Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Równoległe podłączenie 2 stringów

Witam,

W załączeniu przesyłam rzut mojego dachu.

Czerwony kolor to obecnie 14x320W

Zielony 8x320W

Jest to strona południowa.

Z racji tego że dach ma taki kształt to rano i wieczorem sporo tracę a słońce świeci na dach od strony północnej. Pomyślałem żeby dołożyć 8 paneli w miejscu zaznaczonym na niebiesko i połączyć to równolegle ze stringiem zielonym. Poczytałem trochę i niby jest to możliwe (o czym pisze się też na forum) ale mam kilka pytań:

  1. Czy jeśli podłącze 8szt paneli ale 290W (mogę kupić w dobrej cenie) to będzie to dobrze działało??
  2. Co w sytuacji jeśli jeden ze stringów połączonych równolegle będzie zacieniony??
  3. Z parametrów wynika że przekroczę prąd max dla jednego MPPT - może to uszkodzić falownik??
Dodane pliki:
  • PV.jpg

Szanowny Panie Darku,

 

Niestety nie będzie to działać. Łańcuch "zielony" oraz "niebieski" muszą mieć tą samą liczbę modułów aby móc je połączyć równolegle do tego samego MPPT!

Tutaj jest artykuł proszę się z nim zapoznać: https://www.forum-fronius.pl/czy-mozna-skierowac-moduly-pv-na-poludnie-wschod-i-zachod/

Pozdrawiam TSN

I dokładnie tak jest napisane że będą miały po 8 paneli.

Jedynie co rozważam to zakup paneli mono (obecnie mam poli) które miałyby delikatnie inne parametry.