Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

ModbusTCP i/lub ModbusRTU

Mam kilka pytań o Modbusa
1) W konfiguracji można wybrać albo ModbusTCP albo ModbusRTU - co by znaczyło że mogą działać wyłącznie wymiennie - albo jeden albo drugi. Tymczasem może działać konfiguracja ze SmartMeter (który działa po ModbusRTU) oraz OhmPilot który działa po WiFi a więc ModbusTCP. Co powinno być niemożliwe - gdzie robię błąd w rozumowaniu?
2) Niestety mój SiemensLOGO nie potrafi składać liczb dwubajtowych, ani float32 ani uint32. Jak by nie składał zawsze mu wychodzi zero - ale da się podczytywać mniej znaczący bajt mocy więc nie jest źle. Czy ktoś podłączał się Siemensem LOGO pod Froniusa (PCtowy programik czyta poprawnie)
3) Czy można przez ModbusTCP sterować wyjściem przekaźnikowym? Wystarczy możliwość zdalnego przełączania trybów pomiędzy ON a OFF? Nie znalazłem tego w tableli rejestrów.

Dzień dobry,

ad.1) tryby pracy

Tajemnica tkwi w tym, że Datamanager może działać w protokole Modbus jako:
"Master" - czyli urządzenie nadrzędne, które może wysyłać zapytania na magistralę, odczytywać i zapisywać rejestry innych urządzeń. Na magistrali Modbus może byc tylko jedno urządzenie typu "Master".
Lub jako:
"Slave" - czyli urządzenie podrzędne. Udostępnia ono dane na żądanie urządzenia nadrzędnego, czyli "Mastera".

Wybierając w ustawieniach "Modbus TCP" lub "Modbus RTU" decydujemy, w jakim protokole karta Datamanagera ma być odpytywana przez zewnętrzny sterownik. Pracuje wówczas w trybie "Slave" i może być jednym z wielu urządzeń na magistrali.

Natomiast w przypadku połączenia z Fronius Smart Meter lub Fronius Ohmpilot, to Datamanger jest urządzeniem typu "Master" - odpytuje i zapisuje rejestry tych urządzeń. W takim trybie nie jest możliwe połączenie zewnętrznego sterownika na tej samej magistrali. Ale możliwa jest praca w tryboe Master np. po Modbus RTU (z licznikami) i jednocześnie w trybie Slave po Modbus TCP - z zewnętrznym sterownikiem.

PS. Uprzedzając pytania czytelników: przełącznik "MASTER/SLAVE" na karcie Datamanagera służy do czegoś innego 🙂

ad. 2) sterownik LOGO

Słyszeliśmy wiele dobrego nt. tego sterownika, ale nie mamy z nim żadnych doświadczeń. Może inni forumowicze pomogą?

ad. 3) rejestr Modbus do przekażnika

Rejestry Modbus są zgodne z protokołem SunSpec Alliance. Dzięki temu możliwa jest daleko idąca standaryzacja komunikacji. Obawiam się, że wyjście przekaźnikowe falownika nie jest objęte tym standardem, stąd brak odpowiedniego rejestru.

Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół Fronius Polska

Maciej Piliński has reacted to this post.
Maciej Piliński
Pomóż nam pomóc sobie!

Dziękuję za szybką i fachową odpowiedź. Pozwolę sobie jednak podrążyć trochę temat.

AD1 Czy możliwa jest zatem praca jednocześnie z SmartMeter po RTU (datamanager jako master), z OhmPilot po TCP (Datamanager jako master) i ze sterownikiem po TCP - tu datamanager musi być slave bo nie widzę tu konfiguracji datamanagera aby mógł być masterem.
Czy konfiguracja którą widzimy w datamanagerze dotyczy wyłącznie urządzeń spoza rodziny Fronius i jej konfiguracja jest bez znaczenia dla współpracy z rodzimymi urządzeniami jak SmartMeter, OhmPilot, String Control i innych?
Czy podłączając się ze sterownikiem muszę mieć na uwadze, że przy rozbudowie instalacji i podłączaniu kolejnych urządzeń być może będę musiał te konfiguracje zmieniać - przełączyć np float na int+SF?

AD2 Potwierdzam, to bardzo przyjemna platforma dla małych zastosowań. Łatwa w programowaniu z wbudowanymi wejściami analogowymi, serwerem HTTP i wbudowaną emulacją panelu sterującego. Więc całość można kontrolować poprzez internet. Niestety ale uproszczenia mają swoje wady - nie potrafią elastycznie obsługiwać liczb przekazywanych w wielu słowach typu uint32 i uint64, nie potrafi prawidłowo zamienić (innych wielosiłów zresztą teź). Ale potrafi czytać jedno słowo, to mniej znaczące z F_Site_Power (choć nie powinien) więc do mocy 65kW jest OK. Tyle mi wystarczy.
Po stronie Froniusa jest wszytsko OK, bo widzę zwracane wartości przy symulowaniu zapytań z programiku PCtowego, są prawidłowe.

Ad3 Rozumiem

Gdyby ktoś kiedyś potrzebował:

Odpowiedź z forum Siemensa:

The LOGO! can only work with Int16. Int32 and or UIntx knows the LOGO! not.

Jakkolwiek trikiem można wyświetlać te wartości ale już nie da się ich przeliczać:

https://support.industry.siemens.com/tf/ww/en/posts/modbus-tcp-between-logo-fronius/217566/?page=0&pageSize=10#post861921