Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Łączenie uziomów

Sytuacja jest następująca:

-panele znajdują się na gruncie w odległości ok 20m (posiadają własny uziom)

-falownik który jest przy rozdzielnicy głównej w domu połączony jest do istniejącego uziomu w domu (sieć TNC-S i bednarka obok rozdzielnicy)

Czy uziom paneli powinien być połączony z uziomem w domu? Co w sytuacji kiedy tego połączenia nie będzie?

Temat był przerabiany na forum .

W skrócie TAK

Czemu : Tak mówi prawo

Tak, powinien być połaczony w celu wyrównania potencjałów. https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/wyrownanie-potencjalu-konstrukcji/#postid-7991

https://www.dehn.pl/pl/instalacja-z-falownikiem-centralnym

Fotowoltaiczne układy zasilania – ochrona odgromowa i przed przepięciami zgodnie z normą zharmonizowaną PN-HD 60364-7-712

Jełśi chodzi o konsekwencje, to tylko może coś się stac z falownikiem w yniku  pobliskiego wyładowania atm :

cyt z RST Białystokcyt "Najbardziej podatnym na uszkodzenia elementem instalacji PV są nie panele PV narażone na bezpośrednie uderzenie pioruna, lecz inwertery DC/AC. Od strony stałoprądowej narażone są zarówno na przepięcia indukowane w łańcuchach PV, jak i częściowe prądy pioruna mogące przeniknąć do instalacji przy wyładowaniu bezpośrednim w wyniku przeskoków iskrowych. "

Podobne stanowisko ma Dehn:

cyt" W momencie bezpośredniego uderzenia pioruna w panele fotowoltaiczne, rozciągnięte kable DC służą jako przewody wyrównawcze pomiędzy "lokalnym" potencjałem ziemi panelu fotowoltaicznego i "zdalną" powierzchnią wyrównania potencjału w transformatorze zasilającym / falowniku centralnym."

ps  Jak pomogłem , to łapka w górę

Piotr G. has reacted to this post.
Piotr G.

Po stronie Falownika zabezpieczenie DC i AC , uziom ochronnika do szafy  (oczywiście dobierane Ampery do  instalacji na tabliczce -Panelach są napisane jakie zabezpieczenie prądowe (Amper) wymagane  )  , po stronie  paneli - jak wbite słupy lub jeden na 3m, - to ochronnik- uziom do konstrukcji śruba albo mosiądz albo  kwasówka,  żółta farbą . i spokój . przewody 10mm 16mm, Jeśli teren piaszczysty trzeba wić szpilkę uziemiającą na głębokość aż przestanie wchodzić + 1m , żeby weszła w ił , ja tak robię , ty zrobisz jak będziesz chciał , albo kto inny napisze ci, jak to się robi lepiej  , jak nie zrobisz nic to w burze nie będziesz spał spokojnie , jak masz ubezpieczoną instalacje to raczej załóż , biegły szybko na fotkach zobaczy że nie było uziomu i i bolec.

 

 

Dodane pliki:
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

A co w przypadku bezpośredniego wyładowania w panele? Czy łącząc uziom konstrukcji z GSU w rozdzielnicy nie sprowadzę wyładowania bezpośrednio do głównej rozdzielnicy w domu?

A co w przypadku bezpośredniego wyładowania w panele? Czy łącząc uziom konstrukcji z GSU w rozdzielnicy głównej nie "ściągnę" wyładowania do domu?

I drugie pytanie czym najlepiej połączyć te uziomy? między domem a konstrukcją jest AROT 50mm