Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Lokalizacja SPD dla AC

Cześć, czy podłączacie SPD dla strony AC przed, czy za wyłącznikiem nadmiarowoprądowym patrząc od strony sieci?

Cześć, jako że te SPD ma chronić głównie falownik przed przepięciami z sieci, to powinno być przed wyłącznikiem nadmiarowoprądowym.

Piotr has reacted to this post.
Piotr

Moim zdaniem jeśli patrząc od sieci a ma być do ochrony falownika to powinien być za esem, a ten es wogole dla mnie to powinien być w skrzynce mieszkaniowej a nie w skrzyneczce przy falowniku. W skrzyneczce przy fawoniku powinien być właśnie SPD i rozłącznik izolacyjny, najlepiej 3P + N

Dodane pliki:
  • ff.png

Witam.

Jeśli chodzi o zastosowanie SPD to najważniejsze jest zapewnienie dobrego połączenia z uziomem (GSU) - odpowiedni przekrój i długość przewodu (przewód jak najkrótszy) łączącego zacisk PE z GSU.

 

Dzien dobry

Oczywistym jest, ze jesli co to wylacznik instalacyjny powinien byc od strony sieci przed SPD. Ma to na celu unikniecie wystapienia tzw. pradu nastepczego w przypadku awarii SPD. Oczywiscie w realnej instalacji zawsze gdzies po drodze jest zabezpieczenie przedlicznikowe. Tylko co jesli jest to w rozmiarze kilkusetamperowym? 🙂

Podsumowujac - zdecydowanie przed.

Pozdrawiam

mógłbyś wyjaśnić ten temat z prądem następczym ?

Dzien dobry

SPD jest elementem wlaczonym rownolegle do sieci czyli stale narazonym na zasilenie. Jezeli nastapi jego uszkodzenie (zwarcie lub wzrost pradu uplywu) musi zadzialac albo wylacznik instalacyjny (zwarcie) albo jego wewnetrzne zabezpieczenie termiczne (duzy prad uplywu). Czy konieczne jest dobezpieczenie czy nie nalezy doczytac w danych zabezpieczenia. Sa takie, ktore znosza tak duze prady, ze nie sposob by w instalacji domku jednorodzinnego gdzies po drodze nie bylo wystarczajacego zabezpieczenia, ale sa i takie ktore nalezy zabezpieczac.

Pozdrawiam