Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Off grid bez akumulatorów Fronius hybrydowy OHM pilot

Page 1 of 2Next

Jestem w trakcie projektowania instalacji w nowo budowanym domu. Projekt zakłada 10kW on grid i dodatkową instalację off grid wykorzystywaną do dodatkowego ogrzewania CWU oraz CO w ilości około 1300 ltr. Na 2 zbiorniki CO 1000 (bufor) oraz CWU 300 ltr, będę miał około 4500kWh. Wszystko co wyprodukuje falownik ma zostać wykorzystane na ogrzewanie tej wody w systemie offgrid bez akumulatorów. Przyrost temp do 10C.

Czy falownik hybrydowy Froniusa z OHM pilot spełni moje wymagania z założeniem że nie będą wykorzystywane żadne akumulatory, ewentualne zasilanie stby mógłbym podłączyć z sieci.

Czy moc prądu z takiej instlacji będzie na tyle wysoka do dwóch zastosowanych grzałek (instalacja nadążna 3kW).

W okresie letnim chciałbym aby większa część energi ogrzewała CWU i była możliwość kontroli temp. (instalacja ma posiadać możliwość dystrybucji energii  do 3 żródeł), kontrolowanych termostatami.

Ponawiam pytanie.

Czy panowie z froniusa podejmą się tego bardzo ważnego zagadnienia i pomogą rozwiązać zagadkę?

Witam

Jak Twój problem, czy znalazłeś rozwiązanie swojej zagadki?

Zasadniczy problem to taki, że falownik hybrydowy nie jest typowym falownikiem off grid.

Na jakim etapie jesteś ?

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

Dziękuję za odpowiedź

Jestem w dalszym ciągu na etapie planowania, powiększyłem teren pod zabudowę i mam więcej miejsca na trakery.

Czy możesz mi dokładniej powiedzieć dlaczego falownik hybrydowy nie nadaje się do tego pomysłu? Zamiar ogólnie jest taki aby przy zaniku prądu z sieci, nie utracić zasilania na wyżej opisane odbiorniki.

Zresztą to samo będzie tyczyć się zasilania głównego patrz nowa generacja falowników 24.

Czy możesz mi dokładniej powiedzieć dlaczego falownik hybrydowy nie nadaje się do tego pomysłu? Zamiar ogólnie jest taki aby przy zaniku prądu z sieci, nie utracić zasilania na wyżej opisane odbiorniki.

Witam,

Falownik hybrydowy nie jest falownikiem do pracy off-grid. Przy zaniku napięcia z sieci operatora falownik się wyłączy. Proszę zobaczyć rozwiązania firmy Victron Energy, z którą Fronius współpracuje. Nie jestem jednak przekonany czy bez akumulatorów ich falowniki działają (zasilanie tylko ze słońca? - chyba nie).

Pozdrawiam serdecznie

Dodane pliki:
  • fronius-szkolenie.PNG

Witam Panów,

 

Falownik Fronius Symo Hybrid jest falownikiem sieciowym z możliwością zasilania awaryjnego. Jednakże ta funkcja ma swoje ograniczenia:

  • czas przełączenia się falownika miedzy pracą sieciową a wyspą to około 1 min
  • Czas pracy w funkcji off grid to max 15% życia falownika (dla przykładu w ciągu roku to max. 55 dni)

Kolega Piotr ma rację jeżeli chce Pan mieć instalację w pełni offgridową to zalecamy sprzęt victron, w którym są wymagane baterie. Bez banku akumulatorów system nie będzie działał.

 

Pozdrawiam
TSN

Czy można nastawić ohmpilot w taki sposób aby energia wyprodukowana na jednym z falowników "połączonych ze sobą skrętką" była zużyta w całości? Myślę nad rozwiązaniem aby korzystać z normalnego falownika wpiętego w sieć ale jego energia była by wykorzystana w 100% na zadane cele, sterowana przez ohmpilot.

Nie bardzo tylko rozumiem, czemu obwód grzałki ma konieczne być wydzielony i pracować na falowniku offgridowo? W takim układzie prościej będzie zwyczajnie podpiąć panele do grzałki i zasilić ja prądem DC z termostatem który odłączy grzanie przy maksymalnej temperaturze. Odpada koszt falownika. I cała masa problemów. A jak już falownik to lepiej żeby był ongrid i móc tym samym wykorzystać prąd w netmeteringu.

Inną sprawą jest zasilanie awaryjne- mam na symo hybrid 5.0 taki układ zrobiony bez akumulatorów i do podtrzymania podstawowych funkcji domu za dnia jest to całkiem fajne rozwiązanie. Obiadu może się na tym nie ugotuje, ale domofon działa, Internet jest, lodówka chłodzi. Tyle, że ohmpilot musi być wydzielony poza taki obwód podtrzymania.

Zgadzam się, ale obawiam się że netmetering zakończy swoją historię jak tylko minie 15lat. Szukam rozwiązania bez akumulatorów aby obniżyć koszty. Dom ma być w miarę możliwości 0 energetyczny. Traker pozwoli mi na dobre zasilanie od świtu do zmierzchu, i w tym czasie chciałbym zmagazynować przynajmniej ciepło.

No ale to do tego właśnie służy ohmpilot, że jak chcesz to ustawiasz export energii na 0 i tyle, falownik wyprodukuje tyle ile ci trzeba i nic nie wyśle do sieci.  I nie musisz mieć tego fizycznie separowanego od sieci.

A jak będzie trzeba to akumulator można dołożyć. A jak będzie trzeba totalnego offgrida zrobić to tak jak mówię, panele prosto na grzałka i tyle.

Page 1 of 2Next