Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kilka pytań nowicjusza: monitorowanie zużycia energii + sterowanie pompą ciepła

PreviousPage 5 of 5

Dokładnie jest tak jak piszesz - wejście centrali jest sterowane masą. Chciałem uniknąć przekaźników bo wszystko zajmuje miejsce itd... No ale w sumie to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Można zastosować przekaźniki interfejsowe.

Wyjścia karty Froniusa podają prawdopodobnie  +  więc raczej trzeba zastosować przekaźnik.

Ale sam falownik posiada też wyście przekaźnikowe już wbudowane - może wystarczy jego użyć.

Przekaźnik będzie najbezpieczniejszy. Natomiast jeśli rzeczywiście nie masz miejsca to moim zdaniem podłączenie wyjść falownika do wejść centrali powinno zadziałać z tym że każde takie połączenie jeszcze bym opornikiem ok 10k Ohm zwarł do masy. To by zapewniło, że przy wyłączonym wyjściu falownika centrala widziałaby zero (masę) a przy włączonym napięcie +10,8 lub 12,8v w zależności od falownika (tu jest więcej o tym https://www.forum-fronius.pl/zarzadzanie-produkowana-energia-przy-uzyciu-czterech-cyfrowych-wyjsc-datamanagera/).

Rezystor 10k przy napięciu 12V da prąd 1,2mA co przy 4 wyjściach włączonych daje niecałe 5mA.

Tylko oczywiście tak jak wcześniej koledzy pisali będzie tutaj ryzyko galwanicznego połączenia falownika z centralą - ryzyko zarówno dla centrali jeśli jakieś przepięcia pójdą od strony falownika jak i dla falownika - jeśli w centrali jakieś napięcie się znajdzie na wejściu. Nie jestem pewny czy nie będzie też ryzyka związanego z tym, że łącząc masy tych dwóch urządzeń mogą wystąpić jakieś nietypowe potencjały - ale tutaj dmucham na zimne...

 

Cześć

Kol. Darek może by pokombinować z optoizolatorami. Mają zdecydowanie mniejsze gabaryty  i prąd sterowania niewielki.

Dzień dobry,

Pierwszy raz jestem na tym forum. Nie do końca zrozumiałem podłączenie bezpośrednie odbiorników do falownika. Proszę o pomoc i ew. korektę założeń. Chciałbym do falownika Samo 5.0-3M spiętego ze Smart Meterem na wejściu podłączyć grzałkę przepływową do C.O. o mocy 3 kW.
Założyłem, że włączenie obwodu na przekaźniku nastąpiłoby przy nadmiarze produkcji na poziomie 1500 W, a wtedy przekaźnik włączyłby stycznik grzałki. Grzałka przepływowa z termostatem. Pytanie czy można ustawić takie założenie:
Załączenie powyżej 1500W niewykorzystanej energii spowoduje włączenie obwodu grzałki, ale wzrost zużycia zwiększy się o 3000W co spowoduje wyłączenie przekaźnika/stycznika, jednak ustawienie czasowe pozwoli np. przez 30 minut podtrzymać działanie, lub ew. spadek mocy nadmiarowej poniżej np. 1000W wyłączy natychmiast przekaźnik/stycznik/grzałkę, czy jest możliwość niezależnego wymuszenia wyzwolenia przekaźnika zewnętrznie np. z aplikacji?

PreviousPage 5 of 5