest sąsiedni budynek zacieniający dach. Zakładam, że panele zajęły by połowę długości dachu ( w tym przypadku na zachodniej połaci już nie dawał bym ich wyśrodkowanych, tylko od brzegu gdzie jest najdłużej nasłonecznienie ). Cień na połowie zachodniej połaci znajduje się ok. godz. 16ej , natomiast ok 17ej ( w marcu)  już cała zachodnia strona jest zacieniona.

 

Stronkę PVmonitor przeglądałem, ale tam nie można wyszukiwać wg. typu instalacji. Biorąc pod uwagę, że instalacja wyłącznie na wschód nie jest zbyt częsta to jest jak szukanie igły w stogu 😉

Staram się rozwiązać zagadkę, która wersja była by w takim przypadku bardziej opłacalna.

Page 1 of 4Next