Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kompensacja mocy biernej w instalacjach przemysłowych i Fronius SYMO

Page 1 of 2Next

Witam.

Wykonałem kilka instalacji na obiektach przemysłowych, gdzie dostawca energii nalicza opłaty za moc bierną, są więc zainstalowane kompensatory i dostaję sygnały od klientów, że zostali obciążeni za przekompensowanie (moc bierną pojemnoścową). Z obserwacji wynika, że problem pojawia się w czasie gdy falowniki nie produkują energii.

Mam w związku z tym pytanie - czy można  ustawić falowniki aby tego uniknąć, czy należy skorzystać ze sterowania GPIO.

Witam Pana,

 

Należałoby sprawdzić czy falowniki podczas swojej pracy nie generują mocy biernej (ustawiona norma DE 2 lub DE 3). Jeżeli tak się dzieje to trzeba zmienić normę na DE1. Co do kompensacji mocy biernej. Może się ona odbywać ale jedynie w trakcie pracy falownika. Niestety nie da się kompensować mocy biernej w nocy za pomocą naszych falowników.

 

Pozdrawiam
TSN

Witam.

Dziękuję za odpowiedź Panie Mariuszu.

Problem okazuje się bardziej złożony niż początkowo sądziłem i źle go też na wstępie opisałem, nie dotyczy on bowiem okresów całkowitego braku produkcji (nocy) tylko okresów przejściowych. Załączam przykładowy wykres.

Na ten moment zapiąłem analizator parametrów sieci na jednym z obiektów i eksperymentuje z ustawieniami cos fi w falownikach. Jednak jeszcze trochę potrwa zanim będę mógł powiedzieć czy  udało mi się go rozwiązać.

Pozdrawiam.

Dodane pliki:
  • Wiejska2.png

Witam.

Co oznacza taki wykres mocy biernej. Pobieram ją czy oddaję?

Nie mam w tej chwili wglądu do licznika i jego rejestrów więc tego nie sprawdzę.

Pozdrawiam.

Dodane pliki:
  • Bez-tytułu.png

Dzien dobry

W przypadku mocy biernej nie mowi sie o pobieraniu czy oddawaniu. Zapewne mial Pan na mysli jej charakter. Z rysunku i zwyczajowego okreslania znaku mocy przyjmuje sie, ze jezeli przed wartoscia Q wystepuje "-" to mamy doczynienia z charakterem pojemnosciowym. Jezeli jest to odczyt z instalacji odbiorcy, ktory placi za pobor (generowanie) mocy biernej to jest on w tej niekorzystnej sytuacji, ze otrzymuje "domiar" finansowy od kazdego VAr-a.

Ten wykres warto obserwowac w odniesieniu do mocy czynnej P.

Pozdrawiam

Witam.

"W przypadku mocy biernej nie mówi się o pobieraniu czy oddawaniu" czy aby na pewno. W liczniku są cztery rejestry

  1.       5.8.0  - pobranie energi biernej indukcyjnej
  2.       6.8.0 - pobranie energii biernej pojemnościowej
  3.       7.8.0 - oddanie energii biernej indukcyjnej
  4.      8.8.0 - oddanie energii biernej pojemnościowe

Stąd moje pytanie , mając taki wykres energii biernej, w którym rejestrze zapiszą się VAr-y?

Pozdrawiam.

Dodane pliki:
  • Bez-tytułu-2.png

Dzien dobry

Wartosci Q odczytane na falowniku sa mikroskopijne w stosunku do P. Tak naprawde dla takich wartosci jak na wykresie wskazania licznika energii i pomiaru we falowniku moga byc nawet przeciwne. Jezeli zakladamy, ze znak jest ok to nadal zostaja dwa rejestry, ktore moga byc inkrementowane (6.8.0 i 8.8.0).

Pozdrawiam

Witam.

W edytorze EVU jest możliwość załączenia produkcji energii o charakterze indukcyjnych lub pojemnościowym. W związku z tym że nasze urządzenia domowe zużywają energię indukcyjną oddają tym samym pojemnościową do sieci, czego ZE nie lubi. Na razie ZE nie pobierają za to opłaty ale kwestią czasu jest gdy zaczną. Ale do sedna, testuje owe ustawienia i nie widzę różnicy we wskazaniach ani licznika ZE ani w Solarweb

Czy ktoś bawił się w te ustawienia? Przyniosły jakiś rezultat. W najbliższym czasie będę miał w swoim posiadaniu analizator sieci może wtedy zobaczę różnice.

Pozdrawiam.

 

 

Cytat z Krzysztof Si data 8 stycznia 2020, 08:21

Witam.

"W przypadku mocy biernej nie mówi się o pobieraniu czy oddawaniu" czy aby na pewno. W liczniku są cztery rejestry

  1.       5.8.0  - pobranie energi biernej indukcyjnej
  2.       6.8.0 - pobranie energii biernej pojemnościowej
  3.       7.8.0 - oddanie energii biernej indukcyjnej
  4.      8.8.0 - oddanie energii biernej pojemnościowe

Stąd moje pytanie , mając taki wykres energii biernej, w którym rejestrze zapiszą się VAr-y?

Pozdrawiam.

A to nie jest czasem tak:
5.8.0 Energia bierna R1 - energia bierna indukcyjna przy poborze mocy czynnej
6.8.0 Energia bierna R2 - energia bierna pojemnościowa przy produkcji mocy czynnej
7.8.0 Energia bierna R3 - energia bierna indukcyjna przy produkcji mocy czynnej
8.8.0 Energia bierna R4 - energia bierna pojemnościowa przy poborze mocy czynnej

 

Dodane pliki:
  • wykres_kolo_OBIS_big.png

Witam.

A to nie jest czasem tak:
5.8.0 Energia bierna R1 - energia bierna indukcyjna przy poborze mocy czynnej
6.8.0 Energia bierna R2 - energia bierna pojemnościowa przy produkcji mocy czynnej
7.8.0 Energia bierna R3 - energia bierna indukcyjna przy produkcji mocy czynnej
8.8.0 Energia bierna R4 - energia bierna pojemnościowa przy poborze mocy czynnej

W załączeniu instrukcja licznika

Dodane pliki:
Page 1 of 2Next