Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

maksymalny string

Witajcie,

 

Takie pytanie.

Fronius 12.5KW

Panel Q.cell 320W, napiecia katalogowe

40.13, 33,32 @ 1000W/m2

37.54, 31.39 @ 800W/m2

Wskaznik temperaturowy -0,28%/K

Pytanie, ile mogę dać takich paneli w 1 stringu maksymalnie. Czy mogę dać 23 sztuki? Przy -25C napiecie wychodzi po za zakres. Ale zimą nigdy nie będzie 1000W/m2. Mieszkam w polsce centralnej a nie w górach.  Powinien to policzyć dla parametrów 1000W/,2 czy tych rzeczywistych 800W/m2?

 

pozdrawiam,

 

Witam serdecznie,

https://fronius.solarconfigurator.de/solar.configurator/quick

Proponuję skorzystać z Solar Configuratora dostępnego w powyższym linku.
Pozwoli optymalnie dobrać ilość ilość modułów.

Pozdrawiam!

Witam Panie Marcinie,

tak, jak podpowiada kolega, najlepiej skorzystać z oprogramowania on-line Solar.Configurator, Jest ono dostępne w języku polskim i zawiera w bazie moduły Hanwha Q.Cells Q.PEAK DUO-G5 320.

Natomiast trzy ważne informacje z punktu widzenia doboru długości łańcuchów:

  • zimą może pojawić się nasłonecznienie 1000 W/m², dlatego należy przyjmować wartości napięć układu otwartego dla takiego natężenia promieniowania słonecznego.
  • co do temperatury, uwzględniamy temperaturę ogniw, a *nie* temperaturę otoczenia. Przy nasłonecznieniu 1000 W/m² i temperaturze otoczenia -25°C moduły będą nagrzane do temperatury o kilkanaście stopni Celsjusza wyższej, wystarczy zatem przyjąć dolny zakres temperatur jako -10°C
  • nota bene to nagrzewanie modułów dotyczy również miesięcy letnich, dlatego górny zakres temperatur zaleca się ustawić na poziomie ok. 70°C. Aby łańcuchy latem nie okazały się zbyt krótkie.

Więcej na ten temat w Webinarium poświęconym Solar.Configurator: https://www.forum-fronius.pl/solar-configurator-4-0/

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

Dodane pliki:
  • Solar.Configirator_zakres_temperatur.png
Pomóż nam pomóc sobie!

Mam kilka pytań odnośnie solar configurator:

  1. Czemu SM jest standardowo ustawione 80-120%??
  2. Mam falownik Symo 5.0.3M i z tego co czytałem mogę go przewymiarować o 100% więc teoretycznie mogę podłączyć 10kW paneli. Obecnie mam 8x320W+10x320W a chciałbym powiększyć ten jeden string na 14x320W - wówczas miałbym 7680W ale to chyba nie powinno być problemem?
  3. Jeszcze pytanie odnośnie kolejności w konfiguratorze zawsze większy jest 1  MPPT a drugi jest mniejszy - czy faktycznie kolejność ma znaczenie??

Witam

Odpowiadając na pytania. Parametry solar.configuratora są ustawione wstępnie dla naszego położenia geograficznego, ale można je dowolnie modyfikować. Pewne sytuacje pozwalają zwiększyć lub zmniejszyć stosunek mocy decyduje o tym między innymi kierunek montażu modułów w stosunku do kierunku południowego. Na temat wielkości i ewentualnego przewymiarowania instalacji względem falownika można zapoznać się pod adresem https://www.forum-fronius.pl/moc-instalacji-pv-a-moc-falownikow-fronius/ . Zakładając przewymiarowanie o 100% musimy pamiętać tylko o parametrach max MPPT  dotyczących prądu i napięcia , a falownik przepuści tylko tyle energii na ile jest zaprojektowany. Kolejność MPPT w falowniku w oparciu o dokumentację techniczną nie ma tu znaczenia.

PS. Zalecam lekturę forum gdyż na wiele pytań można już tutaj odnaleźć wnikliwą odpowiedź.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

Mariusz Majmurek has reacted to this post.
Mariusz Majmurek