Forum

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Instalacja z zacienionymi modułami

Witam,

Obecnie jestem na etapie koncepcji instalacji gdzie klient chce maksymalnie wykorzystać połać dachową. Z uwagi na komin i 2 poziomy dachu niektóre moduły, a konkretnie 4 będą okresowo cieniowane. Zatem wskazane byłoby zastosowanie optymalizatorów na tych modułach. Tylko czy przy instalacji 4,64 kWp  z 16 modułami można będzie na 4 zainstalować optymalizatory?

Pozdrawiam, Janusz

[wpis przeniesiony z kategorii: "Referencje/przykładowe instalacje"]

Szanowny Panie Januszu,

z Pana opisu wynika, że jest to klasyczny - książkowy wręcz - przykład zastosowania optymalizatorów firmy  TIGO.
Ich ogromną zaletą jest tzw. "selective deployment", czyli możliwość zainstalowania takiej ilości optymalizatorów, która jest wymagana.
Innymi słowy: nie ma potrzeby inwestowania w 16 optymalizatorów, z których 12 będzie bezużyteczne. Wystarczą kupić cztery tam, gdzie naprawdę mogą się przydać...

Więcej na ten temat można poczytać we wpisie "Optymalizacja - fakty i mity".

Odpowiadając wprost na Pana pytanie: tak, proszę zainstalować 4 (cztery) optymalizatory na modułach, które mogą być okresowo zacieniane. W pozostałych 12 modułach proszę nic nie instalować. Konfigurując falownik, proszę wyłączyć "Dynamic Peak Manager" w menu BASIC - nie będzie potrzebny, skorą są optymalizatory.

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

 

Produkujemy falowniki od 1992 roku!

Dopiero teraz doczytałem, że opcja Dynamic Peak Manager w przypadku posiadania optymalizatorów powinna być wyłączona (niestety instalator tego nie zrobił... Czy w przypadku gdy ta opcja była włączona to optymalizatory nie działały??