Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wykrywanie łuku elektrycznego przez falownik

Page 1 of 3Next

Dzień dobry,

Trafiłem ostatnio na informację, że na rynku są już falowniki wykrywające pojawienie się łuku elektrycznego na pracującej instalacji. Czy falowniki Fronius są wyposażone w tą lub podobną funkcję?

Dzień dobry,

Funkcja, o którą Pan pyta, jest zaszyta w niektórych falownikach, również firmy Fronius.

Ponieważ w Europie nie ma normy, która definiowałaby konfigurację, użycie i badanie (testowanie) takich układów, wszystkie falowniki wprowadzane na europejski rynek mają tę funkcję domyślnie wyłączoną.

Jesli jest to dla Pana ważna funkcja, proponuję wstrzymać się z zakupem instalacji do czasu wprowadzenia stosownych norm w Europie i w Polsce.

Serdecznie pozdrawiam,

Maciej Piliński

Jak można tę funkcję włączyć?

Falowniki Hu***i posiadają taka funkcje.

Maciej Piliński, Kamila Szczepara and Jaroslaw Jedrzejaszek have reacted to this post.
Maciej PilińskiKamila SzczeparaJaroslaw Jedrzejaszek

Z tego co wiem to S*A też ale rynek amerykański, gdzie chyba jest to wymagane. Zapytałem ich o Europę ale zamilkli ? Natomiast skoro inna firma ma to w falownikach na rynek europejski to może warto żeby Fronius to włączył...

Z tymi dodatkowymi funkcjami jest podobnie jak z bilansowaniem międzyfazowym, w przepisach nie ma konkretnie napisane, że tak ma być, to każdy robi jak chce i tu tak samo, nie ma w przepisach, to funkcja może być w urządzeniu, ale skoro nie trzeba to nie jest włączona, mimo, że wyszłoby to wszystkim na dobre.

Urządzenia do badania zwarć łukowych AFDD które działają na podstawie porównania wskaźnika RSSI są obowiązkowo stosowane z tego co wiem w USA i w Niemczech. Norma PN-EN 62606 Wymagania ogólne dla urządzeń do detekcji zwarć łukowych określa jak tego typu urządzenia powinny być produkowane. Ciekawe w takim razie jak działa mechanizm  detekcji luku w falownikach skoro producenci zdecydowali się go nie uruchamiać...??

znalazłem informacje odnośnie norm określających AFDD w Europie - British Standard 7671:2018 i niemiecka VDE100

- https://en.wikipedia.org/wiki/Arc-fault_circuit_interrupter

cytuje:

United Kingdom

In the UK, the Wiring Regulations 18th edition (BS 7671:2018) is the first edition to make any mention of arc fault devices, and indicate they may be installed if the design has an unusually high risk of fire from arc faults. The annexes relating to testing indicate than when AFDDs are installed, their correct operation must be verified before completion, but the method of testing is not described. This is in contrast to RCDs where a number of trip times at different fault current levels must be verified.[8]

Germany

The German Wiring rules VDE 100, recommend AFDDs for high risk situations, and lists elderly care homes, community centres and kindergartens as examples.

 

czy taka funkcja nie powinna domyślnie włączona? Nazywa się AFCI - arc-fault circuit interrupter   (przerywacz obwodu zwarć łukowych) lub AFDD arc-fault detection device (wykrywacz zwarć łukowych) i jest wyłącznikiem przeciwpożarowym, jak dobrze rozumiem?!

A może właśnie ta włączona funkcja będzie odpowiedzią branży na  na nowe wytyczne w nowelizacji Prawa Budowlanego dot bezpieczeństwa P.Poż instalacji powyżej 6,5kW?!

Page 1 of 3Next