Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Sterowanie przekaźnikiem z wyjscia falownika

Dzień dobry,

Mam pytanie dotyczące wysterowania przekaźnika poprzez wyjście falownika przy zaniku zasilania. Jeżeli mam wydzieloną rozdzielnice na obwody zasilania awaryjnego/dodatkowego, w którą  wpięty jest obwód falownika. W tor zasilania tej rozdzielnicy wpięty jest stycznik 3P którego cewka jest wysterowywana poprzez przekaźnik 12 V:DC . Mam rozumieć że falownik podaje to napięcie w przypadku zaniku zasilania bezposrednio (ma wbudowany detektor zaniku napięcia),  czy jednak musi to być sprzężone z licznikiem Fronius Smart Meter (wpięty za głównym licznikiem),  który to wszystko nadzoruje i zarządza?

Pozdrawiam

Witam

Proszę o podanie więcej informacji  dotyczących instalacji, gdyż podaje Pan kilka sprzecznych informacji.

"Mam pytanie dotyczące wysterowania przekaźnika poprzez wyjście falownika przy zaniku zasilania."

W sytuacji zaniku zasilanie falownik wyłącza się i już niczym nie steruje ze względów bezpieczeństwa.

"Jeżeli mam wydzieloną rozdzielnice na obwody zasilania awaryjnego/dodatkowego, w którą  wpięty jest obwód falownika."

W sytuacji zasilania awaryjnego nasuwa się pytanie - jakie to zasilanie ?

"Mam rozumieć że falownik podaje to napięcie w przypadku zaniku zasilania bezposrednio (ma wbudowany detektor zaniku napięcia), czy jednak musi to być sprzężone z licznikiem Fronius Smart Meter (wpięty za głównym licznikiem), który to wszystko nadzoruje i zarządza"

W przypadku zaniku zasilania następuje wyłączenie falownika i nic tu nie pomoże licznik Smart Meter .

Pozdrawiam

Andrzej Długosz

Eko-Anwa 503005359

Fronius Polska and Maciej Ogrodnik have reacted to this post.
Fronius PolskaMaciej Ogrodnik

Witam,

falownik fotowoltaiczny ze względów bezpieczeństwa nie może być podłączony do obwodów zasilania awaryjnego. Dlatego po zaniku napięcia w sieci budynku falownik po prostu się wyłączy.

@mower: proszę opisać, jaką funkcjonalność chciałby Pan uzyskać przy pomocy tego przekaźnika 12V DC.

Pozdrawiam,
Maciej O.

Pytanie było czysto hipotetyczne. Dopiero co zacząłem się wdrażać w temat i rzeczywiście nie przemyślałem do końca sprawy. Chodziło mi w tym wypadku o pracę wyspową. Podrozdzielnica z obwodem falownika i kilkoma pomniejszymi, dodatkowo baterie akumulatorów które mogłyby podtrzymać całość. Mam rozumieć że w przypadku pracy z baterią akumulatorów która jest podłączona do falownika nie ma możliwości korzystania ze zgromadzonej energii w akumulatorach? Czyli falownika posiada wewnętrzną automatykę do sprawdzania parametrów sieci i w przypadku zaniku napięcia całkowicie się wyłącza aż do momentu powrotu zasilania, czy informację tą dostaje np z licznika dwukierunkowej smart meter i na tej podstawie reaguję?

Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa to można jeszcze pomyśleć o przycisku odcinającym całkowicie instalację zasilania awaryjnego.

Byłbym jeszcze wdzięczny jeżeli ktoś by mi odpowiedział jak można zaprogramować to wyjście 12 V:DC (w jakich sytuacjach można podać, bądź zdjąć napięcie z tego wyjścią i z jakich danych można korzystać przy ustalaniu jakiegoś harmonogramu zadziałania).