Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Ohmpilot problem z licznikiem tauron

Page 1 of 4Next

Witam
dziś analizowałem dane z licznika Tauron. Okazało się,że od kiedy mam podłączone urządzenie OHMPILOT wskazania są "nieprawidłowe". Licznik tauron zlicza zużycie ohmpilota jako zużycie z sieci , energia oddana do sieci jest również powiększona o Zyżycie energii ohmpilot. Nie wiem kompletnie co się dzieje, na wykresach w solarweb wszystko wygląda super ale w rzeczywistości to nie działa. Przed zainstalowaniem Ohmpilota wszystko było zliczane poprawnie. Czy ktoś ma pojęcie co się dzieje?

Czy możesz podać więcej danych? Jakie masz wpisane grzałki, czy samoczynne ustawienia? Jeżeli wpisane to jakiej wartości? Czy może jednakowe na każdej fazie?

Tak sobie myślę (nie wiem czy właściwie?) że jeżeli stopnie grzałek są np 1kW - 2 kW - 3kW  i grzałki na fazach masz 3 razy po 1kw to pierwsza grzałka zostanie załączona kiedy nadwyżka będzie 1kW ale na 3 fazach czyli po około 333 W na fazę. Następna grzałka na następnej fazie załączy się przy nadwyżce 2kW itd. ...

Przy kolejnych załączających grzałkach ten błąd będzie się dodawał a jak wiesz licznik z Taurona nie rozlicza tego międzyfazowo tak jak my byśmy chcieli. Może to jest ten błąd?

Tak sobie tylko wymyślam ale faktycznie jest to zastanawiające warte głębszej wiedzy popartej przez fachowe wytłumaczenie ?

Brak wektorowego bilansowania międzyfazowego w układach pomiarowych OSD.

OSD tłumaczy, że bilansuje algebraicznie, co nie jest bilansowaniem, a liczeniem produkcji / zużycia (niestety jednocześnie), co w przykładzie najprościej przedstawić tak:

L1 zużycie 3kWh - produkcja 1kWh (bilansuje się przed układem pomiarowym, a więc zużycie 2kWh liczone w układzie pomiarowym)

L2 zużycie 0kWh - produkcja 1kWh

L3 zużycie 0kWh - produkcja 1kWh

Co daje nam 2kWh produkcji i 2kWh zużycia w układach pomiarowych, które "bilansują algebraicznie".

Układ pomiarowy jaki należałoby zastosować, powinien wykorzystywać bilansowanie wektorowe - wtedy zapisywana wartość byłaby tylko jednokierunkowa - albo zużycie albo produkcja - a więc powyższy przypadek byłby na "0kWh". Co byłoby zgodne z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2018 r. poz. 1269, 1276, 1544, 1629, 1669):

" Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji, po uzyskaniu danych pomiarowych od operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, przekazanych przez tego operatora w taki sposób aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji."

Jak wskazane w ustawie OSD ma obowiązek: "aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz", czyli energia oddana i pobrana powinna się znosić w układzie trójfazowym (nie ma mowy o bilansie gdy liczymy osobno energię z plusem i minusem).

Jednym słowem OSD robi nas w balona, i nie wiele można z tym zrobić - ja złożyłem reklamację do OSD jak dotąd nierozpatrzona - dam znać jak coś odpowiedzą.

Z tym rozliczaniem to wiem że to okradanie  Jednak w tym przypadku Ohmpilot  powinien też jakoś lepiej i ładniej bilansować tą swoją produkcję. Nie wiem czy to co wyżej opisałem jest właściwe ale może być prawdziwe. Nie byłoby to fajne bo aby to zgrać to wychodzą ułamki a to już są kłopoty.

Grzałka jest 1-fazowa, z tego co wiem przy grzałce 3 fazowej OP nie moduluje po równo na każdej fazie ale stycznik załącza kolejne fazy przy określonym poborze.

Zrobiłem test: przy włączonym ohmpilocie i działającej grzałce odczyty kompletnie się rozjeżdżają (sumuje jednocześnie produkcję i zużycie dla całej energii pobranej przez OP). Zostawiłem włączonego OP ale wyłączyłem grzałkę na jej termostacie, wskazania znów były zaburzone ale w mniejszym stopniu (ok 7% przy produkcji i 15% przy zużyciu), przedwczoraj wyłączyłem OP całkowicie (odłączyłem mu zasilanie na bezpieczniku), wskazania znów zaczęły się "zgadzać" ( różnica 1,4% przy produkcji i 7% przy zużyciu). Zaczynam się zastanawiać czy sam OP nie zaburza jakoś pracy licznika. Będę to obserwował przez kolejne dni , zobaczymy.
Wg mnie bilansowanie w większości działa poprawnie, przy OP już nie.

Jaki masz licznik (model) ?
Jeżeli Iskra MT382 lub MT174 to na 99,9% nie masz bilansowania międzyfazowego produkcji i zużycia. Łatwo to sprawdzić bo w liczniku są rejestry energii pobieranej i oddawanej aktualnie 1.7.0 / 2.7.0 - tylko jeden powinien wskazywać wartość jeżeli licznik bilansuje, jeżeli masz w obu wartości = brak bilansowania.

Temat już przerabiałem, mam Apator Smart EMU. Tak jak Piszesz, 1.7.0/2.7.0 - jeden jest na zero drugi pokazuje wartość. Sytuacja zmienia się przy włączeniu ohmpilota, oba wskazania są dodatnie i pokazują prawie dokładnie to samo (różnica kilkunastu watów).
Zakładam więc ,że w pewnych określonych warunkach licznik zaczyna źle zliczać. U mnie ma to miejsce przy pracującym ohmpilocie (przez cały czas jego pracy).

Czyli kaszanka z tym Ohmpilotem.
Ciekawe czemu z Froniusa nikt nie zabiera głosu aby pomóc wyjaśnić tą zagadkę.

Nie będę wydawał ostatecznych opinii gdyż się na tym nie znam, opisuję tylko to co wychodzi z moich obserwacji. Reszta to przypuszczenia.
Samo urządzenie działa bardzo dobrze, połączyło się bez problemów z Falownikiem, moduluje moc tak jak powinno (moduluje prawidłowo patrząc na dane z solarweb i elicznik tauronu). Niestety coś jest nie tak ze współpracą OP z licznikem tauron....
Sytuacja trochę mnie irytuje, gdyż musiałem zainwestować nie tylko w OP ale także w nowy zasobnik, grzałkę i przerobienie instalacji wodnej co dodam nie było tanie. Teraz wisi sobie na ścianie i ładnie wygląda 🙂

Cytat z Waldemar Klimczuk data 31 marca 2019, 20:13

Witam
...
Licznik tauron zlicza zużycie ohmpilota jako zużycie z sieci , energia oddana do sieci jest również powiększona o Zyżycie energii ohmpilot.
...
Przed zainstalowaniem Ohmpilota wszystko było zliczane poprawnie. Czy ktoś ma pojęcie co się dzieje?

Jak by nie było to jesteś do tyłu przy każdym włączeniu ohmpilota.

Page 1 of 4Next