Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Smart meter i zerowy wypływ do sieci

Witam
Mam pytanie dotyczące inteligentnego licznika Fronius Smart Meter i zupełnego ograniczenie wypływu energi do sieci.
Chcę w takim modelu konsumować energię wyłącznie na własne potrzeby (jestem przed wymianą licznika przez ZE).
Inwerter Symo rozkłada symetrycznie prąd dla trzech faz. Czyli np. 1 faza - 1kW, 2 faza - 1 kW, 3 faza - 1kW (razem 3kW).
Dla przykładu moje obciążenie na 1 fazie to 1kW, na pozostałych dwóch 0kW.
Jak zachowa się mechanizm ograniczenia wypływu? Czy spowoduje ograniczenie i zużycie energii z sieci ZE czy zużyje energię z fotowoltaiki zachowując zerowy wypływ do sieci?
Pozdrawiam
Grzegorz

Zależy jaki masz licznik od OSD, jeśli zbilansuje licznik to wyjdzie na zero, ale jeśli licznik nie bilansuje to musisz ustawić brak bilansowania z smartmeter i ograniczenie wtedy jest do najmniejszego poboru tj. jeśli masz 1kWh na L1 i po 0 na L2 i L3 to produkcja będzie "0", np. L1 1kWh, L2 - 3kWh, L3 2kWh to produkcja będzie ograniczona do najniższego poboru w tym przypadku 1kWh. Niestety bez bilansowania międzyfazowego tego nie przeskoczysz.

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Mam już zamontowany licznik Smart Meter jednak wszystko wskazuje na to, że jest inaczej niż kolega Dariusz pisze.
Licznik raczej nie zarządza ograniczeniami eksportu na fazę, podsumowuje wartość na wszystkich trzech fazach, a następnie
stosuje się do ograniczenia eksportu. Nie znalazłem opcji wyłączenia bilansowania.

Michał Golasz has reacted to this post.
Michał Golasz
Cytat z Dariusz data 22 kwietnia 2019, 11:58

Zależy jaki masz licznik od OSD, jeśli zbilansuje licznik to wyjdzie na zero, ale jeśli licznik nie bilansuje to musisz ustawić brak bilansowania z smartmeter i ograniczenie wtedy jest do najmniejszego poboru tj. jeśli masz 1kWh na L1 i po 0 na L2 i L3 to produkcja będzie "0", np. L1 1kWh, L2 - 3kWh, L3 2kWh to produkcja będzie ograniczona do najniższego poboru w tym przypadku 1kWh. Niestety bez bilansowania międzyfazowego tego nie przeskoczysz.

Jak ustawić brak bilansowania z smartmeter?