Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kamera termowizyjna

Witam

Jakiej minimalnej rozdzielczości powinna kamera termowizyjna, aby pomiary instalacji fotowoltaicznej nią wykonanej były wiarygodne?

Na pytanie nie odpowiem bo sam dopiero to badam. Mam tania kamerę podłączaną przez usb FlirOne chyba to jest dokładnie to co w smartfonie Cata. Ale coś tu jest nie tak.

Dodane pliki:
  • 1.jpg

Robiłem zdjęcia specjalnie jak słońce zachodziło za horyzont i połowa instalacji jest zacieniona przez wysokie drzewo, nie wiem czy to można interpretować jako zacienienie i dopóki nie będę mógł monitorować każdego modułu pewnie się nie dowiem. Ale raczej tak (A JEDNAK NIE). Ewentualnie należy wziąć jeszcze na coś poprawkę. Na pewno z tym sprzętem co mam trzeba używać statywu do robienia zdjęć bo jak mi się ręka trzęsie to wszytko się rozjeżdża.

Dodane pliki:
  • 3.jpg
Cytat z Bartosz Zaręba data 16 stycznia 2020, 09:31

Na pytanie nie odpowiem bo sam dopiero to badam. Mam tania kamerę podłączaną przez usb FlirOne chyba to jest dokładnie to co w smartfonie Cata. Ale coś tu jest nie tak.

Żeby cokolwiek zobaczyć, musisz ręcznie zawęzić zakres wizualizowanych temperatur, bo teraz jest automatycznie dobierany dla obrazu, w którym jest również otoczenie paneli i odbicia.

Tak wiem i trzeba w ogóle inaczej do nich podejść, zupełnie prostopadle. Czy weryfikował ktoś odczyt z kamery termowizyjnej pirometrem??

Cytat z Bartosz Zaręba data 5 lutego 2020, 01:05

Czy weryfikował ktoś odczyt z kamery termowizyjnej pirometrem??

Szczerze mówiąc... nie bardzo widzę sens. Przyzwoitej klasy kamera termowizyjna to jednak znacznie bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt niż pirometr. Oczywiście warunek konieczny prawidłowych pomiarów to świadomy operator, który prawidłowo ustawi stosowne parametry (rodzaj badanej powierzchni, temperatura powietrza itp.).

Chodzi mi o weryfikację, wiem, że tak można robić i podobno się to sprawdzą. Badasz na początku badasz kamerą IR a później jak widać jakiś spot to upewnisz się pirometrem. Badanie modułu pirometrem w ciemno to byłby szewczyk dratewka...