Forum

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Montaż falownika Fronius na podłożu łatwopalnym

Witam. Zgodnie z PN każde urządzenie elektryczne montowane na podłożu łatwopalnym (np. deski, płyta OSB, itp.) powinno być odizolowane od niego np. metalową blachą. Czy wieszak (bazę montażową) falownika Fronius wykonaną z metalu można traktować jako taką izolację, czy wskazany jest montaż na dodatkowym izolatorze? Co na to firma Fronius?

Dzień dobry,

W załączeniu znajdzie Pan oficjalny dokument Fronius International, który nie wyklucza możliwości montażu falowników na podłożu łatwopalnym (deski, OSB), pozostawia jednak tę kwestię do indywidualnej oceny projektanta i/lub instalatora.

Niemniej jednak studiując zagadnienie związane z montażem jakiejkolwiek instalacji elektrycznej na podłożu łatwopalnym, warto  zwrócić uwagę na następujące wymagania dotyczące takiego montażu (na przykładzie domów drewnianych):

Instalacja elektryczna zawsze powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi normami i odpowiednią starannością. W domach drewnianych trzeba jednak zachować zwiększoną ostrożność. Pomimo że elementy konstrukcyjne domów drewnianych są zabezpieczane środkami przeciwogniowymi, drewno i materiały drewnopochodne zalicza się do materiałów palnych. Dlatego szczególnie trzeba zadbać o bezpieczeństwo pożarowe, również przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji elektrycznej. Niebezpieczeństwo pożaru wywołanego zwarciem w instalacji, spowodowanym jej wadliwością lub przeciążeniem jest szczególnie groźne. Dlatego trzeba przemyśleć kwestie związane z zabezpieczeniem instalacji, doborem przewodów, sposobem ich prowadzenia i łączenia, a także – sposobem osadzenia opraw, gniazd i łączników. To zadanie zarówno dla projektantów, jak i instalatorów.

Instalacja elektryczna w każdym budynku, niezależnie od jego konstrukcji, musi spełniać wymagania tych samych norm. Nie istnieją specjalne wytyczne dotyczące budynków drewnianych. Ponadto drewno (lub materiały drewnopochodne) wykorzystywane w budownictwie posiadają różne właściwości. Z tych powodów planując instalację elektryczną w budynku drewnianym należy oprzeć się na normie PN-IEC 60364-5-51 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych” oraz na zdrowym rozsądku.

Instalacja elektryczna w domach drewnianych – podstawowe zasady

Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami nie można instalować opraw oraz osprzętu elektrycznego bezpośrednio na podłożu palnym, jeśli ich konstrukcja nie zabezpiecza podłoża przed zapaleniem (Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 Nr 109 poz. 719). Zgodnie z obowiązującą wiedzą techniczną zaleca się prowadzenie przewodów w giętkich rurach osłonowych z tworzywa nierozprzestrzeniającego ognia, samogasnącego o odporności na ściskanie do 320N, a także uchwytów montażowych nierozprzestrzeniających płomienia, samogasnących. Połączenia żył przewodów nie należy skręcać ze sobą, gdyż powoduje to zwiększoną rezystancję przepływu i wzrost ich temperatury. Zamiast tego zaleca się łączenie za pomocą złączek, najlepiej żelowanych.

Wykonując instalację elektryczną w domu drewnianym, trzeba uwzględnić także następujące zalecenia:

  • przewody powinny być łączone z oprawami i łącznikami z pominięciem puszek rozgałęźnych;
  • przewody powinny mieć izolację wzmocnioną na napięcie robocze 450/750V (mowa tu o przewodach AC);
  • prowadzone przewody i rurki osłonowe muszą być luźne i trzeba zostawić zapas długości (w budynkach drewnianych trzeba uwzględnić nie tylko obciążenia własne i zewnętrzne konstrukcji, ale też tzw. naprężenia mechaniczno-wilgotnościowe, jakie następują podczas eksploatacji budynku, a które mogą spowodować przerwanie instalacji);
  • oprawy świetlne i gniazda elektryczne zasilające urządzenia o dużej mocy mogą emitować ciepło, co stwarza zagrożenie pożarowe. Dlatego trzeba je oddzielić od elementów drewnianych i umieścić w puszkach z tworzywa bezhalogenowego – zapewnią one odpowiednie odprowadzenie ciepła;
  • obwody instalacji elektrycznej powinny być chronione wyłącznikiem różnicowoprądowym o prądzie zadziałania 500mA (dla większego bezpieczeństwa może to być 300mA – takie normy obowiązują np. w przepisach niemieckich);
  • w budynkach drewnianych trzeba zapewnić też instalację odgromową i stosować ochronę przepięciową.

Powyższe opracowano na podstawie artykułu "Zasady montażu instalacji elektrycznej w domach drewnianych" opublikowanego na stronie: http://www.e-instalacje.pl/a/zasady-montazu-instalacji-elektrycznej-w-domach-drewnianych-19098.html

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

Pomóż nam pomóc sobie!

Dziękuję za obszerną odpowiedź. Gdzie mogę zobaczyć ten załączony dokument Fronius International?

Dzień dobry,

zastąpiliśmy ją wersją z polskim tłumaczeniem. Do pobrania pod poniższym linkiem dla zalogowanych instalatorów i Partnerów FSP:

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

Pomóż nam pomóc sobie!