Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Moc szczytowa falownika

Dzień dobry,

w zeszłym tygodniu jeden z naszych klientów zwrócił uwagę na powtarzający się przypadek "ucinania szczytów" na wykresie mocy czynnej wytwarzanej przez jego instalację PV.

W związku z powyższym postanowiłem przeanalizować kilka przypadków instalacji, które zostały uruchomione w tym roku (3x 9,9 kWp falownik SYMO 8.2-3-M, 1x 23,04 kWp falownik SYMO 20.0-3-M). Wykresy mocy czynnej, pozornej i biernej w dniu słonecznym dla poszczególnych przypadków umieszczam w załączniku.

Można zauważyć, że w przypadkach 1 i 2 w momencie, gdy zaczyna się produkcja zbliżona do maksimum falownika, pojawia się znaczna wartość mocy biernej, a wartość mocy czynnej jest mniejsza od mocy pozornej (cos phi różne od 1).

W przypadkach nr 3 i 4 natomiast moc czynna niemal w całym analizowanym okresie nie różni się znacząco od mocy pozornej (cos phi bliskie 1), a moc bierna występuje jedynie w minimalnym wymiarze.

Proszę o próbę wyjaśnienia tego zjawiska 🙂

Pozdrawiam

Roman Mainka

Dodane pliki:
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Ja mam to samo zjawisko Fronius SYMO 10.0

Zastanawia mnie czy ta moc bierna generowana przez falownik to próba kompensacji czy skutek uboczny generowania mocy czynnej?

Dzien dobry

Znaczne wartosci mocy biernej sa spowodowane dzialaniem algorytmu zabezpieczajacego wymaganego przez ZE. Jest kilka zmiennych, ktore podwyzszanie ryzyka powstania wyzej wymienionego zjawiska. Ogolnie zjawisko naturalne i niekorzystne. Czesciowo mozna temu cos zaradzic a czasami trzeba jasno powiedziec inwestorowi, ze nie ma warunkow do wykonania instalacji, bo...

Oczywiscie sa na to "sposoby", ale nalezy je zakwalifikowac jako odepchniecie problemu od instalatora do kogos innego.

Pozdrawiam

 

Przesyłam link do opracowania Politechniki Lubelskiej. Generalnie chodzi o to, że moc bierna obciąża sieć energetyczną i poprawia warunki przesyłowe.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.cire.pl/pliki/2/2018/ograniczenie_wzrostu_napiecia____p__kacejko_p__pijarski_zm.pdf&ved=2ahUKEwj4yKHw4tTsAhUNjqQKHQZaCasQFjABegQIAhAB&usg=AOvVaw250cYgVmbaLYSG-ym_0BWe

K. W.