Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kilka pytań nowicjusza: monitorowanie zużycia energii + sterowanie pompą ciepła

PreviousPage 4 of 5Next

Cześć

Nie bardzo rozumiem co oznacza określenie, że po podłączeniu licznika ORNO całość działa ładnie. Sterujesz - w powiązaniu z automatyką - za jego pomocą jakimiś odbiornikami? Czy tylko służy do podglądu i "ręcznie" załączane są różne odbiory? Jeśli zaś chodzi o przekaźnik w falowniku, to w kontekście takiego sterowania - by jak najmniejsze ilości produkowanej energii oddawać do sieci - sterowanie nim nie wystarcza. Falownik "wie" ile energii produkuje w danej chwili. Ale w powiązaniu z np. Smart Meter'em i datamenager'em "musi też wiedzieć" jaką nadwyżką dysponuje, by ją zużyć na potrzeby własne. A ile oddać do sieci wykorzystując w tym celu cztery stopnie przekaźnikowe. Których to progi zał/wył można zdefiniować w oprogramowaniu datamenagera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

n

Przepraszam za nieścisłość.

Po podłączeniu licznika ORNO falownik mierzy: energię oddaną do sieci, energię zużytą bezpośrednio i energię pobraną z sieci (oczywiście też zużycie przez dom). Na razie nie steruję falownikiem niczego - mam dane do analizy. Mam taryfę G12 i miałem już wszystko tak ustawione, żeby maksymalnie używać energię w taryfie nocnej. Po włączeniu instalacji fotowoltaicznej w sumie okazuje się to najlepszym podejściem, więc może rozważę małe zmiany i dodam sterowanie falownikiem.

Jeśli dobrze rozumiem instrukcję to mając podłączony licznik energii użytej na potrzeby domu (tak jak ja mam licznik ORNO - Smart Meter też to daje) falownik "wie" jaka jest w danej chwili nadwyżka, którą odprowadza do sieci. I można tak ustawić przekaźnik, żeby wielkość ten nadwyżki załączała coś. Np, jeśli mam zbiornik c.w.u. z grzałką 2kW to ustawiam, żeby przy nadwyżce np. 2,5kW włączał grzałkę a przy nadwyżce mniejszej 300 wyłączał. Określam minimalny czas takiego włączenia. W ten sposób unikam poboru energii z sieci i wykorzystuję nadwyżkę wtedy kiedy się pojawia.

Cześć

Aby korzystać ze sterowania - w celu zarządzania produkowaną energią - za pomocą przekaźnika w falowniku, niema potrzeby instalacji dodatkowego licznika.

Ta funkcja jest dostępna bez dodatkowych pomiarów. Z tym że, sterowanie odbywa się na zasadzie naszego oszacowania, czy możemy (i w jakim czasie)  sobie pozwolić na załączenie - jednego tylko - odbioru. I wszystko jest w miarę dobrze, gdy instalacja foto jest dobrze zaprojektowana w stosunku do zapotrzebowania na energię instalacji domowej. W sytuacji kiedy, instalacja foto jest celowo przewymiarowana aby, korzystać z niej w różnych celach np. dogrzewania lub ogrzewania w całości domu. A jednocześnie chcemy ograniczyć do minimum oddawanie wyprodukowanej energii do sieci. Takie sterowanie nie wystarcza. Wtedy należy korzystać z bardziej inteligentnego sterowania jakim są, wspomniane wcześniej cztery dowolnie programowalne stopnie przekaźnikowe karty datalogera. I tu potrzebny będzie licznik.

Tak to rozumiem.

Instalacja licznika za niecałe 200zł daje możliwość bardziej inteligentnego sterowania odbiornikiem (lub odbiornikami) w zależności od chwilowych nadwyżek mocy. 🙂

Czemu nie. Ja swoje sterowanie - zarządzania wyprodukowaną energią - zmontowałem wykorzystując możliwości falownika. Składa się z;

  • prosty regulator temperatury (ok.10 PLN)
  • cztery przekaźniki sterujące
  • cztery przekaźniki mocy

Całość ok. 100 PLN. Tylko że - "daje możliwości" a "wykonałem takie sterowanie" to dwie różne kwestie. Zatem do dzieła i trzymam kciuki!

Będę robił. Na razie uruchomiłem licznik i wiem, że pojawiła mi się możliwość włączenia odbiornika na podstawie nadwyżki mocy.

Rozumiem, że Twoje sterownie nie ma licznika w związku z czym falownik nie wie ile jego produkcji jest zużywane bezpośrednio a ile jest wprowadzane do sieci. Jak sobie radzisz z tym wyzwaniem ?

Nie, nie. Licznik oczywiście posiadam. Datamenager steruje wyjściami na podstawie odczytu danych z licznika - właśnie. Bez licznika, to się nie da w tak prosty sposób sterować odbiorami. Może inaczej - dało by się, wykonując samemu dwustronny układ pomiarowy. Myślę jednak że dla pojedynczego wykonania takiego sterowania bardziej opłacalny będzie zakup typowego licznika.

Gdyby falowniki posiadały osobne wyjście na zasilanie odbiorów mogłyby mierzyć przepływy dwustronnie i wtedy wszystko byłoby prostsze.

Może takowe wykonania są. Ja w każdym razie takich rozwiązań nie spotkałem.

U mnie już działa sterowanie falownikiem bojlera cwu. Jak jest nadwyżka energii oddawana do sieci to włącza się przekaźnik i bojler się grzeje. Działa od tygodnia poprawnie.

Mam pytanie odnośnie sterowania 4 wyjściami. Chciałbym wykorzystać te piny jako bezpotencjałowe, ponieważ chcę to podłączyć do centrali alarmowej która dalej będzie sterowała innymi urządzeniami. Wiadomo że pojawia się + na wyjściach 0,1,2,3 i jeśli połączył bym to z + na karcie to działałoby to tak jak chcę, czy może to uszkodzić kartę??

Witam.

Najlepiej zastosować przekaźnik, który galwanicznie oddziela urządzenia. Cewka przekaźnika (na odpowiednie napięcie) sterowana z karty falownika, a styk wykorzystany do sterowania wejściem centrali alarmowej. Wejścia w centrali często są sterowane poprzez podanie masy (GND) na wejście.

PreviousPage 4 of 5Next