fbpx
Forum

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Licznik energii zuzytej z interfejsem S0

Witam

Licznik SO można tylko wybrać raz i tylko w torze głównego zużycia gdyż jest to licznik jednokierunkowy.

Jeżeli mamy potrzebę zastosowania kilku liczników to niestety jest tu potrzebna już komunikacja między tymi urządzeniami a falownikiem.

Licznik SO nie posiada takiej możliwości natomiast liczniki Smart Meter są licznikami inteligentnymi dwukierunkowymi z możliwością komunikacji w systemie z falownikiem.

Jedynie zastosowanie liczników Smart Meter daje pełne możliwości monitorowanie instalacji elektrycznej.

Jak z tego wynika to nie jest błąd a zamierzony cel.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

Dziękuję za odpowiedź. Ale gdyby było dokładnie tak, jak Pan pisze,  musiałoby to oznaczać, że u kilku osób na tym forum działa coś, co teoretycznie nie ma prawa działać (deklarują, że posiadają smart meter w torze zasilania jako licznik główny oraz licznik s0 na jednej z gałęzi odbiorów)

Dodatkowo proszę zauważyć, że twierdzenie "Licznik SO można tylko wybrać raz i tylko w torze głównego zużycia gdyż jest to licznik jednokierunkowy." jest pozbawione postaw technicznych. "Jednokierunkowość" (a poprawnie mówiąc raczej "bezkierunkowość") licznika S0 nie ma żadnego znaczenia w przypadku instalacji w gałęzi odbiornika. W takim torze przepływ z zasady jest jednokierunkowy - od źródła do odbiornika.

Licznik musi spełniać normę standardu "S0". Nie kazdy licznik z wyjściem S0 będzie kompatybilny. Proszę przeczytać początek wątku.

https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/licznik-energii-zuzytej-z-interfejsem-s0/#postid-242

Pozdrawiam

Łukasz Waga

Witam Panów

Okazało się iż wszyscy mamy po trochę racji w temacie licznika.

Po pierwsze ja używam ogólnie dostępnych liczników S0 i wszystko hula.

Po drugie jaki licznik możemy przyporządkować do falownika to zależy tylko i wyłącznie od jego wersji oprogramowania.Uruchamiałem dzisiaj kolejną instalację z dwoma licznikami i można wybrać licznik S0 lub SmartMeter jako główny natomiast licznik zużycia już tylko wybieramy SmartMeter.

Falownik z dwoma licznikami uruchomiony 2 lata temu posiadał możliwość podłączenia w torze zużycia licznika S0 po aktualizacji oprogramowania przestało już to działać. Tak więc jeżeli kilka liczników to tylko SmartMeter.

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

PS Łapka w górę

Dziękuję za cenne info. Czyli sytuacja jest dokładnie taka, jak u mnie. Licznik S0 kompatybilny z falownikiem ("beznormowy", ale podłączony jako "primary" działa poprawnie), najnowszy firmware, brak możliwości wyboru opcji S0 dla licznika "secondary". Jeśli to nie wpadka programistów, to wygląda na to że Fronius śladem innych producentów zamyka się na rozwiązania inne, niż firmowe. Cóż, raczej nie kupię Smart Meter 63A1 za 400PLN tylko w celu monitorowania grzałki CWU. Taka opcja zwyczajnie na siebie nie zarobi.

Raz jeszcze dziękuję!

To samo miałem na myśli - specjalnie ograniczenie programowe aby kupować tylko  SMART METER

Oj. Nie podoba nam się to !

Może Fronius wypowie się  w tym temacie ? Dlaczego kiedyś działało a teraz już nie ?

Ja bardzo chętnie zainstalowałbym SMART METER ale jeśli cena byłaby zbliżona a nie 8x większa.

Też dołączam się do prośby kolegów o wyjaśnienie ze strony Froniusa.

Witam Panów

 

W przypadku używania tylko licznika S0 nie ma problemu. Problem pojawia się gdy chcą Państwo użyć kilku liczników w tym przypadku od softu 3.10 nie ma możliwości połączenia np licznika S0 + licznika Fronius Smart meter. Aby wyjaśnić do końca sytuację nigdy nie można było podłączyć więcej niż 1 licznik S0.

 

Pozdrawiam
TSN

Zgadzam się ze zawsze można było podłączyć tylko 1 licznik S0 bo technicznie jest niemożliwe żeby podłączyć więcej. Ale kiedyś można było mieć np 1 licznik S0 i 2 liczniki smart a teraz nie i o to pytamy.

Witam,

 

Tak od pewnego momentu nie można "mieszać" liczników więc albo Państwo decydują się na licznik S0 lub decydują się Państwo na licznik Fronius Smart Meter.

P.S nie znam przyczyny dlaczego wprowadzono tą zmianę.

 

Pozdrawiam
TSN