Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Poprawne łączenie paneli ułożonych poziomo

Page 1 of 2Next

Dzień dobry,

Mam dylemat jak połączyć  poprawnie ze sobą panele PV aby uniknąć pętli indukcyjnej lub aby było ona jak najmniejsza.

W załączeniu przedstawiłem dwa sposoby łączenia paneli ze sobą, pytanie które będzie lepsze.

Tam gdzie przewody idą z ukosa, jest to schemat zaproponowany przez producenta paneli, tam gdzie przewody idą pod kątem prostym i obok siebie, to sposób zaproponowany przez zemnie, aby tak zrobić co drugą kolumnę paneli musiałem obrócić o 180 stopni, pytanie czy tak można i czy jest to lepszy sposób?

Dodane pliki:
  • PV_sposob_podlaczenia.png
  • PV_sposob_podlaczenia_skos.png

Najlepiej dać jeden długi kabel (np minus) do ostatniego panela a plus do pierwszego. Droga kabla minusowego taka jak kabli plusowych. Wtedy unikniesz pętli tylko trochę więcej kabla idzie.

Czyli tak jak jest zrobione na pierwszym schemacie?  Jeden koniec kabla jest podłączony do pierwszego panela a drugi koniec do ostatnie panela. A następnie te przewody wracają do środka wzdłuż innych przewodów łączących panele i od środka wspólnie (+ i - ) do inwertera.

Przemysław Wintrowicz przedmówcy chodziło o to aby uniknąć pętli prowadzisz np przewód minusowy dokładnie tak jak idzie plus z uwzględnieniem jak idą przewody między poszczególnymi panelami, wiadomo nie musi być co do centymetra ale mniej więcej...

Ja to rozumiem, że przewody powinny iść możliwie jak najbliżej siebie i tak jest.

Pytanie czy na rysunku pierwszym jest wszystko OK, ponieważ czytałem że nie mogą się krzyżować przewody, a tam się krzyżują. Pytanie czy chodziło o przewody DC z AC czy nie mogą się krzyżować przewody DC z DC?

Zastanawia mnie jakie będzie pole powierzchni indukcyjnej na schemacie pierwszym i drugim.

Dzien dobry

W obu przypadkach petla indukcyjna jest bardzo duza.

Pozdrawiam

Ok rozumiem, ale zastanawia mnie jak to policzyłeś, albo jakie są zasady liczenia, że to wywnioskowałeś na podstawie rysunków?

Widze po rysunku. Masz bardzo duzo kabli, ktore samotnie wedruja po twojej propozycji laczenia. Tak naprawde niewiele zmniejszyles to pole w stosunku do propozycji producenta. Twoj uklad mozna bardzo ladnie polaczyc tylko niestety jak napisal jeden z przedmowcow.. potrzeba troche wiecej kabla DC.

A, czy robi się też pętlę pod samym panelem, no bo konstrukcyjnie to ten "-" też wydłużony jest właśnie przez sam panel?

Przyznam, ze nie rozumiem pytania. Prosze jakos inaczej wyjasnic, badz narysowac.

Page 1 of 2Next