Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Podłączanie wiatraka pod drugi MPPT

Obecnie na Froniusie Symo 6.0-3-M hula sobie fotowoltaika 6 kW i wszystko działa doskonale ostatnie 2 lata.

Inwestor uwidział sobie dołożyć do tego wiatrak. Oba MPPT teraz ma zmostkowane - PV jest od południa i chodzi na pojedynczym łańcuchu paneli - czyli jeden MPPT można uwolnić i przeznaczyć pod wiatrak.

Wiatrak ma 2kW przy 10m/s no i jak wiadomo produkuje on prąd głównie w dni pochmurne, w nocy i od jesieni do wiosny, kiedy to PV działa kiepsko.

Facet kupił już sobie taki wiatrak mający na wyjściu 3P przy 48V.

Chcę mu zaprojektować przetwornicę transformatorową 3P z 48 na 300V, za tym dać mostek Graetza 6-diodowy no i będzie prąd prawie stały o napięciu 300 x √3 czyli w granicach 500V. Prądnica wiatraka ma zabezpieczenia uniemożliwiające pojawienie się napięcia międzyfazowego na wyjściu powyżej 60V przy silnym wietrze. Projektowany układ będzie miał dodatkowe zabezpieczenia, tak żeby na falownik nie poszło nigdy więcej niż 700V.

Dołożę jeszcze za prostownikiem odpowiedni kondensator i dławik, żeby ten prąd był jak najbardziej podobny do tego z PV. Oczywiście wszyscy wiemy że wyprostowany prąd trójfazowy jest prawie stały ale to "prawie" trochę mi się nie podoba - wolę dmuchać na zimne - czy macie tu jakieś własne uwagi? Zaprzyjaźniona firma wykona mi całość i klepnie jakiś glejt (wszystko po stronie DC falownika, tak że nie będzie problemu) no i uruchomię facetowi ten wiatrak na drugim MPPT.

Bardzo proszę o jakieś uwagi, czy czegoś istotnego nie przeoczyłem?

A może jest jakiś gotowiec na rynku?

 

 

Szanowny Panie,

nie ma możliwości połączenia po stronie DC do falownika innego generatora niż fotowoltaiczny. Każde inne rozwiązanie doprowadzi do uszkodzenia komponentów. Jedyna możliwość wykorzystania "wiatraka" to synchronizacja go z siecią AC za pomocą dedykowanego falownika.

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz