Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

MPPT i wartosc iso

Page 1 of 2Next

posiadam falownik fronius 4,5-3-m  na pierwszy mppt 8 paneli 300w  napiecie w granicach 5oov na drugim 8 paneli 300w napiecie do 150v w porywach do200v  oba stringi pod roznymi katami sa ustawione .Czy taka sytuacja jest nornalna ? Druga sprawa to wartsci iso roznie mnie sie wyswietlaja raz jest np. 180  OM  raz 470 OM innym razem 1700 OM  jak rowniez ponad 2000 OM .Co moze by c przyczyna?

Cytat z boguslaw ptak data 1 stycznia 2019, 11:27

posiadam falownik Fronius SYMO 4.5-3-M. Na pierwszy mppt 8 modułów 300w  napięcie w granicach 5oov; na drugim 8 modułów 300w napięcie do 150v w porywach do200v. Oba łańcuchy pod różnymi kątami sa ustawione. Czy taka sytuacja jest normalna?

Jeśli łańcuchy mają tyle samo modułów, napięcia na pierwszym i na drugim MPPT powinny być zbliżone. Z Pana opisu wynika, że na drugim wejściu nie jest podłączony łańcuch (napięcie ok. 150V przenosi się przez wewnętrzny mostek falownika). Przyczyny mogą być dwie:

  1. przerwa w połączeniu drugiego łańcucha
  2. oba łańcuchy podłączone do MPPT1

Aby to ustalić proszę podać nazwę instalacji na Solar.Web. Postaramy się pomóc.

Druga sprawa to wartości iso rożnie mnie się wyświetlają raz jest np. 180  OM  raz 470 OM innym razem 1700 OM  jak również ponad 2000 OM. Co może być przyczyną?

Odczyty PViso mogą się różnić choćby w zależności od warunków pogodowych. Choć u Pana rozrzut jest dość spory. Proszę dokładnie spisać wartości, albo zrobić zdjęcie ekranu: wartości rezystancji izolacji powinny być wyrażone w (kiloohm) lub (megaohm). Pojedyncze wartości Ohmów nie są możliwe: falownik nie rozpocząłby pracy.

Serdecznie pozdrawiamy,
Wsparcie Techniczne

 

Pomóż nam pomóc sobie!

W tej chwili mam na dwoch lancuchach po 8 paneli z tym, ze  do jednego z nich bedzie dolozony dziewiaty panel.Tak wiec bede mial 8sztuk i 9 sztuk.Moje pyta nie :Czy lepsze bedzie podlaczenie na na jednym mppt czy rozdzielone na dwa mppt ? Zaznaczam,ze jeden lancuch jest pod katek 20 stopni drugi 50 stopni. Czy podlaczenie na jednym mppt bedzie bardziej wydajne czy podlaczenie i rozdzielenie lancuchow na dwa mppt? Odnosnie zas wartosci Iso sa one wyrazone w megaohm

Cytat z boguslaw ptak data 3 stycznia 2019, 16:22

W tej chwili mam na dwoch lancuchach po 8 paneli z tym, ze  do jednego z nich bedzie dolozony dziewiaty panel.Tak wiec bede mial 8sztuk i 9 sztuk.Moje pyta nie :Czy lepsze bedzie podlaczenie na na jednym mppt czy rozdzielone na dwa mppt ? Zaznaczam,ze jeden lancuch jest pod katek 20 stopni drugi 50 stopni. Czy podlaczenie na jednym mppt bedzie bardziej wydajne czy podlaczenie i rozdzielenie lancuchow na dwa mppt?

Panie Bogdanie,
2 łańcuchy, które mają różną ilość modułów, musi Pan podłączyć do dwóch różnych MPPT.
Zdecydowanie takie połączenie da Panu najwyższą wydajność.
Również, jeżeli w Pana falowniku są dwa wejścia MPPT, to łańcuchy o różnym ustawieniu także powinno podłączać się do osobnych MPPT.

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.forum-fronius.pl/czy-mozna-skierowac-moduly-pv-na-poludnie-wschod-i-zachod/

Odnosnie zas wartosci Iso sa one wyrazone w megaohm

Wygląda na to, że wszystko jest w porządku.

W przyszłości dla dwóch różnych wątków proszę zakładać dwa osobne tematy - to ułatwi przyszłym odwiedzającym znalezienie odpowiedzi na swoje pytania.

Pozdrawiam,
M.Ogr.

Bardzo Panu dziekuje za fachowa odpowiedz.Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.

przepraszam mam jeszcze pytanie,czy instalacja na podanym zdjeciu wymaga podlaczenia na 2 mppt ,czy moze byc na dwoch lancuchach i jednym mppt .Pozdrawiam

Dodane pliki:
  • IMG_20190103_200819.jpg

Panie Bogdanie,

a jaki ma Pan model falownika?

Pozdrawiamy,

Fronius Polska

 

Produkujemy falowniki od 1992 roku!

typ Froniusa symo 4,5kw-3-m                                                                                                                                                                                                                                           Pozdrawiam  Boguslaw

Zdecydowanie 2 łańcuchy.

Panie Bogusławie,

literka -M w oznaczeniu Pana falownika wskazuje, że ma on dwa urządzenia MPP. Dlatego - tak, jak pisze Pan Artur - każdy łańcuch powinien być podpięty do swojego MPPT. Taka konfiguracja jest najbardziej korzystna i optymalna.

Jezeli ma Pan oba łańcuchy podłączone do pierwszego MPPT, tragedii nie ma: oba łańcuchy mają tę samą długość. Ale nie jest to podłączenie poprawne i zgodne ze sztuką.

serdecznie pozdrawiamy,

Zespół Wsparcia Technicznego

Pomóż nam pomóc sobie!
Page 1 of 2Next