Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Ograniczony wypływ do sieci

Dzień dobry,

Ustawiłem ograniczenie wypływu energii do sieci na - 5%, a falownik ciągle ogranicza (energia nie wypływa do sieci)

O co chodzi? ?

Pozdrawiam,

Maciek O.

 

 

Witam Panie Macieju,

 

Czy może Pan bardziej rozwinąć temat, ponieważ czytają Pana wypowiedź wnioskuję, że system zero Feed in działa poprawnie.

Czy chodziło Panu o to, że jeżeli ustawi Pan -5% to falownik przestaje w ogóle produkować energię?? Produkuje pojedyncze  waty.

Jeżeli instalacja jest monitorowana poproszę o ID datalogera lub nazwę instalacji w solarweb'ie.

Postaramy się przyjrzeć problemowi.

Pozdrawiam
TSN

Witam,

JAkiś czas temu uruchomiłem instalację 40 kWp w JST. Jest tam taki zapis, że musi być układ antypompujący do sieci elektrycznej.

Instalacja ta ma zaprojektowane przekładniki prądowe 400/5 do pomiaru prądu. Do tych przekładników i poprzez trójfazowy zabezpieczenie 6A, podłączony został miernik do pomiaru pośredniego Fronius Smart Meter 50k-3.  I wszystko w porządku tyle, że miernik pokazuje cały czas zużycie na poziomie 350 W. (zużycie jest dużo większe). Sprawdzałem i natęzenie prądu jest bardzo małe (L1 - 1 , L2 - 0,5  L3 - 1 A). Do tego są podpięte centralne wentylacyjne i zużycie powinno być większe.

Dziś spędziłem z Panem z opieki technicznej Froniusa, dziękuje za pomoc Panie Mariuszu, długą chwilę i nic niestety nie ustaliliśmy.

Przekładnie Ct ustawiłem na 80 a Ut zostawiłem na 1. Pomiar nie jest poprawny

Wie ktoś jakie można stosować przekładniki (wielkość) w takich systemach ? Może ten jest po prostu za duży ... JAkieś inne pomysły sugestie forumiczów.

Stawiamy dobry alkohol za rozwikłanie zagadki 🙂

Pozdrawiam,

PAweł

Dodane pliki:
  • cala.jpg
  • meter_Smart.jpg
  • przekladniki.jpg
  • szyna_SK.jpg

Na bank to robiłeś, ale napiszę dla pewności... Czy kolejność faz na wejściach napięcia zgadza się z kolejnością przekładników ?

Czy zastosowałeś zworki dla przekładników i są one rozpięte ?

Przepraszam, za banalne pytania, ale warto się upewnić ?

Sprawdzałem i natęzenie prądu jest bardzo małe (L1 - 1 , L2 - 0,5 L3 - 1 A).

Jeżeli podane są prądy w obwodzie wtórnym przekładników.

Przekładnie Ct ustawiłem na 80 a Ut zostawiłem na 1.

to z prostego wyliczenia wynika że:

L1 80A

L2 40A

L3 80A

Więc pewnie przekładniki mierzą dobrze. Warto się jeszcze upewnić przeprowadzając pomiary bezpośrednio na szynach.

Moim zdaniem błąd jest w ustawieniach mnożnej licznika. Albo też coś z softem....

 

Witam
Jestem zainteresowany rezultatem Waszego problemu, czy i w jaki sposób został on rozwiązany.
Nasuwa się pytanie czy problem wynikał z błędu ludzkiego, czy po prostu była awaria techniczna.
Sam będę zakładał licznik i przekładniki przy obciążeniu ciągłym ok 400A, dlatego jestem zainteresowany tym tematem.

Na przyszłość jak zostaje poruszony problematyczny temat to dobrym zwyczajem byłoby przekazanie dalszych informacji. Myślę iż nie jeden czytający będzie borykał się z podobnym tematem.
Zakończenie tematu wyjaśnieniem problemu byłoby grzecznym ukłonem dla czytających.

Pozdrawiam
Andrzej Długosz
Eko-Anwa

Odpowiadająć krótko na temat.
Ta mnożna ct w mierniku 50kA-3 nie działa przy dużych prądach.
Myśmy to zrobili tak, że mierzyliśmy prąd na zaciskach i sprawdzaliśmy w mierniku czy się to pokrywa.

Witam
Dzięki za odpowiedź ale nic z niej nie wynika.
Dalej jestem zainteresowany czy problem który opisywałeś jest rozwiązany.

Cytat z Paweł Bytnar data 17 czerwca 2019, 21:57

Odpowiadająć krótko na temat.
Ta mnożna ct w mierniku 50kA-3 nie działa przy dużych prądach.
Myśmy to zrobili tak, że mierzyliśmy prąd na zaciskach i sprawdzaliśmy w mierniku czy się to pokrywa.

Co oznacza informacja że nie działa przecież w parametrze ct powinno się wpisać wartość przełożenia z przekładnika w waszym przypadku 80 wydaje się wartością poprawną a wartość parametry vt musi być 1.
Wartość kVTxkCT wynosi 80 co daje rozdzielczość 100 Wh / vahr. Według tych parametrów licznik powinien wskazywać wartości poprawne.
Jeszcze jest jedno pytanie - a co pokazują wykresy na solarweb ?

Pozdrawiam
Andrzej Długosz
Eko-Anwa

Cytat z Mariusz Majmurek data 22 listopada 2018, 08:40

Witam Panie Macieju,

 

Czy może Pan bardziej rozwinąć temat, ponieważ czytają Pana wypowiedź wnioskuję, że system zero Feed in działa poprawnie.

Czy chodziło Panu o to, że jeżeli ustawi Pan -5% to falownik przestaje w ogóle produkować energię?? Produkuje pojedyncze  waty.

Jeżeli instalacja jest monitorowana poproszę o ID datalogera lub nazwę instalacji w solarweb'ie.

Postaramy się przyjrzeć problemowi.

Pozdrawiam
TSN

Chciałbym się podpiąć pod ten temat. Mam chyba podobny problem. Ograniczyłem wypływ do sieci na -5% i teraz jeśli mam stosunkowo niskie zużycie np. 300-400W to falownik blokuje produkcję - nie korzystam z produkcji własnej. Jeśli włączę grzałkę, płytę indukcyjną lub inne bardziej energochłonne urządzenie i energia zużywana wzrośnie np. do 3-4kW to wtedy widać że falownik zaczyna wysyłać np. 1,5kW jeśli zużycie podniosę np. do 6kW do falownik wysyła więcej np. 2,5kW. Czy jest jakiś sposób żeby zrobić to optymalniej? Nie mam jeszcze licznika dwukierunkowego a szkoda tracić możliwości produkcyjne. Nie zmieniałem standardowych ustawień dotyczących Odbiornika sygnału sterowania częstotliwością akustyczną a przypuszczam że tu jest pewne pole manewru. Czy jest gdzieś jakiś manual gdzie można zasięgnąć więcej informacji o konfigurowaniu tych parametrów?

 

Szanowny Panie Marcinie,

Szanowny Panie Marcinie

Odpowiedź dlaczego Pana falownik nie pracuje przy niskim zużyciu jest bardzo prosta. Falownik zacznie pracę gdy wykryję obciążenie większe niż 5% mocy instalacji PV. Dlatego takie ważne jest aby poprawnie wpisać moc instalacji PV oraz odpowiednio wpisać wartość % przy dynamicznym ograniczaniu mocy. Dla przykładu gdy ma Pan instalację 10kWp i ustawi Pan -5% to dopiero falownik zacznie prace gdy licznik FSM (Fronius Smart Meter) wykryję ponad 500W poboru.

Pozdrawiam

TSN

Marcin has reacted to this post.
Marcin