Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kod #457 - Błąd przekaźnika napięcia sieciowego

Page 1 of 2Next

Raz na jakiś czas (raz-czasami dwa razy w miesiącu)wyskakuje taki błąd(kod457) - błąd przekaznika napięcia sieciowego.Dzieje sie tak rano . Falownik wtedy nie produkuje energii.Czasami trwa to 30min czasami 1,5godz. Po czym po pewnym czasie rusza i pracuje jak gdyby nic się nie działo.Sprawdzam napięcie między uziomem i N i napewno nie ma powyżej 30V. Miał ktoś kiedyś do czynienia z czymś takim???

Dzień dobry,

jeśli sprawdził już Pan podłączenie przewodu neutralnego to pozostaje wymiana komponentu w falownika bądź całego urządzenia. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać to najlepiej zgłosić sprawę do instalatora wykonującego instalację w celu zareklamowania urządzenie do producenta.

Pozdrawiam.

Mariusz Majmurek has reacted to this post.
Mariusz Majmurek

Witam

Dopinam się do wątku z błędem. Sytuacja pojawia się rano w słoneczny dzień, zdarzyła się też wieczorem. Instalacja jest wykonana nowa z uziemieniami. Będę jechał na pomiary do klienta to zweryfikuję sytuację. Sytuacja jest o tyle ciekawa iż obiekt będzie posiadał 3 różne instalacje , które będą monitorowane w systemie Smart Meter. Jak znajdę przyczynę to przekażę wiadomość.

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359 oze@eko-anwa.pl

 

Dariusz Kowalski and Mirosław Księżyk have reacted to this post.
Dariusz KowalskiMirosław Księżyk

Witam .. podpinam się do wątku .  Mam ten sam problem i to jeszcze u siebie w domu .  Budynek i instalacja elektryczna nowa  , uziemienia prawidłowe , sam robiłem .  Nie mogę wyłapać żadnej prawidłowości  występowania błędu

Ten sam błąd, nowa instalacja na Symo 10, serwis wymienił falownik na inny egzemplarz - nie pomogło.

Dwa stringi po 16x Sharp 310W w sumie ok 10KW, mam teorie że przy poranku instalacja dostaje dożo V ale mało A i wtedy tak się zachowuje, napięcie przekracza startowe 200V (dochodzi do 800V) ale prądu z tego nie ma wiele (kąt padania promieni jest bardzie "z tyłu" paneli). około godziny 8:30 falownik nagle zaskakuje i rozpoczyna produkcje od ok 300-500W i potem już szybko rośnie, w załączniku zrzut z solara jak to wygląda na wykresie.

Dodane pliki:
  • cedrowa_napiecie_produkcja_blad_457.JPG

Dodaje jeszcze wykres jak to wygląda prądowi/produkcyjnie, tutaj już nie widać takiej różnicy na starcie - pojawia się prąd i w raz z nim idzie od razu produkcja.

Ustawienie instalacji idealnie na południe, panele na płaskim dachu, pod kątem 25%

Dodane pliki:
  • pradowo.JPG

Jak podajesz coś pod analizę to wstaw dane pełnego dnia z napięciami i prądami z tego samego dnia.

800V to przy 16sztukach nawet przy -20 nie osiągniesz... coś tu nie gra... podaj dokładny model tych Sharpów

Następnie czy masz jakieś różnice w ułożeniu paneli, zacienione, zamontowane optymalizatory etc? Przy takiej samej ilości paneli napięcia i prądy obu obwodów powinny być bardzo podobne...

Paneli mam 36, po 18 w stringu.

Dodaje dzisiejszy zrzut ekranu z solarweba.

Opis: jak widać na zrzucie panele od godziny ~6:00 dają napięcie które szybko rośnie do wartości ok 500V z każdego ze stringów, jednak produkcja nie rusza, na falowniku błąd 457 oraz w kółko klikanie przekaźnika/testy/czekanie. Taka sytuacja trwa przez 2 godz aż do 8:30 gdy nagle przekaźnik "zaskakuje" i pojawia się produkcja, od razu > 500W i szybko rośnie.

zaznaczam też zdjęcie z dachu z godziny 8:18 na którym widać jak słonce oświetla powierzchnie paneli (w tym momencie nadal byl 457 i brak produkcji)

Dodane pliki:
  • c1.JPG
  • Cedrowa_36_20200914081858574.jpg

Na obecną chwilę nikt nie podał żadnego rozwiązania/potwierdzenia błędu 457 wedle wpisów przed twoimi więc ciężko na 100% powiedzieć co może być przyczyną wyskakiwania tego błędu, tym bardziej że analizowali zależność opisaną w tabeli błędów do tego konkretnego.

Rozumiem że sprawdziłeś informację dotyczące błędu 457 i mierzyłeś czy co tam jest napisane występuje u ciebie?

457 Przekaźnik sieciowy się blokuje lub napięcie przewód neutralny-ziemia jest zbyt wysokie

Falownik nie wysyła energii do sieci.

Skontrolować uziemienie (napięcie przewód neutralny-ziemia musi być niższe niż 30 V), *)

 

A jak odnosi się do tego błędu instalator? Jak dla mnie to jego powinieneś ścigać, chyba że ty nim jesteś...

Przyjmując opcję że ten drugi falownik jest dobry to raczej problem jest w instalacji, no chyba że jednak masz pecha i druga sztuka trafiła ci się wadliwa.

Wydaje mi się że problem został rozwiązany, na 100% będę wiedział jutro po świcie.

Do rozwiązania doprowadziła mnie rozmowa z Panem Andrzejem (kilka postów wyżej) który też miał 457. Powiedział on abym sprawdził przewód PE do falownika, gdyż brak prawidłowego PE daje własnie takie objawy jak u mnie.

Na zdjęciu poniżej widać jak PE od falownika wyglądało u mnie w skrzynce rozdzielczej, krótko mówiąc instalator nawalił i podłączył tylko PE od paneli a falownik pracował bez PE. Przy pomiarze PE na falowniku miałem różnicę 22V w stosunku do PE w rozdzielni. Po prawidłowym połączeniu PE już mam dobrze (wskazuje 0V).

 

Dodane pliki:
  • IMG_20200914_111138.jpg
Page 1 of 2Next