Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Produkcja z paneli goni zużycie

Page 1 of 2Next

Witam,

potrzebuję porady. Nowa instalacja, od miesiąca ten sam scenariusz, produkcja z paneli wzrasta gdy rośnie zużycie prądu w domu (widoczne na SolarWebie). Przed instalacją/wymianą licznika przez ZE na dwukierunkowy, to było zrozumiałe ze wzgledu na "blokadę" założoną na wysyłanie do sieci. Ok miesiąca temu blokada zdjęta i sytuacja podobna przez ten czas. Jeśli zignorujemy zużycie, to niby jest ok. bo produkcja mocy maleje/rośnie równolegle do prądu DC z paneli. Ale jak uwzględnimy zużycie to te 3 wykresy mają podobny przebieg.

Czyżby ta "blokada" nadal gdzieś siedzi, nie została do końca zdjęta? Czy ma ona wpływ na wartość prądu podejrzanego w SolarWebie?

Jaki może być inny powód tego, że charakterystyka produkcji "goni" wykres zużycia?

Dziękuję z góry za pomoc.

Dodane pliki:
  • pv.png

Nie ma czegoś takiego jak blokada na wysyłanie energii ze strony ZE, przynajmniej ja się nie spotkałem z takim licznikiem aby blokował tzw oddawanie energii do sieci. Liczniki można podzielić na: jednokierunkowe, dwukierunkowy; starego typu z tarczą (bez blokady czy też z blokadą kierunku kręcenia się tarczy); elektroniczne i tutaj już zależnie od możliwości licznika. Liczniki nie blokują, czy też ograniczają energii one ją mierzą/liczą i podają ci konkretną policzoną wartość. Można ograniczać energię ale to na poziomie falownik/licznik wewnętrzny.

Kwestia czy masz wszystko ok połączone i skonfigurowane; który to i jaki licznik podaje ci zużycie i gdzie on jest zamontowany.

Ciekawie by to działało, gdyby  moc modułów PV była uzależniona od wew. zapotrzebowania na energię elektryczną. W/g tego wykresu, to raczej pogoda ma wpływ na mniejszą wydajność fotowoltaiki .

Możliwe, że źle się wyraziłem. To nie licznik ZE blokował, jedynie konfiguracja falownika ustawiona tak, aby produkcja z paneli była skrojona na potrzeby instalacji bieżące. Gdy ZE wymienił licznik na dwukierunkowy, to konfiguracja została poprawiona tak, by produkcja szła "pełną parą" a nadmiar niewykorzystanej energii będzie już wysyłany do Sieci. Dane SolarWeba z falownika uzupełniane są przez Smart Meter, który zainstalowany został na "wejściu" instalacji do budynku (przed FRem).

Zgoda, wahania w charakterystyce produkcji mocy z paneli rzeczywiście wskazują na zmienność nasłonecznienia. Tu raczej nie ma problemu. Zastanawia mnie jedynie fakt, że przebieg tego wykresu produkcji jest jakby zależny od zużycia energii w domu.  Jeśli zatem założymy, że informacja o produkcji jest dokładna i prawdziwa, to czym może być "zużycie" przedstawione w SolarWeb. Piki w tym wykresie okresowo rzeczywiście pokazują uruchomienie odbiorników (suszarka, indukcja) ale również wzrost użycia, gdy nie ma domowników (żadnych odbiorników czasowo włączanych), no i ta równoległość jakby suma jakichś innych wartości ze zużyciem.

 

ale również wzrost użycia, gdy nie ma domowników (żadnych odbiorników czasowo włączanych)

Tutaj bym obstawiał lodówkę/zamrażarkę lub też piec CO/CWU...

Cytat z Karllo data 6 lipca 2020, 11:38

ale również wzrost użycia, gdy nie ma domowników (żadnych odbiorników czasowo włączanych)

Tutaj bym obstawiał lodówkę/zamrażarkę lub też piec CO/CWU...

Możliwe, choć dziwne pojawiające się "zużycie" na poziomie np. 2-3kW, gdy dom stoi pusty. Choć nie niemożliwe. Ale nie tylko to staram się zrozumieć a zależność produkcji i zużycia. Idą jak za rączkę.

Dodane pliki:
  • pe2.png

Według mnie to licznik jest źle wpięty..

Daj schemat jak masz podłączony licznik i falownik ..

Oskar Konopka has reacted to this post.
Oskar Konopka

Rozwiązałeś problem?

Cytat z Oskar Konopka data 6 lipca 2020, 11:13

Dane SolarWeba z falownika uzupełniane są przez Smart Meter, który zainstalowany został na "wejściu" instalacji do budynku (przed FRem).

Daj jakieś zdjęcia podpięcia licznika (najlepiej jak będzie widać podłączone okablowanie); dodatkowo jakieś skriny z zakładki o liczniku i ustawień ograniczania energii.

Wielkie dzięki wszystkim za zainteresowanie.

Wygląda na to, że po złym zrozumieniu sytuacji w skrzynce rozdziałowej w domu, został błędnie wpięty licznik. Po wyłączeniu wszystkich S'ów, został zostawiony jedynie włączony falownik a na jednej z faz na liczniku pierwotnym SmartMeter pokazywał się pobór dochodzący do 1kW, nigdy nie spadł do 0. Z początku obstawialiśmy uszkodzenie licznika. Wyłączenie dodatkowo falownika dopiero pokazywało brak poboru na ostatniej fazie. Wygląda na to, że licznik wpięty nieco "z boku" instalacji (nie pokazywał rzeczywistego poboru) i do tego falownik - podobnie. Może mój opis jest niedokładny, lecz ciężko teraz mi przywołać sedno podłączenia zastanego w skrzynce. Przepięte na nowo, wg. wymagań, zobaczymy, niech pochodzi z dzień dla porównania, choć wszystko wskazuje na to, że już jest dobrze.

Galimatias przewodów w skrzynce powoduje bezsens dokumentacji fotograficznej, bo i tak nic na niej nie będzie widać.

Jeszcze jedna prośba, nigdzie nie mogę odnaleźć dokumentacji opisującej dane ze SmartMeter, tzn. jak interpretować dane wyświetlane (niektórych można się domyślać, ale dla pewności lepiej sprawdzić). Gdzie tego szukać bo w instrukcji Froniusa nic nie ma?

I jak tam podpięcie na nowo licnzika naprawiło problem?

Page 1 of 2Next