Forum

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kilka pytań nowicjusza: monitorowanie zużycia energii + sterowanie pompą ciepła

Też mam zamiar z pompą ale dla  co i cwu. Tylko ja tak sobie myślę że mając takiego pilota to on mi pilnuje za dnia aby cwu i co z pompy działało bez prowizji 20%. Faktem jest że jest b.drogi i przy takich instalacjach doszukiwać się szybkiego zwrotu nakładów można się uśmiechać. Ile kW musiał by przez siebie przepuścić i ile straty na 20% prowizji przez jaki okres? Dlatego szukam coś tańszego.

Dzień dobry,

do wszystkich, którzy planują pompę ciepła do c.o. i c.w.u.: warto zainwestować w model, który będzie miał dedykowane tzw. "wejście pod fotowoltaikę" lub będzie to pompa Smart Grid Ready ("SG ready").

Najczęściej jest to para zacisków, które należy zewrzeć, jeśli dysponujemy "tanią energią". Tanią energią może być zarówno specjalna taryfa lub - jeszcze lepiej - sygnał o nadwyżce energii z instalacji PV.

 1. Skąd wiemy, że mamy nadwyżkę energii?
  Potrzebny jest do tego licznik energii, najlepiej inteligentny Fronius Smart Meter, który instalujemy zaraz za zabezpieczeniem głównym budynku (na "wejściu" do budynku). Po podłączeniu do Datamanager'a 2.0 będziemy mieli pełny wgląd w to, co się dzieje z naszą produkowaną energią, jak wygląda profile produkcji oraz zużycia, itp.
 2. Jak ustawić aktywację wyjścia z falownika?  
  W ustawieniach Datamanager'a jest zakładka "Edytor obciążenia". Można w niej ustawić warunki dotyczące portu wyjściowego I/O1 na dużej pomarańczowej kostce Datamanager'a. Stan aktywny: mamy 12V DC, stan nieaktywny: mamy 0V.
  Zarzadzanie I/O
 3. Jak sterować urządzeniami zewnętrznymi?
  Wystarczy zastosować prosty przekaźnik zasilany z 12V o mocy cewki < 1W. Wyjście przekaźnika podłączamy do odpowiedniego wejścia pompy ciepła.
  Sterowanie pompą ciepła z przekaźnika
 4. Co jeszcze można zrobić?
  Na zaciskach pompy ciepła można zainstalować dodatkowy licznik inteligentny. Nie musi być tego samego typu, co licznik na wejściu do budynku. jeśli mamy pompę jednofazową wystarczy Fronius Smart Meter 63A-1. Przy pompie trójfazowej: Fronius Smart Meter 63A-3. W ten sposób będziemy mieli pełny wgląd w zużycie energii przez pompę ciepła na portalu Solar.Web.
  Schemat takiej kompleksowej instalacji przedstawiono poniżej:

Zarządzanie energią z pompą ciepła SG Ready

Polecamy również lekturę następujących materiałów:

Jak widać, można zrealizować bardzo zaawansowaną funkcjonalność kosztem kilkuset złotych. Fronius Ohmpilot to zaawansowany sterownik grzałek c.w.u. (z pomiarem temperatury wody, zwalczaniem Legionelli, itp.), który doskonale sprawdza się w uzupełnieniu kotłów nie mających takich funkcjonalności.

Oczywiście wszystkie prace elektryczne, podłączenie liczników, przekaźnika, czy sterowanie pompą ciepła należy bezwzględnie powierzyć wykwalifikowanemu instalatorowi!

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

Pomóż nam pomóc sobie!

No i mam lekturę na dzisiejszy dzień, każde rozwiązanie wymaga przemyślenia.

Dzięki.

Panie Zbyszku a co Pan myśli o takim rozwiązaniu ? https://sklep.pvmonitor.pl/monitoring-produkcji-i-zuzycia/20-monitoring-produkcji-inwerter-jednofazowy.html

 

Jest  o wiele tańsze niż ohmpilot , i wydaje mi się że ma te same funkcje.

Już parę podejść robiłem aby wprowadzić dane na tej str do pokazywania mojej produkcji i poległem. Tą stronę znam już b.długo, jeszcze przed założeniem paneli szukałem tam sprawdzonych firm.

Mam to na uwadze ale dalej szukam 🙂

Witam,
Monitoruje na solar.web, ale tam niewiele widzę 🙁
Instalacja o nazwie ko20
Będę wdzięcdzny za jakieś podpowiedzi.
marcin
Cytat z Fronius Polska data 3 stycznia 2019, 17:28

Panie Marcinie,

 1. jak rozumiem falownik nie wyświetla żadnych komunikatów?
 2. czy monitoruje Pan swoją instalację na portalu Solar.Web? Jeśli tak, proszę podać nazwę instalacji, koledzy z Działu Wsparcia Technicznego sprawdzą co się dzieje.

Serdecznie pozdrawiamy,
Fronius Polska

 

Witam

Jestem nowy Fronius podłączony jeszcze operator nie wymienił licznika

Mam pytanie czy zamiast licznika smart meter mogę zamontować  Schneidera PowerLogic PM5111.

Przecież on jest droższy od Fronius smart meter.

Ale taki posiadam.