Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

PV Point z baterią w GEN24

Witam, ponieważ posiadam Froniusa GEN 24 10kw z magazynem BYD 11 HVM chciałbym zapytać o bardzo ważną sprawę. Mianowicie używam często trybu PV Point i chciałbym ustawić, żeby produkcja z baterii następowała do konkretnego poziomu naładowania baterii. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji w jaki sposób to ustawić, jedyne co można zrobić, to żeby przychodziła informacja na maila o tym, że bateria osiągnęła poziom krytyczny (ustawiany w opcjach falownika). W trybie Pv point trzeba samemu kontrolować obciążenie, a jeśli nie ma prądu z sieci i internetu to trzeba iść pod falownik i przejść przez konfigurację, żeby zobaczyć poziom baterii... bo inaczej bateria rozładuje się do 1%. Po tym jak się rozładuje do 1 % trzeba iść i zrestartować system bo falownik nie ładuje baterii ze słońca jeśli jest dostępna moc, tylko generuje jakiś błąd.

Druga sprawa o jaką chciałem zapytać to, czy w trybie FULL BACKUP falownik działa tak samo jak podłączony do sieci? Czyli symetrycznie produkuję energię po równo na każdą z faz? Bo jeśli tak, to bardzo nie fajnie łagodnie mówiąc. A jeśli nie - czyli po chłopsku w FULL BACKUPIE mam na jednej fazie obciążenie 1kw a na pozostałych nie mam zużycia(0kw) to produkuje tylko na tą obciążoną fazę jak rozumiem? Bo w analogicznej sytuacji (1F-1Kw-2F-0Kw-3F-0Kw)ale z podłączeniem do sieci (przy ustawieniu ograniczenia wypływu energii do sieci) solarweb mówi że falownik produkuje 1kw a tak na prawdę to nie produkuję NIC tylko ten 1kw leci z sieci. Tutaj jeszcze powiem, że rozbieżności we wskazaniach solarweba i rzeczywistego poboru są hmm jakby to ująć wynikają ze sposobu w jaki działa falownik (symetryczny podział produkcji na fazę) i nie da się tego rozwiązać, zawsze będą fałszować rzeczywiste parametry i bez znaczenia jaki licznik nam zainstalował zakład enernetyczny- dla wszystkich, którzy analizują te dane i się zastanawiają o co chodzi.

Pytam, bo zastanawiam się, dlaczego to jest tak głupio zrobione? Jak mam dbać o baterię jak nie mogę ograniczyć tak ważnego parametru jak DOD? Dodam jeszcze, że na rynku istnieje falownik,  HYBRYDOWY falownik, który obsługuję baterię BYD wysokonapięciową, ma możliwość ustawienia DOD i najważniejsze - posiada specjalne wyjście BACKUP trójfazowe niezależne od wejścia sieciowego. Nie wymaga do działania w offgridzie żadnych drogich niepotrzebnych ustrojstw typu skrzynka ENWITEC.

Piszę te zapytania w tym dziale, ponieważ ktoś kto ma zamiar zakupić ten falownik i myśli o banku energii to powinien wiedzieć o tych kwestiach, które poruszyłem.

Czy działanie PVpoint bez baterii jest prawidłowe ( pytam z ciekawości )

 

 

Szanowny Panie,

Niema możliwości uruchomienia systemu z baterią bez potwierdzenia stanu minimalnego naładowania baterii. W zakładce komponenty po dodaniu baterii należy ustawić tę wartości. Pominięcie tego ustawienia jest możliwe natomiast wymaga zignorowania wyświetlanych komunikatów.
Z Pana opisu wynika, iż system został skonfigurowany błędnie. Zachęcam do szybkiego wezwania instalatora lub kontaktu z nami w celu przywrócenia poprawnego działania systemu. Zmian SoC można dokonać również w menu falownika w zakładce Konfiguracja urządzenia -> Komponenty.
Informacje na temat SoC znajdują się również w instrukcji (http://manuals.fronius.com/html/4204260315/pl.html#0_m_0000021036).

W trakcie zasilania awaryjnego falownik generuje asymetrycznie w zależności od obciążeń. Pytanie na temat bilansowania energii sugeruje, że nie miał Pan jeszcze okazji zaznajomić się z metodami pomiaru energii w instalacjach 3f.

“Pomiar Metodą algebraiczną „per phase”, w której każdy ustrój pomiarowy licznika trójfazowego dolicza zmierzona przez siebie energie do odpowiednich liczydeł niezależnie od pozostałych ustawień - mniej korzystna dla prosumentów.

Pomiar metodą wektorową „Ferraris”, naśladująca liczniki indukcyjne; w tej metodzie energie z trzech ustrojów pomiarowych są najpierw sumowane (z uwzględnieniem znaków energii fazowych), a następnie, jeśli suma energii jest dodatnia, to jest doliczana do liczydeł 1.8.x, zaś jeśli ujemna – do liczydeł 2.8.x      ( bez znaku minus) - bardziej korzystna dla prosumentów.”

źródło (https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/bilansowanie-miedzyfazowe-sposob-rozliczania-energii-pobranej-i-wprowadzonej-do-sieci-przez-wlascicieli-instalacji-fotowoltaicznych.html).

Dodam, iż ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii precyzuje, że bilansowanie powinno odbywać się metodą wektorową.

Układ samoczynnego załączenia rezerwy (SZR), który nazywa Pan niepotrzebnym ustrojstwem, jest podstawowym oraz niezbędnym urządzeniem spełniającym funkcje bezpieczeństwa. Jeżeli twierdzi Pan, że jakieś urządzenie tego nie wymaga to albo urządzenie ma zintegrowany układ odcinający od sieci albo działa niezgodnie z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi eksploatacji sieci.

Wsparcie techniczne działa a kontakt z nami jest możliwy poprzez pv-support-poland@fronius.com  oraz +48 32 621 07 97. Dzisiejszy średni czas oczekiwania na połączenie to 12 sekund.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem wszystkie Pana wątpliwości. Jeżeli pojawią się kolejne pytania zachęcam do ich zadania. Pouczam Pana równocześnie, że na forum należy wyrażać swoje opinie w sposób kulturalny. Oskarżanie producenta o oszustwo z powodu braku znajomości instrukcji obsługi jest nie na miejscu.

Pozdrawiam

"Niema możliwości uruchomienia systemu z baterią bez potwierdzenia stanu minimalnego naładowania baterii. W zakładce komponenty po dodaniu baterii należy ustawić tę wartości. Pominięcie tego ustawienia jest możliwe natomiast wymaga zignorowania wyświetlanych komunikatów."

Oczywiście, że mam ustawiony ten parametr, natomiast jak w temacie oraz w treści pierwszego posta - chodzi mi o tryb PV Point. Ustawienie tego parametru nie działa w trybie PV Point i falownik rozładowuje całą baterie bez znaczenia co tam wpiszę, te ustawienie jest aktywne tylko przy połączeniu z siecią (lub również w trybie full backup- tego nie wiem). Dlatego w dalszym ciągu uważam, że producent (ok, będę bardziej przystępny) nagina rzeczywistość. Zapewne jest to kwestia softwareu, natomiast po takim czasie od premiery powinno być to dopracowane.

Jak pisałem jest taki falownik ( płynie już do mnie - będzie w styczniu) który ma taki układ w SOBIE.
Nie twierdzę, że FRONIUS jest złym sprzętem, ale ustawienie SoC nie działa w PV Point, co bardzo mnie irytuje.

Podsumowując temat przypomnę, że falownik GEN24 jest falownikiem hybrydowym a nie off-gridowym. Wszystkie jego funkcje należy rozpatrywać w kontekście pracy falownika zgodnie z jego przeznaczeniem. Parametr SoC (właściwie SoC minimum) określa zachowanie falownika w trybie normalnej pracy. W trybie pracy awaryjnej parametry te nie są brane pod uwagę. Informację na ten temat można znaleźć w instrukcji (http://manuals.fronius.com/html/4204260315/pl.html#0_m_0000021036). W przypadku zasilania rezerwowego system nie uwzględnia ustawionych wartości.

Pozdrawiam

Cytat z Jacek Gneza data 7 grudnia 2022, 15:58

 

[...] W trakcie zasilania awaryjnego falownik generuje asymetrycznie w zależności od obciążeń. [...]

Panie Jacku,

czy w trybie pracy GEN24 bez magazynu produkcja jest rozdzielana na fazy symetrycznie? Jeśli tak czy jest możliwe wymuszenie rozdziału asymetrycznego?

Szanowny Panie Bartoszu,

W normalnym trybie pracy falownik produkuje symetrycznie.
Z czego wynika potrzeba asymetrycznego zasilania?
Jeżeli chodzi o rozliczenie z operatorem zachęcam do zgłębienia zagadnień dotyczących pomiarów metodą algebraiczną „per phase” oraz metodą wektorową „Ferraris”.

Ustawa o OZE reguluje to w następujący sposób:

"Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona do i pobrana z sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej, przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, jest wyznaczana dla danej godziny metodą
wektorową..."

Pozdrawiam.

Cytat z Jacek Gneza data 16 stycznia 2023, 12:53

Szanowny Panie Bartoszu,

W normalnym trybie pracy falownik produkuje symetrycznie.
Z czego wynika potrzeba asymetrycznego zasilania?
Jeżeli chodzi o rozliczenie z operatorem zachęcam do zgłębienia zagadnień dotyczących pomiarów metodą algebraiczną „per phase” oraz metodą wektorową „Ferraris”.

Ustawa o OZE reguluje to w następujący sposób:

"Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona do i pobrana z sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej, przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, jest wyznaczana dla danej godziny metodą
wektorową..."

Pozdrawiam.

Grudzień 2022 jest pierwszym pełnym miesiącem po założeniu instalacji Symo Gen24 10kW + Smart Meter TS 65A-3. Rozbieżność raportów z solarweb.com (domyślnie bilansowane wektorowo) oraz z Tauron (przeliczony na wektorowo*) szczególnie dla energii oddanej duża i wynosi:

Energia pobrana z sieci (suma):
Wg Tauron (przeliczone na wektorowe): 368 178
Wg Fronius (takie jakie są w raporcie) : 374 222 (+1,64%)

Energia oddana do sieci (suma):
Wg Tauron (przeliczone na wektorowe*): 37 452
Wg Fronius (takie jakie są w raporcie): 46 415 (+23,9%)

* https://aktywnyprosument.pl/jak-wyliczyc-dane-zbilansowane-wektorowo-na-podstawie-wskazan-z-elicznika-tauronu/

Stąd moje rozważanie jak te rozbieżności wyjaśnić i zmniejszyć.

 

 

 

Temat był już poruszany wedle tego i to jest raczej kwestia rozbieżności w czasie/sposobie bilansowania. Niby od kwietnia wszyscy powinni bilansować wektorowo wedle godziny a ile ZE to robi to już nic pewnego...

Gdzieś na forum podawane było bilansowanie dla FSM w czasie co 15min ale było też pisane że robi to na bieżąco.

Przed zmianą na bilansowanie godzinowe w PGE i u mnie wedle FSM rozbieżności były około/do 3kWh/miesiąc; po zmianie podane wartości na fakturze się nie zgadzają nawet z wartościami odczytanymi z ich licznika; nie mówiąc już o tym że w poprzedniej fakturze zużycie miałem o około 50kWh większe od wartości wedle ich licznika a energia oddana była o około 50kWh mniejsza wedle trzech miesięcy... wychodzi na to że liczą sobie w komputerze a nie jak powinno być - czyli powinien robić to licznik...

Fajnie jak by Fronius dostosował bilansowanie w systemie/liczniku FSM do obowiązującego w naszym państwie... wektorowo raczej jest ale czy w skali godziny to chyba nie... ale tutaj mógłby się ktoś wypowiedzieć...

Raczej wątpię, żeby liczniki FSM były produkowane na dany kraj. Żeby tak było w liczniku musiałby być ustawiana krajowa norma tak jak w falownikach.