Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Przewymiarowanie o trzy panele

PreviousPage 3 of 3

Ja wyszedłem z założenia, że prądu nigdy za wiele - tym bardziej, że mamy praktycznie rok na jego zużycie (nadprodukcji). Mam też w domu 2 klimatyzatory i w razie potrzeby mogę w zimę dogrzewać klimą i oszczędzać na ogrzewaniu.

Zastanawiam się nad dołożeniem paneli - potrzebuję porady specjalistów.

Panele na południowy wschód 7 x 320W = 2240W, panele na południowy zachód 15x320W=4800W. Całość 7040W falownik Symio 6.0.3-M.
Załączam wykres produkcji i zużycia z najbardziej efektywnego dnia.

Jak widać na wykresie część południowo-wschodnia startuje wcześniej i tu chciałbym dołożyć kilka paneli (np 6szt x 320W = 1920W). Całość 4160W
Instalacja będzie dość mocno przewymiarowana, ponieważ całość będzie miała wówczas 8960W. Prz wymiarowanie na poziomie 149%.

Przez ostatni miesiąc miałem kilka pików w których produkcja była na poziomie 6kWh. Więc chyba falownik nie jest zbytnio dociążony.

Proszę o poradę czy takie rozbudowanie instalacji ma sens i czy jest bezpieczne dla falownika.

Dodane pliki:
  • sol2.jpg

Witam,
Ja bym dał te 6 paneli na 100% na ta polać Poł-wsch.

Jedno pytanie: czy ty to zużyjesz?

Po drugie, będziesz stratny jakieś 10-12% z uzysków dzięki temu, ze fronius 6.0 będzie ucinał do 6059w (tyle u mnie max osiągnął).
Ja mam 7,44 kW (falownik jak twój), i maxym. mógłby on wyprodukować 6,26 kW w peaku (sprawdziłem na wykresach napięcia DC oraz prądu DC), czyli tnie mi w super słoneczny dzień jakieś 1,2 kWh/dobę.

Przeprowadziłem małą analizę. Punktem wyjścia był najlepszy dzień produkcyjny tj 47,56 kWh. Jako, że panele byłyby zamontowane na ścianie południowo-wschodniej, założyłem, że produkcja na każdym nowym panelu będzie algebraicznie zwiększać obecną produkcję z tej właśnie strony.

Wyniki poniżej

Dodane pliki:
  • sol3.jpg

Witam,

Polecam bardzo dobre opracowanie https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

Sam z niego skorzystałem oraz zasymulowałem swoją instalację w wersji testowej oprogramowania.

Obecnie moja instalacja zbudowana jest na Symo 6.0-3-M, pierwszy łańcuch 5160 Wp skierowany na południe, drugi łańcuch 2280 Wp skierowany na zachód. Łączna moc 7440 Wp. Program podaje że jest to najbardziej optymalne rozwiązanie.

W ładny słoneczny dzień moc max 5860W (ze względu na sprawność paneli - temperatura na zewnątrz około 30 st. C).
W inny dzień (słoneczny ale z chmurami) max moc to 6120W w piku, ale jak panele się nagrzewają to napięcie na stringach maleje a co za tym się wiąże maleje też produkowana moc.

Planuję jeszcze dołożyć 2 panele do drugiego łańcucha tj. max moc 8010Wp (SM=1,31) i wg programu będę miał straty rocznej około 0,4% (w stosunku do optymalnego). Daje to około 55kWh straty rocznej w stosunku do wyprodukowanej rocznej energii 8010kWh (przy założeniu 1kW 1MWh/rok), więc do przyjęcia. Wg Fronius "SM w przedziale od 80% do 120% straty uzysku nie przekraczają – w ujęciu rocznym – 0,5%" oczywiście dla orientacji paneli na południe. Przed modernizacją jak miałem 4080 Wp na Symo 6 strata była około 1,1%.

Przesunięcie krzywej produkcji pomiędzy wschód a południe jest około 1,5 godz, i kolejno pomiędzy południe a zachód jest 1,5 godz. W twojej instalacji punkty mocy max łańcuchów będą oddalone około 3 godz.

W twoim wypadku nie przekraczałbym mocy 8400 Wp i dołożył bym mniejszą ilość paneli na wschód. Dążyłbym, aby SM nie przekroczyło 1,4 (patrz opracowanie),
chyba że myślisz wymienić falownik na mocniejszy.

Pozdrawiam
Bartek S.

Dodane pliki:
  • obrazek.JPG
PreviousPage 3 of 3