Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Konfiguracja falownika

Page 1 of 5Next

Witam wszystkich. Mam problem z wyprodukowaną energią, chodzi o to że między falownikiem a licznikiem energetycznym są różne wskazania jest to od 0.5 do 2.5 kWh w zależności od wyprodukowanej energii przez panele. Dodam jeszcze że cała energia z peneli nie idzie bezpośrednio na potrzeby domu tylko do licznika energetycznego, licznik Energa. Instalacja i licznik zostały sprawdzone i jest podobno ok. Proszę o jakieś porady co może być nie tak. Pozdrawiam

Falownik pokazuje całą produkcję, po drodze są twoje odbiorniki, które zużywają wyprodukowany prąd, a dopiero potem licznik Energa. W związku z tym zawsze oba wskazania będą różne, no chyba, że wyłączysz wszystkie urządzenia elektryczne w domu, to wtedy cała twoja produkcja pójdzie do sieci i wskazania będą takie same.

Jak źle zrozumiałem twój problem i odpowiedź nie ma sensu, to sorki 🙂

Witam. Kolego częściowo masz rację tylko u mnie licznik energii zlicza całą energię z paneli i dopiero idzie na dom. Podobno Energa tak robi. Zatem 20% zabiera od całości a nie od nadwyżki. Czy jak zainstaluje licznik Fronius Smart Meter to będę mógł to zmienić tz. żeby w pierwszej kolejności energia szła na odbiorniki domowe a nadwyżka do licznika. Pozdrawiam

Witam.

Takie rozliczanie jest niemożliwe i niezgodne z prawem.

To by znaczyło że do licznika idą dwa przewody. A tak nie jest.

20proc zostaje z tego co oddasz na sieć i tylko z nadwyżki. AutoKonsumpcja jest w pierwszej kolejności.

Pozdr

Robert Zacharek and Piotr Kucharczyk have reacted to this post.
Robert ZacharekPiotr Kucharczyk

To co jest nie tak i co mogę zrobić. Dodam jeszcze że instalacja jest trójfazowa. Dodam jeszcze przykład, przed istalacją pobierałem z sieci 6.5kwh na dobę teraz z instalacją  według licznika pobieram ok 7 kWh na dobę a całą energia z paneli zlicza licznik. Dopiero przy rozliczeniu energię pobraną odliczają od energi wyprodukowanej ale w pierwszej kolejności 20% Energa zabiera. I jeszcze jedno, dlaczego falownik pokazuje produkcję dzienną np. 8 kWh a licznik 6.5kwh przecież energia nie jest zużywana na bieżąco

Cytat z Robert Zacharek data 21 stycznia 2020, 18:43

To co jest nie tak i co mogę zrobić. [...] I jeszcze jedno, dlaczego falownik pokazuje produkcję dzienną np. 8 kWh a licznik 6.5kwh przecież energia nie jest zużywana na bieżąco

Szczerze mówiąc... przypuszczam, że wszystko jest ok, a koledzy powyżej napisali w czym rzecz. Falownik wyprodukował 8 kWh, w tym czasie, na bieżąco (!) zużyłeś 1.5 kWh, a resztę oddałeś do sieci, co zarejestrował licznik. Nie widzę tu żadnego problemu.

Piotr Kucharczyk has reacted to this post.
Piotr Kucharczyk

To dlaczego jak wszystkie odbiorniki w domu były odłączone od sieci falownik wyprodukował  14kwh a licznik odebrał 12.2kwh

Wracając jeszcze do przykładu jak pobierałem bez paneli 6.5kwh a z panelami 7kwh i jak Pan Karol stwierdził plus 1.5 kWh z falownika to skąd takie duże zużycie poza tym jeśli panele wyprodukowały 8kwh to powinno zostać 1kwh nadwyżki a tak nie jest

Wychodzą jakieś rozbieżności. Podstawowe pytanie, w jaki sposób jest zrealizowane połączenie, bo powinno być jak na obrazku. W tym wypadku nie ma możliwości aby nie było autokonsumpcji, a co za tym idzie licznik ZE będzie pokazywał co innego niż falownik i tak być powinno.

Dodane pliki:
  • pol.png

Witam

Takie rozważanie jest tylko połowicznie poprawne gdyż cała dyskusja dotyczy zużycia teoretycznego na dom.

W sytuacji kiedy nie ma licznika FSM to musimy przeliczać te dane na piechotę i wynik może być różny.

Należałoby zainwestować w licznik FSM i wtedy można dyskutować w oparciu o fakty.

Sam licznik to nie tylko pomiar ale również kontrola parametrów sieci oraz możliwość ograniczenia wypływu energii do sieci przez wykorzystanie programowalnych wyjść .

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

Mariusz Winiszewski has reacted to this post.
Mariusz Winiszewski
Page 1 of 5Next