Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Ohmpilot problem z licznikiem tauron

PreviousPage 3 of 4Next

Instrukcja metody bilansowania EMU

Dodane pliki:

Grzałka 3-fazowa nic nie zmieni gdyż są tam dwa przekaźniki które dołączają fazy po przekroczeniu zadanych progów. Nie moduluje po równo

Licznik w każdej innej sytuacji działa poprawnie, jedynie przy włączonym OP wariuje (zakładam,że chodzi o sytuację gdzie produkcja i zużycie są na podobnym poziomie)

Ustawienia licznika może zmienić tylko Tauron. Zobaczymy co zrobią po dzisiejszej wizycie i potwierdzeniu przez serwisanta wadliwego działania.Złożyłem reklamację, dam znać jaka będzie odpowiedź

Cytat z Waldemar Klimczuk data 17 kwietnia 2019, 14:12

Grzałka 3-fazowa nic nie zmieni gdyż są tam dwa przekaźniki które dołączają fazy po przekroczeniu zadanych progów. Nie moduluje po równo

Licznik w każdej innej sytuacji działa poprawnie, jedynie przy włączonym OP wariuje (zakładam,że chodzi o sytuację gdzie produkcja i zużycie są na podobnym poziomie)

Bo Ty nie masz grzałki trójfazowej tylko 3 grzałki jednofazowe 😉
A co do licznika to on oszukuje zawsze tylko nawet o tym nie widziałeś, jak masz np. 400W produkcji i zużycia 500W (na jednej fazie) to licznik pokaże Ci produkcję i zużycie jednocześnie. Zobacz sobie ile pokazuje Ci raport z froniusa (bilansowanie aktywne) a ile masz produkcji na liczniku, wyjdzie że o wiele więcej oddane masz do sieci niż to co smartmeter pokazuje - i właśnie o tyle zrobił Cię Tauron w balona (no o 20% z tej różnicy).

Bo lepiej wiesz jakie mam odczyty niż ja 🙂
We wrocławiu jest system elicznik z dostępem do serwisu tauron , który pokazuje mi codzienne zużycie/produkcję w rozbiciu na godziny. Weryfikuję odczyty smartmeter vs tauron regularnie i stwierdziłem ,że nie ma jakichś dużych rozbieżności. W obrębie miesiąca to ok 1-3%. Przy OP cała energia zużyta/oddana jest błędnie zliczana.

Cytat z Waldemar Klimczuk data 18 kwietnia 2019, 07:03

Bo lepiej wiesz jakie mam odczyty niż ja ?
We wrocławiu jest system elicznik z dostępem do serwisu tauron , który pokazuje mi codzienne zużycie/produkcję w rozbiciu na godziny. Weryfikuję odczyty smartmeter vs tauron regularnie i stwierdziłem ,że nie ma jakichś dużych rozbieżności. W obrębie miesiąca to ok 1-3%. Przy OP cała energia zużyta/oddana jest błędnie zliczana.

Nie muszę wiedzieć jakie masz odczyty aby móc stwierdzić, że nie masz bilansowania (bo zrobiłem to w pierwszym swoim poście), lecz aby móc to potwierdzić potrzebne jest duże zużycie własne (asymetryczne).
U siebie tego, że nie mam bilansowania, gdyby nie jednofazowa pompa ciepła nie byłoby widać (niestety tej mocy pompy nie oferują ze sprężarką trójfazową) - u mnie ciągłe zużycie własne domu rozbite jest na 3 fazy np. lodówka pracuje na L2, rekuperacja L3, routery i inne całodobowo zużywające na L1 itd., na tym nie widać braku bilansowania, jak już wspomniałeś różnice będą na granicy błędu 1-3% może do max 5%, co każdy raczej przyjmuje jako złe wskazania "niecertyfikowanego" licznika w falowniku.
Jak już wchodzi do pracy pompa ciepła (sterowana funkcją SGReady z falownika, lecz na podstawie zbilansowanej produkcji) to widać to bardzo wyraźnie bo progi produkcji ustawiłem na falowniku tak, żeby móc sterować pompą w sposób wykorzystujący jak najlepiej produkcję, czyli często produkcja zbilansowania równa się 1:1 zużycia (co nie bilansujący licznik wskazuje jako oddane i pobrane)
Teraz przy wyprodukowaniu w sumie ok 1MWh, różnica wynosi ok 15%, niby niewiele bo to raptem ok 40-50kWh za które muszę zapłacić zamiast, mieć je za darmo w opuście, ale biorąc pod uwagę nie okres dwóch miesięcy jak teraz lecz cały rok to się trochę tego uzbiera 😉

Waldemar Klimczuk has reacted to this post.
Waldemar Klimczuk

Ok, jeszcze raz przeczytałem opis w instrukcji EMU i chyba zaczynam rozumieć. Jeśli na każdej fazie jest nadprodukcja to zliczy to prawidłowo jeśli na np na jednej jest duży pobór przekraczający produkcję na tej fazie zaczyna zliczać "źle". Źle w nawiasie gdyż zlicza wg ustawień licznika czyli opcji "per phase" . Bez zmiany na "Ferraris" nic się nie zmieni.
Dzięki za uświadomienie 🙂

Tauron wymienił mi licznik. Bilansowanie działa teraz poprawnie. Niestety przy działającym OhmPilocie ciągle pojawiają się błędy przy zliczaniu energii pobranej/oddanej. Wynika więc, że jednak coś jest nie tak z ohmpilotem.
Spróbowałem obniżyć ręcznie moc w ohmpilocie. Po zmianie, co innego pokazywał odczyt na OP co innego na SW. Zaczynam się zastanawiać czy nie ma jakiegoś błędu w sofcie tego urządzenia.
Podsumowując, Fronius powinien przyjrzeć się sprawie

Rzućcie okiem na małe porównanie: SolarWeb vs eLicznik tauron w dzień kiedy OP działa oraz kiedy był wyłączony. Zwróćcie uwagę, że różnica w energii oddanej jest równa mocy OP w danym dniu. Ten schemat się powtarza. Czy ktoś może mi wytłumaczyć o co tu chodzi? Urządzenie za tyle kasy i takie problemy....

Dodane pliki:
  • 111111111.png
  • 2222222.JPG

Dzień dobry,

czy różnica w energii oddanej zawsze pokrywa się z ilością energii zużytej przez Ohmpilota? Czy może Pan zrobić podobne porównanie dla kilku innych dni?
Przyglądając się temu co Solar.Web widzi jako energię pobraną z sieci, tu również pojawia się rozbieżność.

Co ciekawe odejmując energię pobraną od oddanej uzyskujemy zbliżony wynik.
Czy może Pan zapytać TAURON, z jakiej metody pomiaru korzysta ich licznik: algebraicznej czy wektorowej?

Pozdrawiamy,
Wsparcie Techniczne

Dodane pliki:
  • 333333333.png
Pomóż nam pomóc sobie!

Tauron rozlicza algebraicznie czyli nie bilansuje między fazami.

PreviousPage 3 of 4Next