Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Miernik Aeon Labs podłączony do Fibaro

Witam,
jak przesłać dane do Datamenagera oraz SolarWeb z miernika AeonLabs podłączonego do Fibaro?
Z API Datamanagera można pobrać dane skryptem Lua poleceniem GET. Czy można wysłać dane licznika poleceniem PUT aby były widoczne w SolarWeb?

Inne metody?

Dzień dobry,

bardzo dziękujemy za to ciekawe pytanie.  Jak rozumiem, chodzi o przykładowo taki licznik energii: https://aeotec.com/z-wave-home-energy-measure?

Interfejs API Datamanagera (w formacie JSON) jest jednokierunkowy, co oznacza, że można jedynie odczytywać informacje z karty Datamanager - a za jej pośrednictwem:

  • z przyłączonych do niej falowników Fronius,
  • z liczników inteligentnych Fronius Smart Meter,
  • z akumulatora Fronius Solar Battery,
  • a nawet ze stacji pogodowych Fronius Sensor card/box.

Korzystając ze skryptu LUA można te dane "zaciągnąć" do Fibaro Home Center 2 i zapamiętać je w zmiennych, a następnie wykorzystać do wykonywania różnych akcji, np. scen inteligentnego sterowania odbiornikami energii. Jak to zrobić można przeczytać tutaj: https://www.forum-fronius.pl/tag/fibaro

Niestety, na chwilę obecną (wersja 4.504 beta) nie ma możliwości wizualizacji tych danych w Panelu Energii Fibaro Home Center.

Jeśli zatem chciałby mieć Pan pełną wizualizację produkcji i zużycia energii w swoim domu, możliwe są dwa rozwiązania:

  1. poczekać na nowy Panel Energii w Fibaro Home Center, który będzie miał znacznie większe możliwości wizualizacji, w tym API dla danych z urządzeń zewnętrznych (takich jak falowniki)
  2. dołożyć szeregowo do licznika AeonLabs drugi licznik inteligentny: Fronius Smart Meter i podłączyć go do karty Datamanagera 2.0 skrętką RS-485. Wówczas na platformie Solar.Web będzie możliwa wizualizacja zużycia energii w budynku, a sterowaniem odbiornikami energii może zajmować się sam Datamanager.

Możliwości zaciągania danych bezpośrednio z AeonLabs do Datamanagera i/lub Solar.Web niestety nie ma.

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

Adam Korzybski has reacted to this post.
Adam Korzybski
Pomóż nam pomóc sobie!

Witam,

dziękuję za odpowiedź.
Tak, chodzi o podany przez Pana miernik. Szkoda, że nie ma możliwości wysyłania danych do api.
Właśnie próbowałem wysłać zużycie do Datamanagera i nie działa ?

Pana rozwiązania nie są optymalne dla mnie:

  1. mogę jeszcze długo czekać, jak wiem z doświadczenia, na nowe i działające Update od Fibaro.
  2. Smart Meter to wydatek ponad 1000 zł. U mnie dodatkowo jest problem z położeniem nowej i długiej skrętki przez dom . A licznik już mam.Pójdę w innym kierunku - na NAS-ie mam Grafanę i tam stworzę oba wykresy produkcji i zużycia. Fibaro odpytuje mi Datamanager  i wysyła dane do bazy danych na NAS-ie. Grafana je zaczytuje i tworzy piękne wykresy.

Pozdrawiam

Witam Panie Adamie,

Grafana to bardzo dobry pomysł!

Proszę wrzucić zrzuty ekranu, jak będzie miał Pan coś gotowego.

Serdeczne pozdrawiam,
Dział Wsparcia Technicznego

 

Pomóż nam pomóc sobie!

Witam,

instalacja solarna jeszcze nie uruchomiona, ale już zaczytuje z Symo. Na razie widoczne zużycie, produkcja 0. Za kilka dni wrzucę z produkcją.

Dodane pliki:
  • Grafana_energia.jpg

Cześć, to mój pierwszy wpis.

Jaki masz NAS? Grafana działa na nim? Mam Synology i automatykę domową na Vera. Zastanawiam się nad wyborem systemu zbierania i obrazowania danych z domu i Froniusa. Vera ma na to za mało pamięci.

Cześć,

mam QNAP. Ale na Synology masz poradnik na https://philhawthorne.com/getting-started-with-grafana-influxdb-for-home-assistant/

Dzisiaj pojawiała się najnowsza beta Grafany dogodniej obsługująca Mysql (bazę mam na QNAP). Instalujesz ją po zalogowaniu się prze Putty komendą:

docker run -d --name=grafana -p 3000:3000 grafana/grafana:5.4.0-beta1

Dane do Mysql wysyłasz wirtualką - kod lua do odpytawania Franiusa znajdziesz gdzieś tutaj. Musisz dopisać polecenie wysyłania danych do Mysql.

Niestety mój miernik Aeon Labs Home Energy Meter(2nd Edition) mimo ustawienia parametru 2 na 1 nie pokazuje wartości ujemnych mocy. Pokazuje  pobór zero i prąd - niektórzy wyliczają w ten sposób wirtualką oddaną energię. Zdecyduję się na Smart Meter.

Dodane pliki:
  • Grafana-energia-2.png
Adam Korzybski has reacted to this post.
Adam Korzybski