Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbudowa instalacji

PreviousPage 2 of 3Next

A ja dla pewności zapytam.

 

Czy można łączyć różne panele (producent, moc) które są podłączone do jednego falownika? Przy założeniu że mamy dwa łańcuchy i każdy na osobnym mmp:

jeden łańcuch jest na panelach A i moc każdego z  nich to 330W

drugi łańcuch jest na panelach B i moc każdego z niech to 300W?

Oczywiście przy założeniu że nie przekraczamy, napięć, prądów..

Napięcie maksymalne falownika po stornie DC dotyczy sumy napięć na dwóch mmp? Czy dla każdego z nich możemy mieć 800V?

Witam, chciałbym rozbudować instalację. Posiadam falownik fronius Symo 3.7-3-M i 15 paneli 275w od strony południowej w jednym łańcuchu podpiętym do 1MPPT.
chciałbym dołożyć 4 lub 5 paneli mocy 300w od strony zachodniej i podpiąć je do 2MPPT. Czy takie rozwiązanie wpłynie jakoś niekorzystnie na prace całego układu ? chodzi mi głownie czy nie przeszkadza ze na 1MPPT bedzie 15 paneli a na 2MPPT jedynie 4 ? czy trzeba dodatkowo coś skonfigurować w inwenterze?

Mam jeszcze pytanie odnośnie łączenia kilka falowników czy mogę kupić obojętnie jaki falownik 1 fazowy marki fronius bez karty komunikacji WiFi i połączyć go z moim falownikiem Symo 3.7-3-M i mieć pełen dostęp do monitoringu instalacji obu falowników?

4 panele po 45V to w sumie 180V a falownik startuje od 150V więc teoretycznie działać powinno... ale przy dość dobrej pogodzie. Przy słabej pogodzie MPPT2 chyba nie ruszy... ale to tylko teoria.

Dziękuję za odpowiedź, czyli lepiej by było żeby było 5 sztuk lub nawet 6 tak wychodzi według kalkulatora na stronie froniusa- czyli teraz zaczynam rozumieć to powoli.
Każdy panel ma 45v czy zależy jaki model?
Znajdę ta wartość na panelu ?

Majac panele Polikrystaliczne na 1MPPT na 2MPPT mogę zamontować panele Monokrystaliczne ?

Na początek odpowiem na swoje pytanie które zadałem powyżej. Oczywiście ze można użyć rożnych paneli na różnych mppt.

@Roman Roman
Napięcie pracy panela znajdziesz w karcie charakterystyki danego panelu, w internecie, lub na tabliczce znamionowej.

Można mieć różne panele na różnych mppt, ważne by nie przekroczyć maksymalnych wartości napięciowo prądowych falownika.

Zastanawiam się nad dołożeniem paneli - potrzebuję porady specjalistów.

Panele na południowy wschód 7 x 320W = 2240W, panele na południowy zachód 15x320W=4800W. Całość 7040W falownik Symio 6.0.3-M.
Załączam wykres produkcji i zużycia z najbardziej efektywnego dnia.

Jak widać na wykresie część południowo-wschodnia startuje wcześniej i tu chciałbym dołożyć kilka paneli (np 6szt x 320W = 1920W). Czyli na tej stronie byłoby 4160W

Instalacja będzie dość mocno przewymiarowana, ponieważ całość będzie miała wówczas 8960W. Prz wymiarowanie na poziomie 149%.

Przez ostatni miesiąc miałem kilka pików w których produkcja była na poziomie 6kWh. Więc chyba falownik nie jest zbytnio dociążony.

Proszę o poradę czy takie rozbudowanie instalacji ma sens i czy jest bezpieczne dla falownika.

e.błąd w kalkulacji

Dodane pliki:
  • sol2.jpg

Witam Panie Mariuszu,

Dla falownika jest to bezpieczne. Falowniki fronius Symo do 8.2-3-M można przeciążyć o 100%. W przypadku gdy produkcja przekroczy moc AC falownika, falownik zredukuję moc modułów ( tak dopasuję punkt pracy MPP). Co do sensu tej instalacji to myślę ( ale jest to moje subiektywne zdanie) iż będzie to miało sens. W Pana przypadku podniesie Pan produkcję z rana co w kontekście całej instalacji wykres całkowitej produkcji będzie zbliżony kształtem do prostokąta.
Plusy:
+ szybciej pracuje z pełną mocą
+ lepiej pracuje w dni pochmurne
+ maksymalne wykorzystanie falownika
Minusy:
- możliwość przycinania mocy w dniach bardzo słonecznych ale chłodniejszych ( marzec/kwiecień/wrzesień)

Pozdrawiam
TSN

Dzień dobry.

Witam wszystkich Słonecznych Forumowiczów.

Również jestem zainteresowany rozbudową instalacji.

Obecnie jest to Fronius Symo 3.0-3-S s/n 27314033,  aktualizowany na bieżąco. Po stronie słońca jest 3500W EXESolar.

Chcę dołożyć podobną konfigurację bądź na 3.7-0-3-S.

Dzisiaj jeden ze sprzedawców oznajmił mi, że nie mogę mieć dwóch falownikow w jednym gospodarstwie. Dodatkowo stwierdził, że połączenie inwerterów w zespół Master-Save, jak przewiduje instrukcja, nie funkcjonuje i trzeba zakupić specjalny Master.

Czy to jest prawda? Czy to zależy od operatora sieci? (Tauron)

Z pozdrowieniami,

Paweł D.

Nie ma problemu , aby mieć więcej jak jeden falownik w sieci TAURON.

PreviousPage 2 of 3Next